ו' בניסן ה'תש"פ   |   31 במרץ 2020   |   יום שלישי
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
דווקא בימי קורונה - המורים חשובים מאי פעם
26/03/2020 | אורי בן-ארי
כדאי להתרגל: מעקב אחר טלפונים – לא רק בישראל
26/03/2020 | זאק דופמן
לשמור על החולים: המהנדסים האיטלקים שמדפיסים שסתומים למכונות הנשמה
24/03/2020 | איימי פלדמן
  טכנולוגיה  < ראשי

חיים ללא לייקים: הרשתות החברתיות מעדיפות איכות על פני כמות

אינסטגרם החלה בשנה האחרונה במהלך הבוחן את האפשרות להסיר את מונה סימוני ה-Like המוצב תחת הפוסטים • למרות ההשערה כי המהלך ישפיע לרעה על משפיעני הרשת, נראה שהגולשים יתמקדו במהות התמונות ומומחים גורסים כי הדבר יתרום גם לבריאותם של המשתמשים
24/10/2019 | נת'ן פטיג'ון

במהלך השנה האחרונה, אינסטגרם בחנה את עניין הסרת מונה סימוני ה"אהבתי" (Like) מפוסטים של המשתמשים, ורק תאפשר להם לראות מי עשה להם לייק, ולא כמה לייקים צברו חבריהם. העדכון הופץ בראשונה לגולשי הרשת החברתית בקנדה, ואחר כך התרחב לשש מדינות נוספות: אוסטרליה, ברזיל, אירלנד, איטליה, יפן וניו זילנד. החברה הכריזה עם השקת הפיילוט: "אנחנו רוצים שהחברים שלכם יתמקדו בתמונות ובסרטונים שאתם משתפים ולא בכמות הלייקים שהם מקבלים".

עוד בשנת 2012 שילם מגזין LA Times סכום קטן, 103 דולר בלבד כדי לייצר מעל 60 אלף צפיות בסרטון יוטיוב של צבע מתייבש, רק כדי להמחיש כמה קל לקנות צפיות, הקלקות או לייקים. בין אם אתרים מציגים צפיות, לייקים, שיתופים או ציוצים מחדש - הרעיון לכלול אותם במדיה החברתית מלכתחילה היה טעות.

ספירת הלייקים גרמה רק לצרות | צילום: shutterstock

למרות הסוגיות האתיות והיתרונות הפסיכולוגיים האפשריים מהסרת סימוני הלייקים במדיה החברתית, המחשבה הראשונה שעלתה לרבים לאחר ששמעו את החדשות האלה היתה שזה יקשה על משפיעני הרשת. גם אם מותגים משלמים למשפיענים כדי לפרסם תוכן, הם צריכים לדאוג יותר לאיכות התוכן הזה מאשר לכמה לייקים שהוא מפיק.

משלמים בחייהם

כמובן, החיים שווים לאין שיעור יותר מתמונה אחת, אך אין זה נדיר למצוא סיפורים על אנשים שהיו מוכנים למות עבור לייקים. קל לשכוח איך רק לאחרונה נכנסו חיינו לטכנולוגיות ההדרה העצמית, כשעוד בשנת 2008 בכלל לא הייתה חנות אפליקציות. אינסטגרם לא הייתה קיימת עד שנת 2011. כשם שנפלו פגמים מאז היווצרותן של כמה מהפלטפורמות הללו, כמו מודל ההכנסות שלהן, הבולטות בספירות לייקים ועוקבים לא גרמה שום דבר מלבד צרות.

זה לא נדיר לראות שמשתמשים מוחקים תמונות שלא מקבלות מספיק לייקים זמן קצר לאחר העלאתן כדי לשמור את הפרופיל הדיגיטלי שלהם עם אוסף התוכן בעל הביצועים הטובים ביותר. העיתונאית שרה ווקסלר הסבירה זאת כך במאמרה, כשציטטה את לארי רוזן, פרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת קליפורניה: "מכיוון שאנו מבלים זמן רב יותר ברשת, במקום שאיננו מקבלים חיזוקים חיוביים כמו מחוות פנים, חיבוקים וממצבים אחרים שאינם מילוליים, אנו מנסים להשיג את זה מסימוני לייקים".

כאשר אנו רואים לייקים במדיה חברתית, אוקסיטוצין משתחרר לזרם הדם שלנו. ההורמון הזה גורם לנו להרגיש טוב כפי שאנחנו מרגישים כשאנו קשורים זה בזה פיזית. כפי שאמר אפריל רודין, כותב בהופינגטון פוסט, "אנו יודעים שלהיקשר לאנשים ולהיות בתוך מעגל חברתי גדול זה מזמן משפיע על תוחלת חיים מוגברת וליכולת להתגונן בפני מחלות. יש רצון אנושי מולד לתקשר עם אחרים. האם זו לא ההגדרה הוויראלית ביותר לרשתות חברתיות"?

מחקר משנת 2017 מצא כי מכל הפלטפורמות החברתיות הגדולות, לאינסטגרם היתה ההשפעה המזיקה ביותר על בריאותם הנפשית של צעירים. המחקר בדק את ההשפעות השליליות הרבות במדיות החברתיות, שעלולות להיות "ממכרות יותר מסיגריות או אלכוהול" על בני נוער.

מי נותן לייק?

יותר ויותר מקובל לבקר את הריקנות החברתית הגלומה במדיה החברתית. בקיץ האחרון, חברת הליקרים קהלואה וסוכנות הקריאייטיב Droga5 חברו עם השחקן ג'קי קרוז כדי ליצור תערוכת אמנות בניו יורק בשם "Zero Likes Given". התערוכה אף כללה את התמונה הראשונה שפורסמה אי פעם באינסטגרם שקיבלה אפס לייקים. בפרויקט אחר, האמן סם היינס יצר מנגנון בינה מלאכותית שעושה רישומים מוזרים המבוססים על תמונות שהגולשים לא אהבו.

בפוסט עם מעל 80 אלף לייקים באינסטגרם בלבד, אמר המשפיען ומנכ"ל חברת המדיה Vayner, גארי וויינרצ'וק, כי הוא חושב ש"אנשים הפכו חד ממדיים מדי בהגדרה של מה שהקהל שלהם מחפש". הוא חושב שההתייחסות ההולכת ופוחתת ללייקים היא פרמטר חיובי עבור האושר של אנשים. לדבריו, קיימת מנטליות של עדר בכל הקשור לחיבה למשהו כי כולם אוהבים את זה, או לפרסם משהו כי זה מה שאנשים חושבים שישיג הכי הרבה לייקים.

מהלך זה הוא שינוי מהותי של אחת מהפלטפורמות הגדולות ביותר ברשתות החברתיות, אשר האמינו בעבר בערך ספירת הלייקים. כשגולש ברשתות החברתיות נתקל בפחות מספרים המעניקים ציון לתכנים שלו - זה יהיה בריא יותר לערך העצמי שלו ולשפיותו, אם כי ניתוק לחלוטין מהמחשב יכול להיות אפילו טוב יותר עבור רבים.

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media