הרופאים 2019
   
כ"ה בשבט ה'תש"פ   |   20 בפברואר 2020   |   יום חמישי
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
לרגל ה-14 בפברואר: כך חוגגים את יום האהבה מסביב לעולם
14/02/2020 | שרונה קרני כהן
כפית קסמים: הכירו את נפח הברזל אבי פינס
17/02/2020 | מיטל כץ
משקיע בנדל"ן: ג'ף בזוס רוכש אחוזה בבוורלי הילס תמורת 165 מיליון דולר
16/02/2020 | ברנדה ריצ'רדסון
  לייף סטייל  < ראשי

בוגרי מדעי הרוח? בקרוב תהפכו לסחורה החמה ביותר בשוק ההייטק

הניצנים כבר החלו לפני מספר שנים, אך נראה שככל שתחזיות האוטומציה של עולם העבודה הולכות ומתקרבות למימוש, כך עולה הביקוש לעובדים עם כישורים כמו יצירתיות, תקשורתיות ורגישות חברתית – גם על חשבון ידע טכנולוגי
24/06/2019 | היילי קים
לפני כמעט ארבע שנים הקדיש פורבס את כתבת השער שלו לטרנד חדש בעולם הטכנולוגי - גיוס עובדים עם רקע במדעי הרוח. הפנים על השער היו פניו של סטיוארט באטרפילד, בוגר תואר שני בפילוסופיה ומייסד משותף של Flickr ושל Slack, פלטפורמת ההתכתבות למקומות עבודה שסחררה את הסיליקון וואלי.

החברה גייסה מעל 1.2 מיליארד דולר בעשר השנים האחרונות ובימים הקרובים תבצע הנפקה של מניותיה לציבור.

באטרפילד סיפר בראיון שנעשה איתו שההתעסקות בפילוסופיה לימדה אותו שני דברים: "למדתי איך לכתוב בצורה חדה מאוד. למדי איך לעקוב אחר טיעון מההתחלה ועד הסוף, שזה דבר חשוב מעין כמוהו כשמנהלים פגישות. וכשלמדתי את היסטוריה של המדעים, למדתי כיצד אנשים מאמינים שמשהו נכון - כמו הרעיון שיש באוויר חומר אתרי שיוצר את כוחות הגרביטציה - עד שהם מבינים שזה לא נכון.

באטרפילד על שער פורבס ב-2015

הסיפור נגע בנקודה רגישה והוביל ליותר מ-1.2 מיליון צפיות אונליין. הכתב, ג'ורג' אנדראס פרסם בהמשך ספר בנושא וגם מגזינים מקצועיים נוספים הקדישו לכך סיקור נרחב.

באוניברסיטאות הגדולות אומרים שחברות הייטק לא הפסיקו לחפש בוגרי מדעי הרוח - הן אפילו עושות זאת ביתר שאת. בעוד שבוגרי החוגים הללו מאיישים עדיין משרות בתחום התקשורת, השיווק ומשאבי האנוש, הן גם מתחילים לכבוש את המשרות שבעבר היו שמורות לבוגרי ההנדסה והמדעים המדויקים בלבד.

הדרישה לבוגרי מדעי הרוח בעולם הטכנולוגי התרחבה ממשרות פתיחה, למשרות הנהלה בכירות יותר. קחו למשל את הנהלת Slack: כ-50% מהם בוגרי תחומים שאינם מדעים מדוייקים. מלבד באטרפילד עם התואר שלו בפילוסופיה, רובם בוגרי תחומים כמו פסיכולוגיה, מדעי המדינה ואנגלית.

באופן אירוני, דווקא התחומי הללו, שנחשבו בעבר כ"חסרי טעם" מבחינת בניית קרירה, עשויים לספק בקרוב ביטחון תעסוקתי. לפי דוח של מכון Strada לעתיד העבודה, התחומים שהיום נחשבים לנדרשים ביותר, כמו הנדסה ומדעי המחשב, יכולים בקלות להפוך לתחומים שיבוצעו באופן אוטומטי, לא על ידי בני אדם. העובדים האטרקטיביים ביותר יהיו אלה שמחזיקים בכישורים רכים, כמו יכולות רגשיות וחברתיות, יצירתיות ויכולת הנחייה - יכולות שאין למכונות. במילים אחרות, אותם כישורים שבאטרפילד סיפר שרכש במהלך לימודי הפילוסופיה שלו.

דווקא מדעי הרוח יהפכו לתעודת ביטוח תעסוקתית | צילום: Dmitry Ratushny

החוקרים גם מצאו שמספר בוגרי מדעי הרוח שנכנסים לעולם הטכנולוגי גדל מהר יותר ממספרם של בוגרי המדעים וההנדסה.

גם חברות הטכנולוגיה לא מסתכלות בהכרח על התארים של המועמדים שהן בוחנות. מתוך 101 המשרות הפתוחות במטה Slack בסן פרנסיסקו, למשל, כ-40% לא מציינות השכלה כדרישה מקדימה. משרות רבות דורשות זאת, אך הרבה אחרות דורשות רק ניסיון קודם.

לגוון את הכלים

חוקרים מציינים שכישורי כתיבה ותקשורת טובים אינם מספיקים בפני עצמם. כדי להיות אטרקטיביים, בוגרי תחומים כמו עיתונאות זקוקים גם לכישורים נוספים בטכנולוגיות מידע, מנהל עסקים ועיצוב.

הסטודנטים למדעי הרוח בברקלי, למשל, לוקחים לעיתים שיעורים בתחומים משיקים, או אפילו משלימים לימודים בחוג משני שיוכל לגוון ולהשלים את הכישורים שהם רוכשים בחוג הראשי שלהם. התואר שלך הוא לא מה שאתה עושה", מסכם סו הארבור, מנהל בכיר של קולג' ה- Letters and Science (הקולג' למדעי הרוח של האוניברסיטה). "התואר שלך הוא מה שאתה לומד. מה שאתה עושה הוא משהו שאתה נהנה לעשות על בסיס יומי ומשלמים לך עליו".

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media