ו' בניסן ה'תש"פ   |   31 במרץ 2020   |   יום שלישי
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
דווקא בימי קורונה - המורים חשובים מאי פעם
26/03/2020 | אורי בן-ארי
כדאי להתרגל: מעקב אחר טלפונים – לא רק בישראל
26/03/2020 | זאק דופמן
לשמור על החולים: המהנדסים האיטלקים שמדפיסים שסתומים למכונות הנשמה
24/03/2020 | איימי פלדמן
  טכנולוגיה  < ראשי

"טמפוס מנסה להכניס את העוצמה של הבינה המלאכותית לרפואה"

אריק לפקופסקי היה בין הראשונים לזהות את הפוטנציאל העצום של גרופון – והזיהוי הזה הפך אותו למיליארדר • היום הוא משקיע את הונו ומרצו בסטארט־אפ רפואי, שמשתמש בריצוף גנטי וביג דאטה כדי ליצור טיפול מותאם אישית לסרטן
25/09/2019 | נואה קירש, מיקלה טינדרה

אריק לפקופסקי לא לקח שום קורס מדעי מאז שלמד בקולג'. אבל היום, כשהוא מפלס את דרכו במעבדת טמפוס (Tempus) בשיקגו, הסטאראט־אפ הרפואי שלו, הוא מפגין היטב את המומחיות שלו. "דבר אחד שאפשר לראות מהרגע הראשון, זה הצביעה הסגולה של התא הזה", הוא אומר ומצביע על שקופית פתולוגית של מטופלת עם סרטן השד. הוא חולף על פני בקבוקונים עם תמיסות שונות, ומכשיר מרצף גנטי בשווי מיליון דולר. "טמפוס מנסה להכניס את העוצמה של הבינה המלאכותית לרפואה", הוא אומר. "הצעד הראשון בכל זה הוא דאטה".

הכתבה מופיעה בגיליון ספטמבר 2019 של פורבס ישראל

לרכישת הגיליון לחצו כאן

לכל העדכונים, הכתבות והדירוגים: עיקבו אחרינו בפייסבוק ובאינסטגרם

איסוף מידע היה הצעד הראשון של לפקופסקי גם ביוזמות קודמות. היזם בן ה־49 השיק חמש חברות ששוות לפחות 250 מיליון דולר כל אחת, וכל אחת מהן הוקמה תוך הבטחה לחולל מהפכה בתעשייה באמצעות ביג דאטה. היוזמה המוכרת ביותר שלו היא גרופון. למרות מחיר המניה המאכזב של אתר הדילים המפורסם, שוויו של לפקופסקי מוערך ב־2.7 מיליארד דולר.


לפקופסקי. נדבק בחיידק היזמות באוניברסיטה | צילום: Brainstorm Health, flickr

טמפוס מבוססת על התיאוריה לפיה מידע, המון מידע, יאפשר לרופאים להציע טיפולים מותאמים אישית לסרטן, ולגרום להם להיות הרבה יותר יעילים. רופא שמטפל במטופל עם סרטן ריאות יכול לשלוח דוגמית של הגידול לריצוף גנטי. טמפוס מזהה את המוטציה בגן EGFR, שגורם לתאים לגדול ולהתחלק יותר מדי. עם המידע זה, הרופא יכול להתאים את הטיפול כך שיניב תוצאות מדויקות יותר מכימותרפיה.

החברה, שמעסיקה 700 עובדים, גייסה כבר 520 מיליון דולר (לפקופסקי עצמו השקיע 100 מיליון דולר). הערכות השווי המרשימות של 3.1 מיליארד דולר רומזות על כך שהמשקיעים מצפים שהגישה של לפקופסקי תרוויח בגדול. זה יתחיל בסרטן וימשיך למצבים כרוניים כמו דיכאון וסוכרת. אבל תחום הרפואה המדויקת עדיין בחיתוליו. טמפוס, בכוחות עצמה או עם שותפים למחקר, פרסמה פחות מ־20 פרסומים בכתבי עת מאז שהוקמה לפני ארבע שנים. חברה מתחרה של ריצוף גנטי בשם Foundation Medicine פרסמה למעלה מ־400 מאמרים בתשע שנים.

בעוד שעלות הריצוף ירדה, הפעולה עדיין עולה בין 1,000 ל־5,000 דולר לאנליזה, וטמפוס מפסידה הרבה כסף על ריצוף. טמפוס גם מוכרת את ספריית המידע האנונימי שלה לחברות תרופות, חברות ביטוח וחוקרים. לפקופסקי לא מוכן לחשוף את ההכנסות שלו, אבל אומר שהם מקבלים תגמולים בגובה שבע ספרות משבע מתוך עשר חברות התרופות הגדולות בעולם שעוסקות בסרטן.

תחרות קשה

לפקופסקי נדבק בחיידק היזמות באוניברסיטת מישיגן, שם למד היסטוריה ועשה כסף ממכירת שטיחים. ב־2001, הוא היה שותף מייסד ל־InnerWorkings (שיווק), ואז Echo Global Logistics (תובלה) ו-Mediaocean (תוכנת פרסום). אחד האנשים שנשכרו על ידי לפקופסקי, אנדרו מייסון, הציג רעיון לעסק שמבוסס על "פעולה קולקטיבית". לפקופסקי השקיע מיליון דולר במה שהפך לגרופון. שנה אחרי היווסדה ב־2008, גרופון רשמה הכנסות בגובה 14.5 מיליון דולר. ב־2011 היא כבר הכניסה 1.6 מיליארד דולר.

לפקופסקי בילה מספר שנים בפרויקטים אחרים, ביניהם Uptake (אנליטיקת חיזוי לתעשיות כבדות). "בזמנו, עם העסקים האלה, תמיד ידעתי שאני אכנס ואצא", הוא אומר.
ב־2014 אובחנה אשתו של לפקופסקי, ליז, כחולה בסרטן השד. "נדהמתי כמה מעט מידע עמד מאחורי הטיפול שלה", הוא אומר. החוויה הזאת, בסופו של דבר, הובילה להקמת טמפוס (ליז מתקדמת "יום אחרי יום", אומר לפקופסקי).

לפקופסקי שוב נדרש למידע. אבל חלק מהחוקרים היססו לחלוק את מה שבידיהם. "הם רצו שנשלח להם את כל הדוגמיות שהיו לנו ויהיו לנו מהמטופלים שלנו", אומר ג'ון מקפירסון, סמנכ"ל במרכז הסרטן של אוניברסיטת דייויס. "אבל אנחנו בחרנו בגישה זהירה יותר".

הם ניהלו השוואה יסודית שנגעה לסרטן המעי בין טמפוס ל־Foundation Medicine. התוצאות של טמפוס היו טובות יותר.

ב־2017 טמפוס הגיעה להסכם רישיונות עם הוועדה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית, שמאפשר להם להפיק ולארגן מידע ממיליון דוחות רפואיים של מטופלים. היום, לדברי החברה, הם כבר עובדים עם 30% מהאונקולוגים בארה"ב. טמפוס מקווה לרצף 120,000 דגימות גנטיות עבור רופאים עד סוף השנה.

גם עם המידע הזה, טמפוס נדרשה להתמודד עם תחרות קשה. בשנה שעברה השקיעה ענקית התרופות השוויצרית Roche 4.3 מיליארד דולר ברכישה של Foundation Medicine ושל חברה הביג דאטה Flatiron Health. סטארט־אפ נוסף, Concerto Health AI, שממומן על ידי המיליארדר רומש וואדוואני, נהנה מגישה למאגרים זהים לאלה של טמפוס.

רופאים בדייויס, אומר מקפירסון, שלחו רק כ־100 דגימות לטמפוס, הרבה פחות ממה ששלחו ל־Foundation. "אני חושב שהם קצת נדהמו מכמות המידע שחזרה מטמפוס", אומר מקפירסון. קלינאים "נוטים לבחור בדרך הקלה יותר, רק כדי לחסוך זמן. אבל יש מספר קלינאים היום שעובדים בצמוד לצד המחקרי".

לפקופסקי עודנו אופטימי ללא תקנה. "זה בהחלט מרגיש כאילו כל הקריירה שלי הובילה אותי לנקודה הזאת", הוא אומר. "אני מקווה שזה הפרויקט שאשאיר אחרי".

הכתבה מופיעה בגיליון ספטמבר 2019 של פורבס ישראל

לרכישת הגיליון לחצו כאן

לכל העדכונים, הכתבות והדירוגים: עיקבו אחרינו בפייסבוק ובאינסטגרם

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media