כ"ה בשבט ה'תש"פ   |   20 בפברואר 2020   |   יום חמישי
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
לרגל ה-14 בפברואר: כך חוגגים את יום האהבה מסביב לעולם
14/02/2020 | שרונה קרני כהן
כפית קסמים: הכירו את נפח הברזל אבי פינס
17/02/2020 | מיטל כץ
פלטפורמה אחת למגוון דגמים: כך מתכוונת יונדאי לחסוך בעלויות
13/02/2020 | אלן אונסמן
  טכנולוגיה  < ראשי

זה כבר לא מדע בדיוני: פייסבוק תקרא את המחשבות שלנו

הרשת החברתית מקדמת פיתוח מכשיר שיוכל לצמצם את הזמן המבוזבז מהרגע בו עולות המילים בראשנו ועד הקלדתן על גבי המקלדת • מדענים הלוקחים חלק במחקר מעריכים כי קסדה מיוחדת שתצליח לקרוא את המחשבות שלנו תהפוך למסחרית בעשור הקרוב
07/08/2019 | אריק מאק

חברת פייסבוק עומדת לחסל את אחת הבעיות הגדולות בעולם הטכנולוגי: בזבוז הזמן בהקלדת משפטים.

בעיית ההשהיה האנושית, מהרגע בהן נוצרו המילים בראשנו ועד שהן מתורגמות למשפטים מוקלדים - היא משוכה מרכזית לענקיות טכנולוגיה כמו גוגל ופייסבוק, שמחפשות כל הזמן אפיקי צמיחה חדשים באמצעות דחיפה של יותר ויותר אינפורמציה למוחנו, ולהיפך.

שאיפותיה של פייסבוק הן ריאליות | צילום: shutterstock

לפני שנתיים הודיעה פייסבוק כי היא עובדת על מכשיר לביש ושאינו פולשני שיאפשר למשתמשים בו להזין מידע במחשב על ידי כך שידמיינו את עצמם אומרים את המילים ולא יקלידו אותן כפי שהם עושים היום. התקווה היא שבעתיד ניתן יהיה להשתמש במכשיר כזה כממשק קלט למשקפי מציאות רבודה.

מתבססים על מחקר רפואי

כחלק מהמאמץ שלהם, פייסבוק מימנה צוות חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו (UCSF) הפועל לסייע לחולים עם נזק נוירולוגי לדבר שוב, זאת על ידי איתור דיבור מדומיין בזמן אמת.

הצוות פרסם את תוצאות המחקרים עליהם הוא עובד בגיליון האחרון של Nature Communications, ולמרות שלמטופלים שעבדו איתם הושתלו אלקטרודות המודדות את פעילות המוח, היכולת המוכחת לפענח קבוצה קטנה של מילים וביטויים בזמן אמת מייצגת פריצת דרך משמעותית.

בפייסבוק מקווים כי עבודת צוות UCSF תשמש בסיס לפיתוח ההתקן הבלתי פולשני שהיא חולמת שיעבוד יחד עם משקפי המציאות הרבודה שכבר פיתחה.

"אנחנו רחוקים מאוד מלהיות מסוגלים להגיע לאותן תוצאות שראינו ב-UCSF באופן לא פולשני", נכתב בפוסט בבלוג בפייסבוק המפרט את מאמצי החברה. "זה יכול לקחת עשור, אבל אנחנו חושבים שנוכל לסגור את הפער".

קרן פנטה, עמיתת מחקר ב-IEEE ודיקנית להנדסה ותארים מתקדמים באוניברסיטת טאפטס בארה"ב, מסכימה כי שאיפותיה של פייסבוק הן ריאליות. "אם כעת אנו יכולים למדוד אותות במוח באמצעות מכשירים מושתלים, נוכל להעביר את אותם אותות גם מחוץ למוח".

הדרך סלולה

פייסבוק חושבת שדרכה סלולה לביצוע הקפיצה מ"קריאת מחשבות" באמצעות אלקטרודות מושתלות ועד מערכת אלחוטית. הדרך לעשות זאת היא על ידי מדידת שינויים ברמות החמצן במוח באמצעות אור אינפרה אדום.

ג'וזף ג'ורנט, פרופסור להנדסת חשמל באוניברסיטת ניו יורק בבאפלו, אמר: "זה יכול לעבוד, אם כי אני חושש שקצב הריענון של תהליכי החמצון נמוך בהרבה מהקצב בו נוצר הדיבור. בהחלט יש צורך בעבודה רבה יותר, אבל זה מה שעומד במרכז המחקר וצריך לקדם אותו".

טוד ריצ'מונד, חבר IEEE ומנהל מעבדה בבית הספר לתארים מתקדמים Pardee RAND בסנטה מוניקה, אומר כי "זו יכולת שהוכחה במעבדה" והאפשרות לשלוח באופן אלחוטי אותות מוחיים למחשב יכולה לעבוד בתוך פחות מחמש שנים. "ככל הנראה יקח יותר זמן עד שהמוצר יעבור מהמעבדה לפריסה מסחרית מסיבות שונות ומגוונות", הוא מוסיף.

ריצ'מונד חושב שהמכשולים הראשונים במוצר יהיו פיתרון בעיות טכניות כדי להפוך את המערכת לקלה יותר, קטנה יותר, מהירה יותר ובעצם, מעשית יותר. לאחר מכן מגיע תהליך של זיקוק חווית המשתמש. "הסט השלישי של ההתפתחויות יהיה סביב שיפור הדיוק, היעילות והבטיחות", הוא מסביר.

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media