הרופאים 2019
   
ו' בניסן ה'תש"פ   |   31 במרץ 2020   |   יום שלישי
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
דווקא בימי קורונה - המורים חשובים מאי פעם
26/03/2020 | אורי בן-ארי
כדאי להתרגל: מעקב אחר טלפונים – לא רק בישראל
26/03/2020 | זאק דופמן
לשמור על החולים: המהנדסים האיטלקים שמדפיסים שסתומים למכונות הנשמה
24/03/2020 | איימי פלדמן
  עולם  < ראשי

בזוס, באפט, מא ועוד: המיליארדרים הגדולים ביותר של העשור

עשירי העולם של פורבס הוסיפו כ-555 מיליארד דולר להון שלהם בעשור שחלף. רובם עשו זאת בזכות השקעות מגוונות ותפקידי מנכ"ל בתאגידי ענק • גם ג'ף בזוס, מייסד אמזון, שעבר את הגירושים היקרים בהיסטוריה, הצליח לשמור על מעמדו כאיש העשיר בעולם
30/12/2019 | ג'ונתן פונסיאנו

כשהוא נשען על דפי הספר שרכש בטעות באוניברסיטת נברסקה, פילוסופיית ההשקעות של וורן באפט - קנה והחזק מניות לנצח - הוכחה כאחת האסטרטגיות בעלות הביצועים הטובים ביותר בכל הזמנים. זה גם השתלם במיוחד בעשור האחרון. 

למרות העברת כמויות גדולות של מניות ברקשייר-האת'ווי לצדקה מאז 2006 (כ-34 מיליארד דולר בסך הכל), הוא מסיים את שנת 2019 עם שווי נטו של כ-89 מיליארד דולר, גידול של כ-42 מיליארד דולר מאז 2010 שהופך אותו למרוויח השביעי הגדול ביותר של 10 השנים האחרונות. באפט מעולם לא מכר מניות של ברקשייר, וכ-98% מהונו מורכב ממניות החברה.


ג'ק מא. בתחילת העשור החזיק בהון של מיליארד דולר "בלבד". צילום: shutterstock

אסטרטגיית ההחזקה של באפט הצליחה לעבוד רוב העשור גם למרווחים גדולים אחרים, שכולם עשירים יותר בלפחות 40 מיליארד דולר יותר מאשר בשנת 2010. בסך הכל הוסיפו העשרה 555 מיליארד דולר להון שלהם. עדות לשוק השורי הארוך ביותר שהיה, כולם מייסדים או מנכ"לים לתקופות ארוכות, בעבר ובהווה, של חברות ציבוריות ששלטו בכותרות העשור. כמו באפט, הם גם קלעו במידה רבה על ידי החזקת תפקידים מאסיביים בחברות אלה.

מנכ"ל מיקרוסופט לשעבר סטיב באלמר, למשל, העביר את תפקידו למנכ"ל הנוכחי סאטיה נדלה בפברואר 2014, לאחר שפיקח על צמיחה פושרת במשך למעלה מעשור, אך מיהר להכריז על מחויבותו לענקית התוכנה. "עבדתי בשביל מייקרוסופט - 34 שנים ואני תמיד אעבוד בשבילה", אמר באלמר כשפרש מהדירקטוריון חודשים אחר כך. "החברה תצמח לגבהים חדשים. אני אהיה גאה, ואפיק תועלת מהבעלות על חלקי בחברה", הוסיף.

שמונה מעשרת המרוויחים הגדולים ביותר השיגו 80% או יותר מהונם ממניות בחברות שהקימו או שהובילו בעבר. זה כולל לא רק את באלמר ובאפט, אלא גם את מארק צוקרברג מייסד פייסבוק, את ברנרד ארנו מייסד LVMH ואת ג'ף בזוס מייסד אמזון. למרות שעבר את הגירושים היקרים ביותר בהיסטוריה, בזוס הוא גם המרוויח הגדול מהעשור הזה, לאחר שהתווספו להונו 97.4 מיליארד דולר מאז 2010. הוא כיום האדם העשיר בעולם, אליו הגיע מהמקום ה-43 בתחילת העשור.

ג'ק מא, מורה לשעבר לאנגלית שגדל בעוני בסין, מחזיק בהון שכ-60% ממנו נובע מאחזקותיו בעליבאבא, אתר המסחר האלקטרוני שהקים לפני 20 שנה בלבד עם הון של 60 אלף דולר. הרישום של עליבאבא בבורסה של ניו יורק בספטמבר 2014 היווה את ההנפקה הגדולה ביותר אי פעם באותה תקופה. 9% נוספים מהשווי שלו מגיעים מסניף הפינטק של החברה, Ant Financial, חד-הקרן היקר בעולם, ששוויו 150 מיליארד דולר. מא, האדם העשיר ביותר בסין, התחיל את העשור עם הון של 1.2 מיליארד דולר בלבד.

המרוויח הבכיר היחיד שאינו מחזיק ברוב הונו במניה אחת הוא ביל גייטס. מפתח התוכנה מכר או מסר את מרבית המניות של מיקרוסופט שהפכו אותו לעשיר, ובמקום זאת בנה אימפריית השקעות מגוונת יותר. הוא הגדיל את ההון שלו ב-54.6 מיליארד דולר בעשור שחלף.

לרשימה המלאה

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media