ו' בניסן ה'תש"פ   |   31 במרץ 2020   |   יום שלישי
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
דווקא בימי קורונה - המורים חשובים מאי פעם
26/03/2020 | אורי בן-ארי
כדאי להתרגל: מעקב אחר טלפונים – לא רק בישראל
26/03/2020 | זאק דופמן
לשמור על החולים: המהנדסים האיטלקים שמדפיסים שסתומים למכונות הנשמה
24/03/2020 | איימי פלדמן
  טכנולוגיה  < ראשי

לא הכל רע: אלו הטעויות הנפוצות בנוגע לבינה מלאכותית

כמו כל טכנולוגיה, גם הבינה המלאכותית נחשבת כניטרלית ומה שקובע את עתידה הוא איך אנחנו מאמצים אותה • מייסדי חברות הבינה המלאכותית המבטיחות בעולם מספרים במה אנשים טועים בנוגע לטכנולוגיה הפופולרית
19/09/2019 | ג'יליאן דונפרו

הרשימה החדשה של פורבס, הכוללת את חברות הבינה המלאכותית המבטיחות בעולם, מדגישה כיצד הטכנולוגיה יוצרת ערך אמיתי בתעשיות כמו תחבורה, שירותי בריאות, משאבי אנוש, ביטוח ופיננסים.

באופן טבעי, מקימי החברות הללו מתלהבים מהיתרונות של הטכנולוגיה, וכחלק מתפקידם הם מבלים זמן רב במחשבה ובדיבורים על חוזקותיה ומגבלותיה. לדעתם, אלו הדברים שאנשים חושבים בטעות בנוגע לבינה המלאכותית.

הבינה המלאכותית הופכת עבודות סיזיפיות לעבודה ממוכנת | צילום: shutterstock

מנכ"לית חברת Affectiva, רנה אל קליובי, אומרת שהיא לעתים קרובות מדי נתקלת ברעיון שבינה מלאכותית היא "רעה".

"בינה מלאכותית - כמו כל טכנולוגיה בהיסטוריה - היא ניטרלית", אומרת אל קליובי. "מה שאנחנו עושים איתה זה מה שקובע, ולכן באחריותנו, כיוצרי סביבה של בינה מלאכותית, להניע אותה לכיוון הנכון".

חברות צריכות להיות מודעות לאופן בו הבינה המלאכותית יכולה להרחיב את גבולות אי השוויון, היא מוסיפה: "יש להעריך שכל טכנולוגיית בינה מלאכותית שנועדה לקיים אינטראקציה עם בני אדם - יש צורך לבחון את ההשלכות האתיות והפרטיות של טכנולוגיות אלה".

"כמו ילד בן שלוש"

סרג'ון סקאף, סמנכ"ל כספים ומייסד חברת Bossa Nova Robotics, אומר שהתפיסה השגויה הגדולה ביותר שהוא נתקל בה היא שהבינה המלאכותית היא למעשה אינטליגנטית.

"האמת הרבה יותר משעממת", הוא אומר. "בינה מלאכותית היא כלי מאוד מתאים לשימוש בדפוסי התנהגות. עם זאת, על מנת לגרום לה לעבוד טוב, מדענים צריכים להבין את הפרטים על אופן פעולתה הפנימית ולא להתייחס אליה כאל קופסה שחורה 'אינטליגנטית'. בסופו של יום, השימוש הטוב בהתאמת דפוסים שייך עדיין לבני אדם".

באופן דומה, ממייסד Aira, סיומן קנוגנטי, אומר כי הציבור "פיתח ציפיות יתר" בכל הקשור לבינה מלאכותית.

"גארי קספרוב מסכם את זה יפה, 'אנחנו בתחילת MS DOS ואנשים חושבים שאנחנו Windows 10'", אומר קנוגנטי. "באופן ריאליסטי הבינה המלאכותית היא עדיין כמו ילד בן שלוש בשלב זה. כאשר היא עובדת זה מרגיש קסום. היא עושה כמה דברים טוב, אבל עדיין יש דרך ארוכה לעבור".

למרות הנטייה להעריך יתר על המידה את מה שהבינה המלאכותית מסוגלת לעשות, לעתים קרובות ישנו קושי רב בבניית מערכת אפקטיבית, לטענת המייסדים.

"המערכות שאתה צריך ליישם ולנהל למידת מכונות בייצור הן לרוב הרבה יותר מורכבות מהאלגוריתמים עצמם", אומר מנכ"ל Algorithmia דייגו אופנהיימר. "אתה לא יכול לזרוק מודלים של בעיה עסקית מורכבת ולצפות לערך שיוחזר. אתה צריך לבנות מערכת אקולוגית שלמה כדי לנהל את המודלים האלה ולחבר את הבינה המלאכותית שלהם ליישומים שלך".

במילים אחרות, אתה לא יכול פשוט "לפזר קצת אינטליגנציה מלאכותית כמו רוטב קסם", אומר נונו סבסטיאו, מנכ"ל Feedzai.

יוצרת הזדמנויות

אחת הטעויות הנפוצות ביותר שמייסדי החברות העלו הוא הרעיון שהבינה המלאכותית היא בעיקר מחסלת מקומות עבודה.

מייסד People.ai, אולג רוג'ינסקי, אומר שצריך לראות בבינה המלאכותית כיוצרת הזדמנויות חדשות במקום כזו שמשמידת מקומות עבודה.

"על קצה המזלג, בינה מלאכותית עושה שני דברים: היא הופכת עבודות סיזיפיות בעלות ערך נמוך לבני אדם לעבודה ממוכנת. על הבינה המלאכותית אנחנו חושבים כטכנולוגיות 'טייס אוטומטי', והיא מדריכה אנשים כיצד לעשות העבודה שלהם או פעילויות אחרות טובות יותר (מה שהופך את בני האדם ליעילים יותר במה שהם עושים)", הוא אומר.

"אמנם טייס אוטומטי יכול לקחת עבודות פשוטות, שחוזרות על עצמן ומשעממות, אך זו הדרך הטובה ביותר להדריך, לאמן ולחנך בני אדם כיצד לעשות דברים חדשים".

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media