כ"ו בשבט ה'תש"פ   |   21 בפברואר 2020   |   יום שישי
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
הרופאים 2019
לרגל ה-14 בפברואר: כך חוגגים את יום האהבה מסביב לעולם
14/02/2020 | שרונה קרני כהן
כפית קסמים: הכירו את נפח הברזל אבי פינס
17/02/2020 | מיטל כץ
משקיע בנדל"ן: ג'ף בזוס רוכש אחוזה בבוורלי הילס תמורת 165 מיליון דולר
16/02/2020 | ברנדה ריצ'רדסון
  טכנולוגיה  < ראשי

האם אפליקציית FaceApp מסכנת את פרטיות משתמשיה?

רבים בוחרים להשתתף באתגר ויראלי חדש ומפעילים אפליקציה שחוזה כיצד הם יראו בתור אנשים מבוגרים • מפתחי האפליקציה ומומחי אבטחה מתייחסים לטענות בדבר הפרת הפרטיות וטוענים כי האפליקציה לא מעלה לשרתיה את אלבום תמונותיו של המשתמש
18/07/2019 | תומאס ברוסטר

לא, אפליקציית FaceApp לא לוקחת את תמונות הפנים שלכם ושולחת אותם לממשל הרוסי. כך לפחות מראות עדויות עדכניות.

אחרי שהאפליקציה הפכה לוויראלית בשנת 2017, וצברה יותר מ-80 מיליון משתמשים פעילים, היא חוזרת שוב לתודעה בזכות מה שנקרא FaceApp Challenge, שבו סלבס (וכל אחד אחר) כבר מוסיפים שנים לגיל שלהם עם מסנן התמונות של האפליקציה שהופך את תמונות המשתמשים לזקנים יותר. האפליקציה משתמשת בבינה מלאכותית כדי ליצור עיבוד של מה שאתה עשוי להיראות בעוד כמה עשורים במכשיר ה-iPhone או ה-Android.

"אנחנו אף פעם לא מעבירים תמונות אחרות מהטלפון לענן" | צילום: shutterstock

אבל ציוץ אחד שיחרר השבוע פאניקה קלה באינטרנט, כשזה הזהיר כי האפליקציה יכולה לקחת את כל התמונות מהטלפון שלך ולהעלות אותם לשרתים שלה ללא כל אישור ברור מהמשתמש.

סערה בספל תה?

מסתמן שהעניין הוא עוד אחד מהסערות בכוס תה שיוצר האינטרנט. חוקר האבטחה בעל השם הבדוי אליוט אלדרסון (ששמו האמיתי בפטיסט רוברט) הוריד את האפליקציה ובדק להיכן היא שולחת את תמונות פני המשתמשים. מומחה הסייבר הצרפתי מצא ש-FaceApp שלחה לשרתי החברה רק את התמונות שצולמו באמצעותה.

והיכן השרתים הללו נמצאים? בעיקר באמריקה, ולא ברוסיה. מבט חטוף על רישומי הדומיינים אישר לפורבס שזה נכון: השרתים של FaceApp.io התבססו במרכזי הנתונים של אמזון בארה"ב. החברה סיפרה לפורבס כי חלק מהשרתים מתארחים על ידי Google גם במדינות אחרות, כולל אירלנד וסינגפור.

כמובן, בהתחשב בכך שחברת היזמים מבוססת בסנט פטרסבורג, ניתן יהיה לצפות ולעבד את התמונות גם ברוסיה. הנתונים במרכזי הנתונים של אמזון יכולים להיות משוקפים חזרה למחשבים ברוסיה. לא ברור כמה גישה העובדים מקבלים לתמונות האלה, ופורבס לא קיבל תגובה מהחברה בזמן הפרסום על מה שהיא עושה עם פרצופים שהועלו.

לכן, בעוד שגורמי מודיעין רוסיים או שוטרים רשמיים יכולים לדרוש מ-FaceApp למסור נתונים אם הם מאמינים שזה חוקי, יהיה להם הרבה יותר זמן להשיג את המידע הזה מאמזון בארה"ב.

הרשאה לנחות בטלפון שלך

אז האם יש דאגה לפרטיות המשתמשים? FaceApp יכולה לפעול אחרת. היא יכולה, למשל, לעבד את התמונות ישירות במכשירי המשתמשים, ולא לצלם תמונות שנשלחו לשרת חיצוני. כמו שחוקר האבטחה וויל סטרפאש אמר: "אני בטוח שהרבה אנשים לא טוב להם עם זה".

לא ברור עד כמה מנגנון הבינה המלאכותית של FaceApp יעבד תמונות במכשיר ולא בשרתים חזקים יותר. FaceApp משפרת את האלגוריתמים המשתנים על ידי למידה מהתמונות שאנשים שולחים. זה יכול להיעשות על המכשיר, ולא על השרת, כמו תכונות הזמינות ב-Android וב-iOS, אבל FaceApp אולי רוצה להשאיר זאת על המחשבים שלה כדי להכשיר את יכולות הבינה המלאכותית שלה.

המשתמשים אשר מודעים לבעיה, ומודאגים מאפליקציה שיש לה הרשאה לגשת לתמונות כלשהן, אולי כדאי שיעברו על כל ההרשאות של האפליקציות המותקנות להם בטלפון החכם. סביר להניח שלאפליקציות רבות יש גישה לתמונות ועוד. ניתן לעקוב אחר כל תנועה באמצעות מעקב אחר מיקום, למשל. כדי לשנות הרשאות, מחקו את האפליקציות הבעייתיות או טפלו בהגדרות כל אפליקציה.

פורבס יצר קשר עם מייסד FaceApp, ירוסלב גונצ'רוב, שסיפק השבוע הצהרה לפיה נתוני המשתמש אינם מועברים לרוסיה וכי "רוב עיבוד התמונות בענן".

"אנחנו רק מעלים תמונה שנבחרה על ידי המשתמש לעריכה, אנחנו אף פעם לא מעבירים תמונות אחרות מהטלפון לענן", הוסיף גונצ'רוב.

"אנחנו יכולים לאחסן אצלנו תמונה שהועלתה לענן. הסיבה העיקרית לכך היא ביצועים: אנחנו רוצים לוודא שהמשתמש לא מעלה את התמונה שוב ושוב עבור כל פעולת עריכה. רוב התמונות נמחקות מהשרתים שלנו בתוך 48 שעות מתאריך ההעלאה".

הוא אמר כי משתמשים יכולים גם לבקש למחוק את כל נתוני המשתמש. משתמשים יכולים לעשות זאת על ידי מעבר להגדרות, ולאחר מכן תמיכה, לבחור לדווח על באג, באמצעות המילה "פרטיות" בשורת הנושא. גונצ'רוב אמר שזה אמור לעזור להאיץ את התהליך.

והוא הוסיף: "איננו מוכרים או משתפים נתונים של משתמשים עם צד שלישי כלשהו".

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media