י"ז בכסלו ה'תש"פ   |   15 בדצמבר 2019   |   יום ראשון
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
נעים להכיר: עושה העסקאות הטוב ביותר בוול סטריט
08/12/2019 | אנטואן גרה
"מילת המפתח היא ריליישנשיפ"
08/12/2019 | נועה אורון, ניו יורק
כיצד ישפיעו תוצאות הבחירות בבריטניה על העולם?
13/12/2019 | אלון לוין ויובל בוסתן, סיקור ממוקד
  טכנולוגיה  < ראשי

באמצעות הקול: הפרויקט השאפתני של גוגל יסייע לבעלי לקויות בדיבור

הפופולאריות הגוברת של מערכות המופעלות באמצעות קול הביאה את ענקית הטכנולוגיה גוגל ליזום את פרויקט Euphonia שיאפשר גם לחרשים ובעלי לקויות בדיבור להשתמש במערכות הללו, כמו Google home ו-Alexa של המתחרה אמזון
17/06/2019 | רות' יומו

רוצים לתזמן פגישה? פשוט בקשו מהטלפון שלכם. צריכים להדליק את האורות בחדר השינה? "גוגל הום" ידאג לזה. 

מערכות המופעלות באמצעות קול זוכות לפופולאריות רבה בקרב הצרכנים הודות ליכולתן להפוך פעולות לאוטומטיות ולייעל משימות, והן הצמיחו שוק שמגלגל כ-49 מיליארד דולר. אבל עבור אנשים עם דיבור לקוי, טכנולוגיות שמסתמכות על פקודות קוליות הוכיחו שהן רחוקות מלהיות מושלמות.

צוות של Google Euphonia בוחן את המערכת | צילום: Google

זהו הדחף לפרויקט Euphonia של גוגל, שהוקם לאחרונה במסגרת תוכנית AI של החברה לעשיית טוב לחברה. צוות הפרויקט בוחן דרכים לשפר את זיהוי הדיבור עבור אנשים חירשים או בעלי תנאים נוירולוגיים, כמו ALS, שבץ, פרקינסון, טרשת נפוצה או פגיעה מוחית טראומטית.

גוגל יצרה שותפות עם ארגונים ללא כוונת רווח, ALS Therapy Development Institute ו-ALS Residence Initiative כדי לאסוף דגימות קוליות מוקלטות מאנשים הסובלים ממחלה ניוונית, דבר שמוביל לעיתים קרובות לקשיים חמורים בדיבור ובניידות.
עבור אלה עם תנאים נוירולוגים, מערכות המופעלות על ידי קול יכולות לשחק תפקיד מפתח בהשלמת משימות היומיום ושיחות עם יקיריהן, המטפלות או עמיתים לעבודה.

"אתה יכול להדליק את האור, לשמוע מוסיקה או לתקשר עם מישהו. אבל זה עובד רק אם הטכנולוגיה יכולה למעשה לזהות את הקול שלך ולתמלל אותו", אומרת ג'ולי קטיו, מנהלת מוצר בגוגל AI.

טכנולוגיית זיהוי הדיבור של החברה משתמשת באלגוריתמים של למידה ממוחשבת שדורשים הכשרה מקיפה בנתונים. "יש לנו מאות אלפים או אפילו מיליונים של משפטים שאנשים קראו - ואנחנו משתמשים בהם כדוגמאות לאלגוריתמים כדי ללמוד כיצד לזהות כל אחד מהם", אומרת קטיו. "אבל זה לא מספיק לאנשים עם מוגבלויות".
עם פרויקט Euphonia, הצוות ישתמש בדוגמאות קוליות מאנשים שיש להם דיבור לקוי בתקווה שהמערכת הבסיסית תהיה מאומנת להבין פקודות לא מסודרות.

בעוד המטרה היא ליצור טכנולוגיה נגישה יותר עבור אנשים עם דיבור לקוי, התוצאה הסופית עדיין לא ברורה.
"יכול להיות שיהיו לנו מודלים הפועלים עבור אנשים מרובים עם ALS ומצבים רפואיים אחרים", אומרת קטיו. "ייתכן גם שאנשים, אפילו רק בתוך ALS, נשמעים שונה מדי כדי להכלל בכזה מודל למידה שמכונה מסוגלת לבצע. ובמקרה כזה, ייתכן שנצטרך לפעול ברמה של התאמה אישית, כך שלכל אדם יש מודל משלו".

טכנולוגיית זיהוי הדיבור של גוגל יכולה להבין כמעט כל פקודה קולית עבור אנשים ללא ליקויי דיבור, בשל מערך הנתונים הגדול שהיה זמין לאימון. אבל יש חוסר ודאות לגבי האופן שבו טכנולוגיית הדיבור תהיה מסוגלת להבין ולפעול על פי הנחיות של אלה המתקשים לדבר. לצוות פרויקט Euphonia יש רק מספר מצומצם של דגימות קוליות מאנשים עם מגבלות דיבור, מה שמאפשר לו להתמקד רק במלים וביטויים ספציפיים כגון "להקריא לי ספר" או "לכבות את האור".

למרות שצוותה של קטיו אסף עשרות אלפי משפטים מוקלטים, היא אומרת שהיא זקוקה למאות אלפים נוספים. זאת בחלקה הסיבה שמנכ"ל גוגל, סונדר פיצ'אי, חשף את הפרויקט בכנס השנתי של החברה במאי.
"אנחנו עובדים קשה על מנת לספק את המודלים של זיהוי קולי לגוגל הום בעתיד", הוא אמר, וקרא לאנשים עם דיבור קלוש או לקוי לשלוח לחברה את דגימות הקול שלהם.

"דיבור לקוי הוא בנוי מנתונים קשים מאוד להרכבה. זה לא פשוט כמו לבקש מאנשים להקליט משפטים, ואין נתונים שמחכים שנשתמש בהם", אומרת קטיו. "אנחנו חייבים קודם כל לאסוף אותם ולחבר אותם יחד, וזה הרבה עבודה".

אולי היוזמה העיקרית של השותפים בפרויקט Euphonia היא עבודתם על מערכות AI אינטראקטיביות חדשות עבור אנשים עם ליקוי דיבר קל יחסית. גם בשלבים המוקדמים שלהן, מערכות אלה יכולות להיות מאומנות לזהות מחוות, צלילים והבעות פנים, אשר יכולים להפעיל פעולות מסוימות כמו שליחת או קריאת הודעת טקסט.

"אנחנו רוצים לכסות את כל הספקטרום של האנשים - ולא רק אלה שיכולים עדיין לדבר", אומרת קטיו. למרות שפרויקט Euphonia עדיין בחיתוליו, זה יכול בסופו של דבר להביא להשפעה רבה על אנשים עם מוגבלות, ולתת להם את החופש ואת הגמישות לחיות באופן עצמאי.

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media