י"ח בכסלו ה'תש"פ   |   16 בדצמבר 2019   |   יום שני
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
כיצד ישפיעו תוצאות הבחירות בבריטניה על העולם?
13/12/2019 | אלון לוין ויובל בוסתן, סיקור ממוקד
צעצוע של סיפור: המנהל המבריק מאחורי הצלחת ענקית הצעצועים הסברו
09/12/2019 | מאט פרז
רוחות של שינוי: הכירו את איל הנפט שמתחיל להשקיע גם בסביבה
10/12/2019 | כריסטופר הלמן
  טכנולוגיה  < ראשי

שרשרת זהב: כך כובש הבלוקצ'יין את התאגידים הגדולים

המושג בלוקצ'יין פרץ אל התודעה הציבורית כספיח של מהפכת הביטקוין ובהמשך כמבשר מהפכה גדולה יותר – סופם של המתווכים הפיננסיים • כעת נכנסת הטכנולוגיה הביזורית לעידן חדש: נקייה מיומרות מהפכניות ומנותקת מיישומי המטבעות הקריפטוגרפיים
03/06/2019 | מייקל דל קסטיו

בצד של ג'רזי, מעבר לנהר ההדסון ומול הרובע הפיננסי של מנהטן, ניצב מגדל משרדים מזכוכית ופלדה, מעוצב לעילא בסגנון בינלאומי. על חלקו העליון מוטבעות האותיות DTCC, אבל מעטים האנשים מחוץ לוול סטריט שמבינים שהבניין הזה, שבו פועלת DTCC, קיצור של Depository Trust & Clearing Corp., מכיל בתוכו רישומים של רוב הביטחונות בעולם, שמייצגים נכסים בשווי של כ־48 טריליון דולר - ממניות ואג"חים ועד קרנות נאמנות. בשנות ה־70 וול סטריט הקימה את הגרסה הקודמת של DTCC במטרה להחליף מערכת שהתבססה על רצים, שהתרוצצו בסמטאות מנהטן התחתונה כדי למסור תעודות מניות מחברת מסחר אחת לאחרת.

הכתבה מופיעה בגיליון מאי 2019 של פורבס ישראל

לרכישת גיליון היהודים העשירים 2019

לכל העדכונים, הכתבות והדירוגים: עיקבו אחרינו בפייסבוק ובאינסטגרם

ל־DTCC יש עדיין תעודות נייר בכספות, אבל רישומים שעוסקים ב־90 מיליון העסקאות היומיות שאותן היא מנהלת נשמרים בצורה אלקטרונית על גבי הסרברים שלה, ומגובים במספר מיקומים. אלפי מוסדות פיננסיים ובורסות ב־130 מדינות סומכים על DTCC לצורכי שירותי משמורת, קלירינג ושאר עניינים פקידותיים.

תור הזהב של הבלוקצ'יין | צילום: shutterstock

בעוד מספר חודשים תתחיל DTCC ביישום הלייב הגדול ביותר של בלוקצ'יין, טכנולוגיית מאגר המידע המבוזר שהפכה לפופולרית בזכות מטבע הביטקוין. רישומים של כ־50 אלף חשבונות במאגר המידע המסחרי של DTCC, שם מאוחסן מידע על נגזרות אשראי בשווי 10 טריליון דולר, יעברו ליומן רישום דיגיטלי ומותאם בשם AxCore.

לדברי רוב פלטניק, אדריכל הטכנולוגיה הראשי של DTCC, המאגר כבר שומר "רשומות זהב" אלקטרוניות של פעילויות, כמו מועדי הבשלה, חישובי תשלומים ופעולות נוספות שנדרשות כדי לדאוג לביטחונות האלו על בסיס יומיומי. אבל כל משתתף בעסקת נגזרי אשראי סבוכה שומר על הרישומים בעצמו, ואת אלו יש לתאם עשרות פעמים לפני שההשקעה מבשילה. אבל מרגע שיועברו הרישומים האלו לבלוקצ'יין, באופן שבו הם זמינים לכל המשתתפים בזמן אמיתי, לא יהיה עוד צורך ברוב הכפילויות האלה. "אנחנו לא מדברים על פיטורים של בני אדם וסגירה של חברות", אומר פלטניק. "אנחנו מדברים על להיפטר משכבות שונות של מאגרי מידע ותרגומים בין מאגרי המידע האלה".

בקצה השני של העולם, בטאיפיי, טייוואן, Foxconn, ענקית האלקטרוניקה שידועה בעיקר בזכות העובדה שהיא מייצרת אייפונים, השיקה סטארט־אפ בשם Chained Finance עם חברה סינית להלוואות בין עמיתים. Chained תחבר בקרוב בין פוקסקון והספקים הקטנים הרבים שלה (והספקים הקטנים שלהם) לבלוקצ'יין מבוסס את'ריום, שישתמש במטבע משל עצמו ובחוזים חכמים (כלומר, כאלו שמתבצעים אוטומטית) כדי לבצע תשלומים ולספק מימון כמעט באותו רגע, מה שיבטל הררי ניירת. "אנחנו מתייחסים לבלוקצ'יין כאל השלד של העשייה שלנו", אומר ג'ק לי, מייסד אגף ההון סיכון של פוקסקון, שהשקיעה כבר 40 מיליון דולר בשישה סטארט־אפים של בלוקצ'יין. "חוזים חכמים שמיישמים עסקאות בצורה אוטומטית הם השרירים שלנו, והמטבעות הם הדם".

סוף עידן התמימות

ברוכים הבאים לעולם החדש והאמיץ של תעשיית הבלוקצ'יין, עולם שבו תאגידי ענק מאמצים את הטכנולוגיה שבבסיס מטבעות הקריפטו, כמו ביטקוין, ומשתמשים בה כדי להפוך תהליכים עסקיים למהירים יותר, להגביר שקיפות ופוטנציאלית - לחסוך מיליארדי דולרים. במהותה, בלוקצ'יין היא מאגר מידע מבוזר, שהעתק זהה שלו שמור על מחשבים רבים.

זה מאפשר עסקאות (פיננסיות ואחרות) בין פרטים (או חברות) שלא מכירים זה את זה ולא סומכים זה על זה. זה כמעט בלתי אפשרי לרמות, מכיוון שכל עסקה מתועדת במקומות רבים, ופרטי העסקאות האלו חשופים לכולם.

חברות משתמשות כבר עכשיו בבלוקצ'יין כדי לעקוב אחרי טונה טרייה, מהרגע שירדה מהחכות בדרום האוקיינוס השקט ועד שהיא מגיעה למדפים במכולת, או כדי להאיץ תביעות ביטוח או לנהל רישומים רפואיים. ההוצאות התאגידיות והממשלתיות על בלוקצ'יין יגיעו ל־2.9 מיליארד דולר במהלך 2019, עלייה של 89% מהשנה הקודמת, ועד 2022 יגיעו ל־12.4 מיליארד דולר, לפי .International Data Corp. כש־PwC סקרה 600 מנהלים "בקיאים בבלוקצ'יין" בשנה שעברה, 84% מהם אמרו שהחברות שלהם מעורבות בבלוקצ'יין.

כדי לתעד את עלייתו של הבלוקצ'יין "התאגידי", פורבס יצר את הרשימה השנתית הראשונה שלו, של 50 החברות הגדולות שמיישמות את הטכנולוגיה בדרכים משמעותיות. בעוד היישום הראשון של בלוקצ'יין, מטבעות קריפטו, נאבק להגיע למיינסטרים, החברות האלה מקדישות כוח אדם והון כדי לבנות את העתיד של מאגרי המידע המשותפים.

ברובה, הגרסה הנוכחית של עתיד הבלוקצ'יין שאותה בונות החברות הגדולות שונה מאוד מהאופן שבו תפסו אותה המייסדים והמאמצים הראשונים של הטכנולוגיה. בזמן שאידיאליסטים רבים של מטבעות הקריפטו מפנטזים על רשת גלובלית, פומבית, של אנשים פרטיים שמחוברים זה לזה באופן ישיר ודמוקרטי, בלי מתווכים, החברות האלה - שרבות מהן, כמו DTCC, הן מתווכות בעצמן - בונות רשתות פרטיות שבהן ישתמשו כדי להרוויח מניהול ממורכז.

באופן לא מפתיע, חברות מתחום הפיננסים - מ־Allianz דרך ויזה ועד ג'יי פי מורגן צ'ייס - הן אלה ששולטות ברשימה. אבל היא מורכבת משלל תעשיות - מאנרגיה (BP), דרך קמעונאות (וולמרט) ועד תקשורת (Comcast).

בגלל הטעם הרע שהשאירו השווקים שסחרו בסמים תמורת ביטקוין ב־Silk Road, ואחרי בועת המטבע הדיגיטלי של 2017, רוב החברות מבחינות בין קריפטו ובין בלוקצ'יין, מתנערות מהראשון ומאמצות את השני. במובנים רבים, החברות שמופיעות בבלוקצ'יין 50 מייצגות את הגשר בין העולם החדש לישן. בדיוק כמו שרשתות מחשבים פנימיות אומצו על ידי חברות הרבה לפני שרשת האינטרנט המריאה, החברות האלו מתחילות לאמץ את טכנולוגיית ניהול המידע המבוזרת בממדים קטנים. "עידן התיירות בבלוקצ'יין הסתיים", אומרת ברידג'ט ון קרלינגן, סמנכ"לית בכירה ב־Platforms&Blockchain. "ראינו את הבלוקצ'יין באמת מתקדם ממטבעות קריפטו לפתרון של בעיות עסקיות אמיתיות ותהליכים מורכבים".

פחד ראשוני

בשנת 2009, כשסטושי נקמוטו, היוצר המסתורי של הביטקוין, הפעיל את הרשת שלו, הבלוקצ'יין היתה המערכת החשבונאית בבסיסה, שאיפשרה לכל אדם להעביר ביטקוין בלי צורך במתווך. העסקאות מעובדות בבלוקים - בסך הכל מילה גדולה לפיסות גדולות של מידע - מדי עשר דקות לערך. בכל בלוק יש גרסה דחוסה של הבלוק הקודם, מה שמחבר אותם ביחד לשרשרת (chain). במקום להסתמך על בנק או על מתווך אחר שיעקוב אחרי הרגע שבו ביטקוין עובר ממיקום אחד ומגיע לאחר, אלפי המחשבים ברשת הביטקוין עושים את העבודה, ובתמורה למאמציהם מקבלים תגמול בדמות ביטקוין.

עבור רוב החברות זה הציב בעיה אפשרית. בעוד אין צורך להזדהות בבלוקצ'יין של ביטקוין, העסקאות עצמן קשורות לכתובות שזמינות ופומביות, מה שאומר שעם קצת עבודה, ניתן לקשר את הכתובות האלה לאנשים אמיתיים או לחברות. ולכן, ארגונים כמו קוקה קולה או ג'יי פי מורגן צ'ייס, שרגילים לשמור על יתרון תחרותי שמתבסס על תהליכים חשאיים ושליטה בהם, חשדו בהתחלה במטבעות הקריפטו.

"כל העולם התאגידי התגבש סביב השאלה מי האדם שאחראי על כל חלק וחלק בזרימה העסקית", אומר דייוויד טריט, המנהל הגלובלי של Accenture's Financial Services Blockchain. "לא יכולים להיות פערים במידע, כי זה בלתי אפשרי עבור חברה של מאות מיליארדי דולרים. אתה לא יכול לאפשר פערים, אחרת תהיה נתון לסיכוני אבטחה עצומים והפרת חוזים".

הבלוקצ'יין החדש

נראה שאין חברה שהשפיעה יותר על השימוש התאגידי הצומח בטכנולוגיית הבלוקצ'יין מאשר Digital Asset Holdings, סטארט־אפ ניו יורקי ששכר את הבנקאית בליית' מאסטרס מג'יי פי מורגן צ'ייס כמנכ"לית בתחילת 2015. תחת מאסטרס, Digital Asset התחילה לבצע רכישות וכמעט מיד רכשה חברה קטנה שהיתה בעיצומה של בניית רשת בלוקצ'יין "על פי הזמנה". בסוף 2015 תרמה Digital Asset את הקוד לפרויקט "היומן הפתוח" של קרן לינוקס, שתומכת בפרויקטי תוכנה של קוד פתוח, כולל מערכת ההפעלה לינוקס.

הפרויקט נקרא Hyperledger, ובזכות הקשרים של מאסטרס, רשימת המממנים שלו נראתה כמו ההזמנה למסיבה הכי שווה בעולם הפיננסים והטכנולוגיה. 30 חברות מופיעות בה כמייסדות, ביניהן ABN AMRO, Accenture, Cisco, CME Group, IBM, אינטל, ג'יי פי מורגן צ'ייס, NEC, State Street, VMware ו־Wells Fargo .Hyperledger הפך מיד לסטנדרט הזהב עבור פרויקטים של בלוקצ'יין.

השלב הבא היה, כנראה, המפץ הגדול של הבלוקצ'יין התאגידי. בתחילת 2016 IBM תרמה 44 אלף שורות קוד לפרויקט, שהיוו את הליבה לבלוקצ'יין החדש, עם מהירויות גבוהות יותר ופרטיות רבה יותר. לא פחות ממחצית מהחברות ברשימת "בלוקצ'יין 50" של פורבס משתמשות בבלוקצ'יין הזה, הידוע בכינויו Hyperledger Fabric.

זמן קצר אחרי השקת ה־Hyperledger, שהוא יוזמה ללא מטרות רווח, חברת פינטק ניו יורקית, R3, גייסה 107 מיליון דולר ממשקיעים, כמו ING, ברקליס ו־UBS כדי להקים ארגון ללא מטרות רווח שיוצר פלטפורמת בלוקצ'יין בשם Corda Enterprise.

כשהפוטנציאל המסחרי של טכנולוגיית בלוקצ'יין שיתופית הפך לברור יותר, גם סטארט־אפים רבים שעסקו במטבעות קריפטו התחילו לחשוב מחדש על המודל העסקי שלהם. לדוגמה, חברת Ripple מסן פרנסיסקו, שנקראה בתחילה OpenCoin ונתפסה כעוד מערכת תשלום אלטרנטיבית, הרחיבה את תחומי העיסוק שלה בסוף 2015 ממטבעות קריפטו לבניית תוכנות לבנקים גדולים. סטארט־אפ הביטקוין Counterparty הוליד חברה נוספת, Symbionit, במרץ 2015, שקודדה בלוקצ'יין קנייני שנמצא כעת בשימוש אצל Vanguard לצורך שיתוף של מידע על מדדי המניות. בפברואר 2017 ConsenSys, אוסף של חברות קריפטו שפועלת מברוקלין ונשלטת על ידי אחד המייסדים של את'ריום, עזרה להשיק את Enterprise Ethereum Alliance.

הקם להורגך

אמריקה התאגידית יודעת להשתלט על איומים. עסקים עם גישה חדשנית במיוחד מאמצים במהירות את הטכנולוגיה שמלכתחילה נועדה, בחלקה הגדול, להשמיד אותם.

בתעשיית הביטוח, למשל, Vitana, האפליקציה הסלולרית של MetLife, כוללת ביטוח עם בדיקה לסוכרת שמשתמשת בבלוקצ'יין כדי לתעד את המידע ולעקוב אחרי תביעות ותשלומים. בסינגפור, שם אחת מחמש נשים הרות מפתחת סוכרת היריון, רופא יכול פשוט להכניס תוצאה חיובית של הבדיקה לרישומים הרפואיים האלקטרוניים של המטופלת, ובתוך שניות יפקיד החוזה החכם של מטלייף את תשלומי הביטוח לחשבון הבנק של המטופלת, כדי לכסות את ההוצאות הרפואיות שנובעות מהמצב הרפואי החדש שלה. אין צורך בניירת כדי להגיש את התביעה הזאת.

בצורה דומה, גם Allianz בגרמניה, שעובדת עם EY, בדקה אפשרות להעביר חלק מתהליכי הגשות התביעה - שלרוב כוללים המוני אימיילים, קבצים ושיחות טלפון בין שלל אזורי זמן - לבלוקצ'יין פרטי. הזמן הדרוש לעיבוד תביעה ירד משבועות לשעות ספורות.
הבנק הצרפתי BNP Paribas, שמלווה כספים לסוחרי סחורות מאז המאה ה־19, שוקל להשתמש בפלטפורמת ניהול יומנים בשם Voltron כדי לעבד מכתבי אשראי לסוחרים. ב־Northern Trust התחילו לנהל קרנות פרטיות באמצעות Hyperledger Fabric. חברת Broadridge Financial מבצעת פיילוטים לבחינה של יומני רישום מרובים עבור עסקי ההצבעה מרחוק ותקשורת עם מחזיקי מניות שהיא מנהלת. "בזמן אמת אתה יודע מי מחזיק במניה, מי זכאי להצביע ואיך הכל קשור לאג'נדה המוסכמת מראש של פגישת בעלי המניות", אומר מייקל טאי, מנהל האסטרטגיה של Broadridge.

בתעשיית המזון, שסופגת שלל אסונות על בסיס קבוע, חברות, כמו נסטלה ובאמבל בי פודס, פונות לבלוקצ'יין כדי לאבטח את שרשרת האספקה שלהן ולהפחית ניירת.

גולדן סטייט פודס, ספקית גדולה של מקדונלד'ס שמייצרת מעל 400 אלף המבורגרים בשעה, עוקבת אחרי המיקום והטמפרטורה של הקציצות שלה במכשירים שדומים לתגי זיהוי אלחוטיים ויומן של Hyperledger Fabric. המערכת יכולה להודיע לחברה באופן מיידי אם התנאים עשויים לגרום למזון להתקלקל. באותו זמן היא יכולה למקסם את רמות המלאי שלה, באמצעות מעקב בזמן אמת על כמות הבשר שנמצא במשאית או במקפיא של סניף מקדונלד'ס מסוים.

בכנס SXSW שהתקיים השנה באוסטין, טקסס, חשפה באמבל בי שרשרת אספקה בבלוקצ'יין, שנבנתה על ידי SAP ומציעה שקיפות מוחלטת ללקוחות. בקרוב מאוד לא תצטרכו להאמין לבאמבל, כשהיא מבטיחה שחבילת הטונה שקניתם הרגע נתפסה על ידי דייג בדרום האוקיינוס השקט ולא על ידי ספינת דיג תעשייתית. צוות הדיג, מתקני עיבוד הטונה והאורזים מכניסים את המידע שלהם בזמן אמיתי ליומן המבוזר של באמבל. עד הקיץ תחלוק החברה את המידע הזה עם המפיצים והלקוחות שלה - לפחות אלו שיטרחו לבדוק אותו.

הבהלה לזהב המבוזר

למרות המספר הגואה של תאגידים שעובדים על פרויקטים של בלוקצ'יין, הטכנולוגיה עדיין בחיתולים, ומעטים הצליחו להפיק באמצעותה הכנסות משמעותיות או חסכונות גדולים. הקבוצה האחת שמתעשרת מהבהלה הזאת לזהב הן חברות ייעוץ: דלויט, PwC, KPMG, EY ו־Tata Consultancy Services. החברות האלה מעסיקות צבאות קטנים שמטיפים על יתרונות הבלוקצ'יין בפני סמנכ"לים מכל עבר, ומקבלים שכר עצום כדי לסייע לחברות ליישם את הטכנולוגיה (לא כללנו חברות ייעוץ בבלוקצ'יין 50, כי הן שיחקו תפקיד חשוב ביצירת הרשימה). דלויט, למשל, מעסיקה 1,400 עובדים במשרה מלאה רק לתחום הבלוקצ'יין. לטאטא ההודית יש אלף עובדים, 600 מתוכם במשרה מלאה, ביחידת הבלוקצ'יין. חברות טכנולוגיה, וביניהן אורקל, SAP ואמזון, מסמנות גם הן טריטוריה.

חברת IBM, בחלקה חברת ייעוץ ובחלקה חברת טכנולוגיה, היא כנראה העסק הגדול והמצליח ביותר בתחום הבלוקצ'יין. בנוסף לסיוע ביצירת Hyperledger Fabric, החברה מעסיקה 1,500 עובדים - ברובם מהנדסים - שמקדישים את זמנם לטכנולוגיה החדשה. לדברי החברה, פרויקט הבלוקצ'יין של IBM עומד מאחורי 500 פרויקטים של לקוחות.
בין לקוחותיה של IBM Food Trust נמנים וולמרט, קרוגר, נסטלה וקארפור. IBM עומדת גם מאחורי TrustChain, קבוצת חברות שנמצאת על שרשרת האספקה של יהלומים ותכשיטים, ביניהם יהלומי ריו טינטו, Ashai Refining ו־Helzberg Diamonds. "העוצמה של כל רשת בלוקצ'יין נתונה במשתתפים שלה ובחברים שלה", אומרת מארי וויק, המנהלת הכללית של הבלוקצ'יין של IBM. זה לא משנה אם החברים האלו הם אידיאליסטים של קריפטו - או תאגידים בינלאומיים.

הכתבה מופיעה בגיליון מאי 2019 של פורבס ישראל

לרכישת גיליון היהודים העשירים 2019

לכל העדכונים, הכתבות והדירוגים: עיקבו אחרינו בפייסבוק ובאינסטגרם

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media