הרופאים 2019
   
כ' בתמוז ה'תשע"ט   |   23 ביולי 2019   |   יום שלישי
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
מיליארד דולר בייבי: הסטארט-אפים המבטיחים 2019
19/07/2019 | איימי פלדמן וביז קרסון
האם אפליקציית FaceApp מסכנת את פרטיות משתמשיה?
18/07/2019 | תומאס ברוסטר
גביע העולם בכדורגל נשים מציג: צעד נוסף בדרך לשוויון
16/07/2019 | ניקול פישר
  טכנולוגיה  < ראשי

הכירו את החוקרת שפיתחה תרופה לסרטן עמיד לתרופות

כשז'אן קוי הצטרפה לענקית התרפות העולמית פייזר היא לא חשבה שיום אחד היא זו שתעמוד בראש חברה המפתחת תרופות ממוקדות סרטן • היא פיתחה תרכובת לתרופה אשר עשויה להוות את פריצת הדרך של העשורים האחרונים במלחמה בסרטן
22/10/2018 | מת'יו הרפר

ז'אן קוי הובילה את הפיתוח של קסלקורי, תרופה לטיפול בסרטן הריאות, בחברת פייזר. כעת, יש לה חברה משלה המתמקדת בסוגי סרטן העמידים לתרופות, ולאחרונה גייסה 147 מיליון דולר.

אם אתם עוקבים אחרי מה שקורה בענף או סתם מתעניינים בחברות ביוטכנולוגיה המפתחות תרופות ממוקדות לסרטן - זהו אחד התחומים החשובים ביותר מבחינה רפואית ומעניינים מדעית - החברה של קוי, TP Therapeutics, היא אחת שכדאי לעקוב אחריה, יחד עם חברות שכבר פועלות בשוק כמו Loxo Oncology, Agios Pharmaceuticals, ו-BluePrint Medicines.

קוי. מתמקדת בסוגי סרטן העמידים לתרופות | צילום: TP THERAPEUTICS

בשבוע שעבר, TP, שהוקמה בסן דייגו, גייסה 80 מיליון דולר. את ההנפקה הובילו פורסייט קפיטל ו-VenBio Partners, בהשתתפות משקיעים חדשים, כמו HBM Healthcare Investments ו-Nextech Invest ומשקיעים קיימים, ביניהם Cormorant Asset, Lilly Asia Ventures (LAV), Orbimed Advisors ו-SR One. כולם יחד גייסו עבור החברה מאז 2013 סכום כולל של 147 מיליון דולר.

TP גם קידמה את סמנכ"ל הרפואה שלה, אתנה קאונטוריוטיס, לתפקיד המנכ"ל, ואת קוי, המייסדת והממונה על המדע, ליו"ר החברה.

קוי היא הסיבה המרכזית שתגרום למשיכת תשומת לב מיוחדת לסטארט-אפ הזה. היא הייתה המפתחת הראשית של קסלקורי של פייזר, המשמשת בחולי סרטן ריאות בעלי מוטציות מיוחדות הידועות בשם ALK ו-ROS1, וכן שותפה לפיתוח תרכובת לורלטיניב של פייזר, אשר נמצאת בניסויים קליניים. "היא עיצבה באופן ייחודי כל אחת מהמולקולות שיש לנו בצנרת כדי לטפל בהתנגדות לטיפול", אומרת קאונטוריוטיס.

הסוג של התרופה הממוקדת המכונה טירוזין קינאז (TKI) היה אחת הפריצות הגדולות ביותר בסרטן בעשורים האחרונים. תרופות אלו יכולות להפחית באופן דרמטי גידולים ובמחלות מסוימות לשמור על חייהם של חולים במשך שנים. אבל בגלל שהם מכוונים רק לטיפול במוטציה אחת בתאי הסרטן, מוטציות חדשות יכולות לעקוף אותן ולהפוך את התרופות ללא יעילות. כאשר זה קורה, חולים זקוקים לתרופה חדשה. TP Therapeutics מתמקדת בדיוק בהן - במוטציות ההתנגדות.

שמונה מתוך עשרה מטופלים שלא טופלו בעבר בקסלקורי או בתרופה אחרת הראו שהגידולים שלהם מתכווצים ביותר מ-30%. אבל התוצאה המרשימה יותר הייתה בחולים שכבר קיבלו לפחות תרופה אחת ממוקדת. שלושה מתוך 17 החולים הללו, או 18%, הגיבו לה.. רוב החולים קיבלו מינון נמוך יותר מאשר בשימוש בניסויים קליניים נוספים. שניים מתוך שישה שקיבלו את המינון למחקרים עתידיים (160 מיליגרם, פעמיים ביום) הגיבו. בשני המקרים, הגידולים התכווצו עד שהפכו לבלתי ניתנים לזיהוי בסריקות. TP מצפה להתחיל בניסוי קליני בסרטן ריאות חיובי ROS1 שמטרתו לקבל repotrectinib שתאושר בשנה הבאה.

ל המוטציות האלה נדירות מאוד. גם אם TP תצליח להשיג את האישור, האם זו תהיה הצלחה כלכלית? "זה עדיין שוק גדול", מתעקשת קורטוריאוטיס. היא אומרת כי אם הטיפול הוא עמיד לשמור על החולים בתגובה לפחות שנה - זו הצלחה כלכלית. עלותן של תרופות סרטן ממוקד יכולה להגיע גם לסכומים של שש ספרות לשנה של טיפול.

לרוב החולים שקיבלו repotrectinib היו תופעות לוואי, לרוב סחרחורת ותחושת טעם מעוותת. היה חולה אחד שמת באופן פתאומי במהלך משפט שהתנהל בקונגרס העולמי, והחברה לא פוסלת את האפשרות שהמוות יכול להיות תוצאה של הטיפול.

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media