ו' בניסן ה'תש"פ   |   31 במרץ 2020   |   יום שלישי
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
דווקא בימי קורונה - המורים חשובים מאי פעם
26/03/2020 | אורי בן-ארי
כדאי להתרגל: מעקב אחר טלפונים – לא רק בישראל
26/03/2020 | זאק דופמן
לשמור על החולים: המהנדסים האיטלקים שמדפיסים שסתומים למכונות הנשמה
24/03/2020 | איימי פלדמן
  עולם  < ראשי

כיצד ישפיעו תוצאות הבחירות בבריטניה על העולם?

הניצחון החד משמעי של השמרנים בבריטניה יאפשר כעת לבוריס ג'ונסון להשלים את מהלך הברקזיט שמתגלגל כבר כמעט חצי עשור. הנפגע העיקרי, האיחוד האירופי, יאלץ להתמודד עם אתגרים חדשים. לישראל, לעומת זאת, מדובר בהזדמנות גדולה
13/12/2019 | אלון לוין ויובל בוסתן, סיקור ממוקד
ניצחונו הגדול של בוריס ג'ונסון והמפלגה השמרנית, 32 מושבים יותר מהרוב המוחלט הנדרש כשיש עוד שמונה מושבים לחלק, הוא אירוע דרמטי ביותר בהיסטוריה הבריטית. הוא חותם חמש שנים של מערבולת פוליטית בריטית שחצתה את האומה הבריטית ושלחה את שני חלקיה לקצוות שונים.

בריטניה שלאחר תהליכי הדה-קולוניזציה שעברה מסוף מלחמת העולם השנייה ועד שנות ה-60, נשענה על היחסים המיוחדים עם ארה"ב וב-1972 גם התחברה לקהילה האירופית, הגוף שקדם לאיחוד האירופי.

הבריטים באופן מסורתי לא ראו עצמם מעולם חלק מהיבשת האירופית, ודוגמה מובהקת לכך היא הסירוב להצטרף לגוש היורו ולשמור על עצמאות מוניטרית, אולם מאז הקמתו של האיחוד האירופי ב-1992 הפכו הבריטים למושקעים יותר ויותר בגוף העל-מדיני החדש.

החברות הזאת השפיעה גם על היחסים עם האמריקאים, שהוסיפו להיות קרובים, אך העמידו את הבריטים לא אחת בפני דילמות כשהיתה התנגשות בין המדיניות האמריקאית לזו שהוביל האיחוד, בדרך כלל הציר הגרמני-צרפתי.

בוריס ג'ונסון. ניצחון שיאפשר סוף סוף בכרעה | צילום :shutterstock

דוגמה לכך מהשנים האחרונות היא המדיניות מול איראן בעידן הנשיא טראמפ. האיחוד האירופי הוביל ביחד עם הנשיא אובמה את הסכם הגרעין. אולם לאחר שעלה לכס הנשיאות האמריקאי דונלד טראמפ, החלו האמריקאים לקדם יציאה מההסכם. בוריס ג'ונסון עצמו בכובעו הקודם כשר החוץ הבריטי, הפציר רבות בטראמפ שלא לצאת מההסכם, כשנודע שזו כוונתו במאי 2018. בספטמבר 2019, כעת כבר ראש ממשלה, קרא ג'ונסון להגיע להסדר חדש "טראמפי" עם האיראנים.

החלטה ברורה

המסע ליציאה מהאיחוד האירופי נתקל באופוזיציה אדירה - מצד מדינות האיחוד האירופי, ואף גורמים פרטיים שהזרימו עשרות מיליוני דולרים לקמפיין נגד היציאה, מצד הממסדים הפוליטיים הוותיקים בשתי המפלגות הגדולות, ומצד התקשורת ומוקדי כוח אחרים בבריטניה. חרף ניצחון השמרנים ב-2015 כשבמרכז הקמפיין עומד הברקזיט, מה שהוביל לניצחון במשאל העם בשנה לאחר מכן, פעלו כוחות רבים כדי למסמס את המהלך.

ההנהגה הבריטית התחלפה וגורמים חדשים נכנסו למשוואה: ראשת הממשלה החדשה תרזה מיי לא היתה להוטה לממש את היציאה, ובלייבור עלו כוחות רדיקליים שחיפשו אחר כינון משאל עם חדש, תוך יצירת קמפיין אדיר חדש. ב-2017 הלכו הבריטים שוב לבחירות והשמרנים איבדו את הרוב בפרלמנט. המשמעות היתה שהברקזיט הוקפא. גם כשבוריס ג'ונסון תפס את המושכות ביולי 2019, הוא נאלץ להיאבק בהיעדר הרוב המוחלט, ואף במרד במפלגתו שלו, בעודו מנסה להגיע להסדר עם האיחוד האירופי על יציאה מסודרת.

לכל אורך השנים שחלפו מאז הפך הברקזיט לסוגיה הפוליטית החשובה, התנהל קמפיין הפחדה בהשתתפות כלכלנים ואנשי אקדמיה מכל אירופה שהסביר כיצד הכלכלה הבריטית תשותק כתוצאה מהיציאה מהאיחוד. הבחירות אתמול הבהירו סופית ובאופן מוחץ את רצונו של העם הבריטי להיפרד מהאיחוד האירופי וליהנות ממדיניות חוץ עצמאית, כמו גם מדיניות הגירה ושאר סוגיות שמעסיקות את הבריטים, תוך שמירה על יחסי מסחר הדוקים עם השותפות האירופיות.

מבחינת האיחוד האירופי מדובר באובדן של התורמת השנייה בגודלה במושגים נומינליים לקופת האיחוד, ופירוש הדבר הוא אובדן של מיליארדים רבים למנגנון בבריסל, כמו גם לחברות האיחוד העניות יותר באופן יחסי. פועלים מפולין וממדינות נוספות שנהנו מהיכולת לעבוד בבריטניה, יצטרכו להסתגל למצב החדש ורבים מהם יעזבו את בריטניה חזרה לפולין, או למדינה אחרת באיחוד כמו גרמניה.

עבור המדינות העשירות באיחוד האירופי פירוש הדבר הוא נטל כלכלי נוסף כדי לחפות על האובדן הבריטי, והדבר כשלעצמו עשוי לדחוף מדינות נוספות לשינוי בתנאי החברות שלהן באיחוד ואול אף ליציאה מהאיחוד.

לבסוף, בריטניה היא מדינה גרעינית, בעלת צבא חזק וקשרים מדיניים רבים ברחבי העולם. הברקזיט מחליש את האיחוד מבחינה מדינית-ביטחונית.

השלכות גורליות

מבחינת ישראל מדובר במהלך שמביא להזדמנויות רבות. הממשל הבריטי הנוכחי הוא ידידותי לישראל וכעת גם לא מושפע מאילוצים בשל חברותו באיחוד. ממשלת ג'ונסון אמורה להחזיק מעמד 4-5 שנים ולהתנהל כידידה קרובה לישראל, שמעוניינת מאוד בהידוק קשרים כלכליים כדי לפצות על אבדן אפשרי כתוצאה מהברקזיט. טראמפ וג'ונסון הם חברים ושותפים והציר האמריקאי -בריטי צפוי להתחזק מאוד.

גל פוליטי נוסף שייווצר מהברקזיט הוא המהלך הסקוטי להיפרד מבריטניה כדי להישאר באיחוד האירופי. אין מדובר במהלך פשוט שיקרה בזמן הקרוב, אבל הסקוטים, שהצביעו נגד היפרדות מהבריטים בעבר כדי שלא לסכן את חברותם באיחוד האירופי, עומדים בפני דילמה דרמטית - הישענות על בריטניה והמשך ויתור על העצמאות, או עצמאות מדינית וחברות באיחוד האירופי. סקרים שנערכו ערב הבחירות בבריטניה הצביעו על יתרון מזערי לטובת הישארות בבריטניה. כעת, כשהספקולציות לגבי הברקזיט הסתיימו, הכף אמורה לנטות לטובת יציאה.

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media