הרופאים 2019
   
ו' בניסן ה'תש"פ   |   31 במרץ 2020   |   יום שלישי
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
דווקא בימי קורונה - המורים חשובים מאי פעם
26/03/2020 | אורי בן-ארי
כדאי להתרגל: מעקב אחר טלפונים – לא רק בישראל
26/03/2020 | זאק דופמן
לשמור על החולים: המהנדסים האיטלקים שמדפיסים שסתומים למכונות הנשמה
24/03/2020 | איימי פלדמן
  טכנולוגיה  < ראשי

האם סונדאר פיצ'אי יכול לשמש במקביל כמנכ"ל גוגל ואלפבית?

לאחר ההודעה של לארי פייג' וסרגיי ברין על פרישתם מניהול החברה, ניצבות גוגל ואלפבית בפני פרשת דרכים – מצד אחד פיצ'אי עושה עבודה נהדרת בגוגל וזוכה להערכתם, אך מצד שני המייסדים בעצמם אמרו שמנכ"ל אחד לשתי החברות זה רעיון רע
15/12/2019 | ג'ורג' בראדט

ההודעה על פרישתם של לארי פייג' וסרגיי ברין מניהול אלפבית (חברת האם של גוגל), מולידה שאלות פתוחות - אחת מהן היא מי ינהל את החברה במקומם?

מצד אחד, פייג' וברין אומרים שסונדאר פיצ'אי יכול לנהל את אלפבית ואת גוגל במקביל ומצד שני, לפני ארבע שנים הם אמרו שמנהיג אחד עבור שני הארגונים זה רעיון רע.

בעוד אנשים רבים הטילו בעבר ספק במילותיהם, הם הוכיחו לא פעם מה הם יודעים, אבל מה קורה כשהם אומרים דבר והיפוכו? האם הם טעו אז? או עכשיו? או אולי היה הבדל בין אז ועכשיו וזה גורם לתשובות שונות? לא. כן. לא. 

אלפבית

כזכור, בשנת 2015 הקימו השניים את אלפבית. במכתב המייסדים אז כתבו שהם עושים זאת כדי "להמשיך לשים דגש על ההזדמנויות יוצאת הדופן שיש לנו בתוך גוגל" באמצעות "מנהיגים חזקים ועצמאות".

מכתב המייסדים היה בדיוק מה שמג ויטמן (אז מנכ"ל איביי), טים בראון של Ideo, ג'ים האקט (אז מנכ"ל Steelcase ועכשיו של פורד) אמרו על חדשנות במפגש בוגרים של Procter & Gamble לפני יותר מעשור.

פיצ'אי. יכול לנהל את שני הארגונים? | צילום: flickr_Maurizio Pesce

"ארגונים גדולים יותר נאבקים לעתים קרובות עם חידושים מהפכניים מכיוון שהם דורשים יכולות, חשיבה מסוימת ותרבויות שונות מאלו שהפכו אותם למוצלחים. בניגוד לחברות קטנות יותר, לתאגידים גדולים ומצליחים יש הרבה יותר מה להפסיד".

העניין הוא שארגונים גדולים יותר טובים בחדשנות אבולוציונית כי יש להם את המשאבים לפתור בעיות ידועות. אולם ארגונים קטנים יותר טובים בחדשנות מהפכנית כי יש להם גמישות, תרבות מגוונת ויכולת להמר יותר מכיוון שהם קטנים ויש להם פחות מה להפסיד.

אלפבית הוקמה כדי לאפשר למנהיגים החזקים את העצמאות הדרושה להם כדי להמר בגדול. פייג' וברין אימצו את הרעיון של התחלת תהליכים ועידוד מנהיגים עצמאיים. הם ניהלו את אלפבית.

גוגל

במקביל, השניים קידמו את סונדאר פיצ'אי לתפקיד מנכ"ל גוגל. הוא הוכיח את עצמו כראש מוצר והנדסה בחברה והיה צפוי להמשיך "להתמקד בחדשנות ולהמשיך למתוח גבולות".

פיצ'אי שמר על ביטחונם של פייג' וברין כשניהל היטב את גוגל תוך שהוא "משפר את החברה אפילו יותר באמצעות התמקדות בדברים ספציפיים". הגדולה שלו היה בכך שהוא מתח גבולות, אך לא שובר אותם.

שילוב בין השתיים

פייג' וברין כתבו במכתב המייסדים לאחרונה כי הגיע הזמן "לפשט את מבנה הניהול שלנו", כאשר פיצ'אי הפך למנהל את אלפבית וגם את גוגל. זה לא יכול להיות המטרה הנכונה.

כבר במאה הקודמת, מנכ"ל קוקה קולה דאג איווסטר המשיך להתמקד בשיפור ההון העצמי. זה היה המקבילה שלו לציטוט המפורסם של אלוף חתירה האולימפי משנת 2000, בן האנט-דייוויס: "האם זה יגרום לסירה לשוט מהר יותר?".

לדוגמה, מישהו הגיע אליו עם הצעה להגדיל הוצאות על IT.
"למה אנחנו צריכים את זה?", הוא אמר
"זה יפשט את הדברים".
הוא הגיב רע והסביר שלא אכפת לו לפשט דברים, אבל אם גישה מורכבת יותר תיצור יותר ערך, אז זאת הגישה הנכונה.

המשימה של אלפבית וגוגל היא לא לפשט את הניהול, אלא "לארגן את המידע בעולם ולהפוך אותו לנגיש ושימושי באופן אוניברסלי". אם נדרש מבנה ניהול מורכב יותר לעשות זאת, זה מה שהם צריכים להיות.

זה מחזיר אותנו לשאלה המקורית: האם סונדאר פיצ'אי יכול גם לפעול ולחדש באלפבית וגם בגוגל? העדויות מצביעות על כך שפייג' וברין צדקו בשנת 2015 וטועים כעת. הם ציפו מפיצ'אי למצוא דרך חדשה להגנה על העצמאות של אלפבית מפני המשיכה של ספינת האם גוגל.

השלכות עבורכם

חשוב לשמור על זה שהעובדים בחברה יתמקדו בכך שהסירות שלהם ישוטו מהר יותר. לא מדובר בתארים ויוקרה, אלא זה קשור לתוכנית ה-ABC: קדימות (Antecedent), התנהגות (Behavior) והשלכות (Consequence). הראה לי איך משלמים לאנשים ואני אגיד לך מה הם עושים.

אם רוצים שהעובדים יניעו חדשנות מהפכנית, יש להגן עליהם כאשר הם מהמרים בגדול ומפסידים, אך גם לתגמל אותם כאשר הם מנצים.

אם רוצים שאנשים ישמרו על העניינים ויבצעו מהפכה אבולוציונית, יש לתגמל את העובדים על נקיטת צעדים קטנים, אבל גם להעניש אותם בחומרה אם הם מהמרים.

ארגונים המניעים חדשנות מהפכנית ואבולוציונית צריכים להיות בעלי תרבויות מגוונות. פירוש הדבר שהם צריכים מנהיגים שונים. אם נעקוב אחר המסלול שעשו פייג' וברין ליצירת אלפבית ב-2015, אז נבין שלא כדאי ללכת בדרך הנוכחית שלהם. זה לא יעבוד עבורם. וזה לא יעבוד עבורנו.

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media