הרופאים 2019
   
ו' בניסן ה'תש"פ   |   31 במרץ 2020   |   יום שלישי
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
דווקא בימי קורונה - המורים חשובים מאי פעם
26/03/2020 | אורי בן-ארי
כדאי להתרגל: מעקב אחר טלפונים – לא רק בישראל
26/03/2020 | זאק דופמן
לשמור על החולים: המהנדסים האיטלקים שמדפיסים שסתומים למכונות הנשמה
24/03/2020 | איימי פלדמן
  טכנולוגיה  < ראשי

האם אפליקציות המסרים המוצפנות באמת חסינות בפני השלטונות?

אפליקציית המסרים Bridgefy הפכה לפופולרית בקרב המפגינים בהונג קונג בזכות העובדה שהיא מקשה על הרשויות להפעיל עליה צנזורה • לא ברור אם ימשיכו המחאות, אך חשוב לזכור כי אף אמצעי אבטחה לא חסין במאת האחוזים
06/09/2019 | תומאס ברוסטר

אמנם מנהיגת הונג קונג הודיעה השבוע רשמית כי תבטל את השינוי בחוק ההסגרה, אך לא ברור אם המחאות שפקדו את האזור ישכחו בקרוב. כך או כך, נראה שהמפגינים שאימצו את אפליקציית ההודעות הלא מקוונת Bridgefy, צריכים להכיר את הסכנות שבה.

כפי שפורסם בפורבס, הורדות האפליקציה התרבו בתקופה האחרונה בשל המשבר הפוליטי בעיר, ונראה שהיא הפכה לאפליקציית ההודעות הלא מקוונות שמחליפה בפועל את Firechat, שהפכה פופולרית במהלך הפגנות בעד הדמוקרטיה ב-2014. כמו ב-Firechat, גם Bridgefy משתמשת ברשת "Mesh". המשמעות היא שסמארטפונים משתמשים בחיבורי בלוטות' לטווח קצר כדי ליצור רשת משלהם ללא תלות בחיבור האינטרנט של המפעיל הסלולרי.

אפליקציות המסרים המוצפנות הפכו לפופולריות במהלך ההפגנות | צילום: shutterstock

עובדה זו מקשה על הרשויות בהונג קונג או בסין להשתלט על האפליקציה. משמעותה של הרשת הזו שיש מספר נתיבים לתקשורת מכיוון שהודעות יכולות לפלס את דרכן בכל מכשיר ברשת. ואין שום נקודת תורפה אחת בה המשטרה יכולה להתמקד כדי להשבית את Bridgefy.

סיכוני השימוש באפליקציה

אבל זה לא אומר שאין דרך לחבל באפליקציה. למשל, המשטרה יכולה להירשם ל- Bridgefy ולגרום לבלבול על ידי הצפת הרשת בשידורים מזויפים. תארו לעצמכם סבב הודעות המודיעות למפגינים להתארגן במקום מסוים, כזה שבו הרשויות אורבות להם. או הודעה שיגרמו לבהלה כשהן טוענות שגורמים רשמיים סגרו באלימות את ההפגנות במקום מסוים.

מת'יו גרין, פרופסור חבר במכון ג'ונס הופקינס לאבטחת מידע, הוריד את האפליקציה כדי לבדוק את האבטחה והפרטיות שלה. הוא אמר לפורבס כי נושאי האבטחה העיקריים עם Bridgefy הם הסודיות והאותנטיות של כל ההודעות שנשלחות דרך הטלפונים. איך משתמשים יכולים להיות בטוחים בזהות האדם איתו הם מתקשרים? "באופן היפותטי הודעות כאלה יכולות להיות מוצפנות, אך זה מצריך לנהל את ההצפנה. אני לא בטוח איך האפליקציה עושה זאת בצורה מאובטחת כאשר השרתים שלהם במצב לא מקוון", הוסיף גרין.

דובר Bridgefy אמר לפורבס כי האפליקציה אכן משתמשת בהצפנה. "אנו משתמשים בהצפנת RSA (תקן קריפטוגרפי ידוע) מקצה לקצה בהודעות פרטיות ישירות ובהודעות ה-Mesh", אמר הדובר. "הודעות משודרות אינן מוצפנות בכוונה, כך שכולם יכולים לקרוא אותן".

הדובר הודה, עם זאת, כי אף אפליקציה לא יכולה להיות חסינה מפני חטטנות. "אין הרבה מה לעשות בנוגע למעקב ולצנזורה מלבד להצפין את כל מה שאנחנו יכולים. עם כל אפליקציה, לא מקוונת או מקוונת, תמיד יהיו סיכונים שאינם ניתנים לשליטה על ידי מפתח האפליקציה". ואכן, בתנאי המשתמש מצוין: "שום אמצעי אבטחה אינו אמין במאת האחוזים והתוכן שלך נתון ליירוט על ידי צדדים שלישיים שאינם קשורים ל-Bridgefy".

חרדת פרטיות

גרין הדגיש גם את החששות מאיסוף מטא-דאטה, במיוחד כשיש גם שוטרים שמפעילים את האפליקציה. נתונים כאלה יכולים לכלול את מזהה מכשיר טלפון סלולרי של המשתמש. לאחר מכן ניתן להשתמש בזה כדי לקבוע את זהותו של בעל הטלפון הנייד - למשל, באמצעות בקשה ממשלתית מהספק.

הם יוכלו לפנות לספקי טכנולוגיה אחרים כדי להבין מי מריץ את Bridgefy ברחבי הונג קונג. אפליקציית ההודעות הסינית WeChat, למשל, מקבלת את ההרשאה לצפות באפליקציות אחרות שפועלות באנדרואיד. ממשלת סין יכולה פשוט לדרוש מספקית התקשורת Tencent למסור רשימת משתמשים שמריצה את האפליקציה והיכן הם נמצאים.

יש גם את איום הממשלה שתפיץ תוכנות זדוניות באמצעות האפליקציה באמצעות שידורים שדוחפים קישורים זדוניים. כל קבוצה המתנגדת לממשלה הקומוניסטית של סין עומדת בפני איומים חמורים על ביטחונם הקיברנטי.

ולאלה שמוכנים לקבל את הסיכון - Bridgefy יכולה להישאר כלי שימושי לתקשורת ולארגון במצבים קיצוניים.

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media