ט"ו באדר ב' ה'תשע"ט   |   22 במרץ 2019   |   יום שישי
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
מצטרפים למועדון: הכירו את השמות החדשים ברשימת עשירי העולם
15/03/2019 | קייטלין צ'ייקובסקי
רכב החלל של טויוטה יסייע ליפנים לחקור את הירח
18/03/2019 | ג'יימי קרטר
הדור הבא: Airtable רוצה שתשכחו מאקסל ו-Google Sheets
20/03/2019 | סטיבן ברטוני
  תחקיר פורבס  
  פיננסי  < ראשי

איך הפך נינו של ה"באבא סאלי" לרב השווה 1.3 מיליארד שקל

הרב אלעזר אבוחצירא, שנהג לכסות את פניו ולנוע לבית הכנסת דרך מנהרה תת-קרקעית, נרצח לפני כשנה בידי אחד ממאמיניו - והוריש לבנו פנחס את החצר העשירה בישראל. משחקי הכס - גרסת הרבנים
11/06/2012 | שמעון איפרגן

השם פנחס אבוחצירא מוכר רק למתי מעט בתעשיית הרבנים בישראל. הרב פנחס אבוחצירא בן 36, תושב באר שבע, הוא בנו של הרב אלעזר אבוחצירא שנרצח לפני כשנה על ידי אחד ממאמיניו בשעת קבלת קהל. על פי ההערכות, הוא נחשב לרב העשיר ביותר בישראל, או לפחות לזה שעומד בראש החצר העשירה במדינה, אף שכאמור הוא הרבה פחות מוכר בקרב הציבור הרחב ובקרב התקשורת, לעומת רבנים־סלבריטאים דוגמת "הרנטגן״ (הרב יעקב ישראל איפרגן), או הרב יאשיהו פינטו.

לדירוג הרבנים המלא של פורבס לחצו כאן

"פנחס אבוחצירא הוא בוודאות הרב העשיר ביותר בישראל. הוא ירש מאביו נכסים בארץ ובעולם, חשבונות בנק וכסף שנאמד להערכתי בלמעלה ממיליארד שקל", מעריך מנכ"ל אגודת העיתונאים בתל אביב, יוסי בר מוחא, שבעבר כתב ספר מקיף ביותר אודות משפחת אבוחצירא וכן סדרת כתבות תחקיר על הרב אלעזר אבוחצירא ועושרו, שפורסמו בעיתון "הארץ".

לדברי בר מוחא, את עיקר הונו עשה הרב אלעזר אבוחצירא מתרומות שקיבל ממיליארדרים ומיליונרים בארץ וברחבי העולם, והוא השקיע את מרבית הונו בנכסים ובמניות של חברות מובילות בבורסה וברכישת נדל"ן.

מאות מאמינים גודשים את החצר לאחר מותו של אלעזר אבוחצירא | צילום: דיאגו מיטלברג

הכתבות של בר מוחא הובילו לחקירה פלילית של המשטרה שנסתיימה בסגירת התיק, אולם במקביל החלו רשויות המס לנסות למצוא דרך לחייב את הרב לשלם מס על התרומות הרבות שהוא מקבל. לאחר שנים של משא ומתן בין חצר הרב לבין נציבת מס הכנסה באותם ימים, טלי ירון אלדר, הושג הסדר לפיו הסכומים שיעביר הרב למס הכנסה לא יהוו אישור לכך שהוא אכן חייב כסף לרשויות המס. על פי ההסכם, שילם הרב אלעזר אבוחצירא למדינה בשתי דרכים: סכום מסוים העביר למס הכנסה, וסכום אחר הוא העביר ישירות לעמותות העוסקות בבריאות, חינוך, רווחה וסעד. פרטי ההסכם והסכום לתשלום נותרו חסויים, אולם חברי התנועה ליהדות מתקדמת טענו כי הרב התבקש לשלם כופר של 100 מיליון שקל, אולם בהסכם הפשרה שהושג בשנת 2005 עם באי כוחו של הרב, עו"ד יעקב ויינרוט ועו"ד דורי קלגסבלד, הוחלט שישלם 20 מיליון שקל בלבד.


"הרב אלעזר ניהל את האימפריה שלו בחוכמה רבה", אומר בר מוחא. "הוא טווה קשרים רבים עם קבלנים ואנשי עסקים שסייעו לו ברכישת נדל"ן בארץ ובחו"ל, ונעזר בעורכי דין ורואי חשבון מהשורה הראשונה. היה לו ידע גדול בכלכלה. חלק גדול מהכסף שזרם לחצר לא דווח לרשויות המס ורק בעקבות כתבת תחקיר שפרסמתי, נפתחה חקירה של מס הכנסה ושל המשטרה והוא נאלץ לשלם כופר".

לטענת בר מוחא, "לרב אלעזר היה כסף נזיל ביותר בחשבון הבנק שלו, שנאמד בכמה מאות מיליוני שקלים - דבר חסר תקדים במושגים של רב בישראל".

מותג ושמו אלעזר

עד למותו ביולי 2011 נחשב בבא אלעזר אבוחצירא לאחד הרבנים המשפיעים ביותר בישראל. כנכדו של הבבא סאלי, הוא נחשב גם לממשיך דרכו. בבא אלעזר היה רב אפוף מסתורין, אשר חי בסגפנות בביתו ונהג לכסות את פניו. בין ביתו לבין הישיבה בה העביר שיעורי תורה נחפרה מנהרה תת־קרקעית כדי שיוכל לעבור דרכה מנקודה לנקודה מבלי שיצטרך להיחשף לציבור. לדברי מקורביו, הוא יצא מביתו פעמים ספורות לאורך עשרות השנים האחרונות.

שמו של הרב אלעזר אבוחצירא, שהוא גם נכדו של הבבא סאלי, לא נפקד מדירוג העשירים של העיתון דה מרקר לשנת 2011. על פי העיתון, מוערך הונו האישי של הרב בכ־80 מיליון דולר. מקורות אחרים, כאמור, מעריכים כי הסכום גדול הרבה יותר.


הרב אלעזר נחשב למומחה וגאון בתחום הקבלה המעשית, ונהג להשיא עצות גם לפוליטיקאים בכירים ולאנשי עסקים, שנהגו לתרום ביד רחבה לחצרו. השאלה כיצד יצליח הבן לנהל את החצר העשירה בישראל והאם הוא ימשיך בדרכו של אביו, או יגרום לשקיעתה של החצר מבחינה כלכלית ורוחנית, הייתה ידועה גם ליורש עצמו. 

ימים ספורים לאחר רצח אביו אמר פנחס אבוחצירא לעיתון "ישראל היום" כי "הגבאים והדודים האדמו"רים אמרו לי שהתקבלה החלטה למנות אותי לממשיך של אבא, אבל קטונתי מלמלא את תפקידו. הוא היה ענק שבענקים ואני דל וקטן".

הרב פנחס אבוחצירא   קטונתי. הרב פנחס אבוחצירא | צילום: עיתון "משפחה"


דוד בונפלד, לשעבר ראש עיריית באר שבע וכיום ראש מועצת ערערה בנגב, נחשב לאחד המקורבים ביותר לרב אלעזר ולבנו פנחס. לטענת בונפלד, המטרה שלו ושל שאר החסידים המקורבים לחצר היא לשמר את דרכו של הרב המנוח ולסייע ליורשו לנהל את האימפריה והחצר שהותיר אביו כדי למנוע את התרסקותה הכלכלית והרוחנית. "אנחנו נעזור לרב פנחס להצליח בתפקיד שלו", אומר בונפלד. "הוא תלמיד חכם, עילוי, אדם מבריק, ולמרות שהיו כאלה שפקפקו ביכולתו לרשת את אביו, הרי שהוא כבר הוכיח לכולם שהחצר חיה, נושמת ובועטת והחסידים ממשיכים לזרום אליה ולקבל את ברכת הרב".

הרב מקבל קהל | צילום: באדיבות עיתון "משפחה"

צביקה אלוש, בעל משרד יחסי ציבור בנגב, לשעבר כתב לענייני חרדים של העיתון ידיעות אחרונות ומי שפרסם ספרים ביוגראפיים על חייהם של "הרנטגן" ושל הרב עובדיה יוסף, טוען כי חצר הרב אלעזר אבוחצירא לאחר מותו עלולה לספוג מהלומה קשה ביותר בהיבט הכלכלי והרוחני. "אין ספק שהמותג שנקרא הרב אלעזר וההילה שהייתה סביבו גרמו לאלפי מאמינים, שרים וחברי כנסת וטייקונים מהארץ והעולם לתרום לחצר כסף רב, אבל אחרי מותו קשה לי להאמין שהאימפריה תמשיך לשגשג באותו אופן", טוען אלוש. "תראה מה קרה לחצר המקובל הרב כדורי, היא התפוררה לגמרי. חצר הקבר ריקה במרבית ימי השנה וגם בהילולה בקושי מגיעים מאמינים להשתטח על הקבר. זה עצוב מאוד, אבל זו המציאות. לא פשוט לחצר של רב ידוע לשרוד לאחר מותו".

לטענת אלוש, ההחלטה לקבור את הרב אלעזר בירושלים ולא בבאר שבע הייתה מוטעית. "מי יגיע ביום ההילולה להשתטח על הקבר שלו בהר הזיתים?", שואל אלוש. "מרבית המאמינים שלו היו תושבי הדרום שהגיעו אליו כל ימות השנה. קח לדוגמה את קברו של הרב ישראל אבוחצירא, הבבא סאלי, שקבור בנתיבות. זה מדהים מה שקורה שם. הוא מושך אליו אלפי מאמינים כל השנה. המותג הבבא סאלי חזק מכל דבר אחר והוא שווה הרבה מאוד למרות שהוא קבור בפריפריה. עומדת לו זכות אבות".

לטענת גורמים בכירים בחצר, ההחלטה לקבור את הרב אלעזר בהר זיתים בירושלים ולא בבאר שבע הייתה של מרן הרב עובדיה יוסף, ופנחס קיבל את הגזירה.


מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media