הרופאים 2019
   
כ"ו בשבט ה'תש"פ   |   21 בפברואר 2020   |   יום שישי
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
לרגל ה-14 בפברואר: כך חוגגים את יום האהבה מסביב לעולם
14/02/2020 | שרונה קרני כהן
כפית קסמים: הכירו את נפח הברזל אבי פינס
17/02/2020 | מיטל כץ
משקיע בנדל"ן: ג'ף בזוס רוכש אחוזה בבוורלי הילס תמורת 165 מיליון דולר
16/02/2020 | ברנדה ריצ'רדסון
  טכנולוגיה  < ראשי

צעד אחד יותר מדי: האם השקת המטבע של פייסבוק תוביל לנפילתה?

יותר ויותר סימנים מראים כי משהו באימפריה שבנתה פייסבוק מתחיל להסדק – מהרגולציה המתהדקת סביבה ועד הקנס העצום בגובה 5 מיליארד דולר שהוטל עליה • כעת, דווקא המהלך שאמור להפוך אותה לחזקה מאי פעם עשוי להתגלות כזה שיקבור אותה
25/07/2019 | איתי זהוראי

לאחר שנה ארוכה של ספקולציות התבשרנו בשעה טובה על לידתו של מטבע הקריפטו החדש של פייסבוק - "הליברה". המטבע הדיגיטלי, כך מפמפמים לנו בכירי הפרויקט השאפתני, הוא כל מה שחיכינו לו, התורה החדשה מסיני שהורדה להמונים מן השמיים על ידי היהודי החשוב ביותר מאז משה רבנו. השלב האבולוציוני הבא של הקריפטו והדבר שישנה את תעשיית הבנקאות והפיננסים לעד - בדיוק מה שעשתה נפסטאר לתעשיית המוזיקה, אמזון לרשתות הקמעונאיות או נטפליקס לטלוויזיה. מ־ה־פ־כ־ה.

הכתבה מופיעה בגיליון יולי 2019 של פורבס ישראל

לרכישת מנוי למגזין פורבס ישראל לחצו

לכל העדכונים, הכתבות והדירוגים: עיקבו אחרינו בפייסבוק ובאינסטגרם

בניגוד למשחקי הילדים שהציעו לנו חברות קריפטו עד כה, סוף סוף הגיעה האמא הטכנולוגית והראתה לכולם איך עושים זאת נכון. הנה מטבע יציב, סחיר, אמין, זמין לכל והכי חשוב - דיגיטלי! אך נראה כי למרות היתרונות הברורים, החסרונות רבים מדי וסימני השאלה האופפים את הפרויקט המסתורי הזה עולים במספרם על סימני הקריאה.

אחד מסימני השאלה המרכזיים הוא כיצד תתפקד ״אגודת ליברה״ - הבנק המרכזי של המטבע הדיגיטלי - והאם בכלל ״בנק מרכזי״ שכזה יכול לפעול כשהוא חף מאינטרסים פנימיים? חשוב לזכור כי לבנק מרכזי יש את היכולת הפנומנלית והייחודית להדפיס כסף יש מאין. אפילו לממשלה אין זכות להתערב בהחלטה זו. ובעסקי הדפסת הכסף - חשוב להדגיש - יש הרבה כסף (תרתי משמע).

מטבע הליברה. אליה וקוץ בה? | צילום: Shutterstock

כמות הכסף המזומן הקיים במחזור בארה"ב, עומד כיום על כ־3.7 טריליוני דולרים - זוהי כמות הכסף הנזיל, שכוללת את סך המטבעות, השטרות וחשבונות העו"ש בבנקים המסחריים, המשמשים כמזומנים של כ־330 מיליון אמריקאים. היצע הכסף שכולל בנוסף גם פיקדונות לזמן קצר, עומד על סכום אסטרונומי של 14.5 טריליוני דולרים. פוטנציאל הרווח כאן הוא עצום. מספיק שפייסבוק, על 2.4 מיליארד משתמשיה ברחבי העולם (מחוזקת ב־1.5 מיליארד משתמשי חברת הבת ווטסאפ) תשיג אחיזה השווה לכ־10% בלבד מכמות הכסף המתגלגל כיום בארה"ב - ואנחנו כבר מדברים על היקפים של מאות מיליארדי דולרים ורווחים של מיליארדי דולרים מדי שנה.

אם הבנק של פייסבוק יגיע לשיעור של כ־25% - לכאורה לא תרחיש מנותק מהמציאות בהתחשב בפוטנציאל העצום - הוא יהפוך לבנק הגדול ביותר בעולם. עכשיו דמיינו שמי ששולט על כפתור הקסמים ליצירת הכסף בבנק המרכזי של פייסבוק הם נציגים של תאגידים פיננסים בינלאומיים, קרנות הון סיכון וענקיות טכנולוגיה שונות. במילים אחרות, זה כמו לסגור חבורה של חתולים מורעבים במפעל של תנובה, לנעול את הדלתות ולזרוק את המפתחות.

מארק צוקרברג. נכנס למהפכת המטבעות הדיגיטליים | צילום: Shutterstock

בעיה שלכם

כשפייסבוק תנפיק מטבעות דיגיטליים ותמכור אותם למשתמשיה בעבור מטבעות דולר או אירו היא לא רק תעשיר את קופתה במזומנים רבים ותרוויח מהריבית (מה שנקרא רווחי Seigniorage), במקביל היא גם תגדיל את כמות הכסף בשוק. הגדלת היצע המזומנים עלולה להוביל להשתוללות אינפלציונית בתרחישים מסוימים, אם לא תפוקח כראוי.

בעבר יזמו ממשלות הדפסות כסף אדירות כדי לממן את הוצאותיהן המופרזות. הצפת השוק בכסף הובילה לאינפלציה חדה ופעלה כמס חונק על האזרחים. בשנות ה־70 המוקדמות, לאור הוצאותיה המפלצתיות של מלחמת וייטנאם, הכריז הנשיא ניקסון על ביטול תקן הזהב והורה על הדפסת דולרים מאסיבית על מנת לממן את גירעונה האסטרונומי של המדינה. האינפלציה זינקה והשוק העולמי כולו הוצף במטבע האמריקאי. ארה"ב למעשה ייצאה את האינפלציה שלה לכל העולם ועד מהרה התדפקו שרי האוצר האירופאיים על דלתו של מקבילם האמריקאי, ג'ון קונלי, בתחינה לעצור את השטף. קונלי לא התרגש והגיב באמירה שנכנסה מאז לפנתיאון: "הדולר האמריקאי הוא המטבע שלנו... והבעיה שלכם".

אומנם מאז הזכות להדפסת כסף הופקעה מידי הממשלות, לאור לקחי העבר, אך אם ממשלות ונציגי ציבור נהגו כך בעבר מי יבטיח לנו שחברות עסקיות, על־לאומיות, המנותקות מכבלי חובת הבחירה האזרחית ורואות את שורת הרווח כתכלית קיומן, ינהגו אחרת? "הליברה הוא המטבע שלנו והבעיה שלכם", יכולים לטעון ראשי האגודה, כפרפרזה לדבריו של שר האוצר האמריקאי.

האם נכון להעביר כסף וכוח למקום נטול רגולציה? | צילום: Shutterstock

בתרחיש סביר בהחלט הנפקת הליברות תפגוש ביקושים חזקים מצד השוק. ואם השוק ינהר ויקנה ליברות - ייאלצו הבנקים המרכזיים ביושבם כמבוגר האחראי, לספוג את היצע הכסף שיזרום אל השוק, על מנת לווסת את לחצי האינפלציה. אותם בנקים ממשלתיים יפסיקו להדפיס כסף או יפחיתו את היקף ההדפסה, מה שיוביל לירידה ברווחיהם (המועברים לממשלה) ולאובדן שליטה באחד הכלים החשובים העומדים לרשותם לוויסות האשראי במשק.

ומלבד קושיות כלכליות ומוניטריות, עולות שאלות מהותיות נוספות בדבר כמויות המידע העצומות שעתידות לזרום אל אחד ממונופולי המידע הגדולים בתבל והשימוש לרעה שעלולים לעשות ארגונים ומדינות בעלי אמצעים, אם ישימו ידם על מידע רגיש זה - כפי שכבר עשו בעבר. לכך יש להוסיף את החשש המוחשי מפני העצמת פעילות המימון והגיוס של גורמי פשע וטרור - אלו עושים כבר עתה שימוש נרחב ברשתות החברתיות ובמסחר במטבעות הקריפטו ברשת האפלה לגיוס כספים והלבנות הון לשם מימון פעילותם.

לפרק אימפריה

הליברה, כך מבטיחים לנו בכירים בפייסבוק, תעשה לתעשיית הפיננסים והבנקאות את מה שהטכנולוגיה, המשבשת מטבעה, עשתה לתעשיות מסורתיות אחרות. בבחירה בין התפתחות או מוות ("Evolve or Die") אין הרבה מקום באמצע. את זה יודעים גם מנהלי התאגידים של מאסטרקארד, ויזה או פייפאל - המאוימות הישירות מפרויקט הליברה - שהחליטו לבסוף לקפוץ על הרכבת מאשר להידרס תחתיה. השאלה שנותרה פתוחה בינתיים היא אם הרכבת הזאת תצבור תאוצה, תיעצר בחריקת בלמים או תרד מהפסים.
האופציה הראשונה נראית הכי פחות סבירה. עם כל הכבוד לתעשיות שעברו מהפך יסודי, אין מה להשוות את היקף השיבוש הטמון במהלך השאפתני הזה. זה משחק אחר לגמרי, עם חוקים שונים לגמרי.

כשצוקרברג ושותפיו מבטיחים "עידן חדש בכלכלה העולמית", "ליצור מטבע גלובלי" ו"לבנות תשתית פיננסית שתעצים מיליארדים", הם בעצם קוראים תיגר על המערכת המוניטרית והפוליטית, מתפרצים למשחק אליו לא הוזמנו, מאיימים לדחוק את השחקנים הצידה ולכרסם בכוחם. וכוח היא מילת המפתח כשכסף מתערבב עם פוליטיקה.
העניין הוא שבמקרה הזה בצד השני לא נמצאת חברת תקליטים או רשת קמעונאית גדולה. פהמדובר במדינה עצמה ובאינטרס הלאומי המקודש - בגורמי ממשל, משפט ורגולציה - שחקנים רבי עוצמה והשפעה שיכולים לכופף ברצותם גם את הנשיא והיו"ר הכל יכול של אחת החברות החזקות והמשפיעות בעולם.

אם ירצו, יוכלו - כפי שעשו פעמים לא מעטות בעבר - לשנות את חוקי המשחק לטובתם. הקריאות של בכירי הסנאט, נציגי המפלגה הדמוקרטית, להקפיא לאלתר את הפרויקט (והצעת החוק שהוגשה לאחרונה להגבלת יכולתן של ענקיות הטכנולוגיה להנפיק מטבעות דיגיטליים ולשמש כגופים פיננסיים), מצטרפות אל ההצהרות הלוחמניות נגד הליברה מצד הנשיא טראמפ הרפובליקאי ו״הדאגות העמוקות״ שהביע יו״ר הבנק הפדרלי. אלה לא משאירים שום מקום לספק. בעניין הזה, השורות מאוחדות וכולם תמימי דעים בנוגע לסכנה הממשית העומדת בפתח.

הטעות הגדולה?

אומרים שתזמון זה הכל בחיים ואי אפשר להתעלם מהתזמון האומלל שבו בחרה פייסבוק להשיק את הפרויקט הזה. דווקא עכשיו, כשהקריאות לפירוקה מכוחה האדיר, צוברות תאוצה ומוצאות את דרכן משולי השיח הציבורי אל לב הקונצנזוס ומרכז קמפיין הבחירות של המרוץ לנשיאות ארה"ב. דווקא כשהקריאות להגברת הרגולציה על החברה הופכת למעשים בשטח ומוכפפות עליה במדינות רבות ברחבי העולם. כשקנסות אסטרונומים מוטלים עליה בעקבות התנהלותה הסוררת - האחרון בהיקף של כ־5 מיליארדי דולרים. דווקא בתזמון זה בוחרת פייסבוק להשיק פרויקט שיזריק סטרואידים במינונים גוברים לגופה החסון ממילא.

פייסבוק צברה כוח עצום - וכל הכוח הזה מתנקז לאיש אחד. צוקרברג, הוא השפיץ המחודד בפירמידת הכוח של המעצמה הזו. אחיזתו האיתנה ב־60% ממניות השליטה על החברה מעניקה לו את הכוח להחליט כיצד יעוצב ויפעל האלגוריתם של פייסבוק, איזה תוכן יראו מיליארדי המשתמשים בפיד החדשות שלהם, מה תהיה מדיניות הפרטיות שלהם, מה הם יוכלו לשתף עם יתר המשתמשים ואיזה מידע ישתפו איתו, בעל כורחם וללא ידיעתם. הוא קובע את החוקים ושליטתו כלפי מתחרותיה של פייסבוק - היא אבסולוטית.

לאור זאת אין זה מפתיע כי אחד הקולות הבולטים והחזקים הקוראים לפירוקה של פייסבוק מגיע דווקא מכיוונו של אחד ממייסדיה - זה שהיה שותף ללידתה ולהתעצמותה האדירה במשך השנים. כריס יוז כבר לא אותו ילד שחלק עם צוקרברג חדר במעונות הארוורד וחלום שהפך מבחינתו לסיוט. מי שהיה שם כל כך קרוב ל'גראונד זירו" מתריע בחרדה מפני ההתעצמות חסרת התקדים של פייסבוק, התיאבון העצום שלא יודע שובע ועל הנזק ההיקפי שתוכל לגרום אם לא יוגבל כוחה.

ולא צריך דוגמאות רבות כדי להבין עד כמה הוא צודק, עד כמה רעועים בלמיה המוסריים. השימוש הנפשע שעשתה כשסחרה במידע של 87 מיליון משתמשים בפרשת קיימבריג' אנליטיקה וההודאה כי ידעה בזמן אמת על התערבותה של רוסיה בבחירות האמריקאיות תוך שימוש וניצול הפלטפורמה שלה - הן רק ההקדמה לאותו נזק קולוסאלי עליו מדבר יוז, המעיד על הצורך החשוב בנטרול הפצצה המתקתקת הזו.

אין ספק בדבר יתרונותיו של מטבע הליברה של פייסבוק, אך חולשתו היא דווקא בחוזקתו הרבה הממחישה כמה כוח צברה אימפריית המדיה הזו וכמה עוצמה נתונה כיום בידי איש אחד. באופן אירוני, דווקא המטבע הדיגיטלי המבוזר, אשר נולד כרעיון החותר תחת הממסדיות הקיימת, באנונימיות מוחלטת המבקשת לפרק את מוקדי הכוח - הפך לכלי בידי מוקד כוח כזה. פייסבוק אכן מנסה לקרוא תיגר על מוקדי הכוח ועל הסדר העולמי הקיים, אך ממש לא לשם ביזורו. צוקרברג, "הפרופסור", וחייליו התפרצו זה עתה אל המטבעה המלכותית, באקדחים שלופים, כשהם עוטים על פניהם מסכות. איך זה ייגמר? לא בלי מאבק - זה בטוח וייתכן אולי שבתחילת סופה של אימפריה.

הכתבה מופיעה בגיליון יולי 2019 של פורבס ישראל

לרכישת מנוי למגזין פורבס ישראל לחצו

לכל העדכונים, הכתבות והדירוגים: עיקבו אחרינו בפייסבוק ובאינסטגרם

 

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media