כ"ד בשבט ה'תש"פ   |   19 בפברואר 2020   |   יום רביעי
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
לרגל ה-14 בפברואר: כך חוגגים את יום האהבה מסביב לעולם
14/02/2020 | שרונה קרני כהן
פלטפורמה אחת למגוון דגמים: כך מתכוונת יונדאי לחסוך בעלויות
13/02/2020 | אלן אונסמן
כפית קסמים: הכירו את נפח הברזל אבי פינס
17/02/2020 | מיטל כץ
  עולם  < ראשי

כך ישפיעו החיסולים של בכירי דאע"ש על הפוליטיקה במזה"ת

האם טורקיה מעורבת באירוע, מדוע מוקדם להספיד את יחסי הכרודים עם ארה"ב ולמה מכחישים הרוסים שיש להם חלק בחיסול? • לצד צמיחת הפופולריות של נשיא ארה"ב עולות שאלות בדבר ההשלכות הפוליטיות של החיסולים
28/10/2019 | אלון לוין ויובל בוסתן, סיקור ממוקד

חיסולו של מנהיג דאע"ש, אבו בכר אל בגדדי, וכן חיסולם של בכירים נוספים בארגון באירוע נוסף, מסעירים את הדמיון ומעניקים לנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, חיזוק לפופולריות שלו כשאמריקה מתכוננת לשנת הבחירות 2020. כמה נקודות למחשבה.

טורקיה ודאע"ש - שונאים או סיפור אהבה?

אחת השאלות הגדולות שעולות לנוכח חיסולו של אל בגדדי היא מה מידת מעורבותה של טורקיה באירוע. הסיבה לכך פשוטה - אל בגדדי חוסל בשטח שנשלט על ידי הטורקים באמצעות ארגונים המסונפים אליהם ואוכלים מידיהם. אזור אידליב שורץ באנשי מודיעין טורקיים ולא סביר לחשוב שצמרת הארגון הסתובבה באזור, ולפי דיווחים היתה במעקב אמריקאי במשך כמה שבועות, ללא ידיעת הטורקים. האם בכירי דאע"ש הסתתרו באידליב בחסותו של נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, או נמשכו למלכודת אמריקאית-טורקית?

בכירי הממשל האמריקאי עוקבים אחר המבצע | צילום: The White House, Flickr

בשני המקרים המבוכה עבור הטורקים היא גדולה. אם הסתירו הטורקים את ראשי דאע"ש אזי כל ההבטחות שלהם לפעול לחיסולו של הארגון התפוצצו בפרצופם. על סמך האמירות האלה, לפחות מבחינת הפסאדה, יצאו האמריקאים מצפון סוריה. כעת יש להם מסלול חזרה נקי לאזור. ארדואן, חרף ההסכם עם הרוסים, לא טיהר לחלוטין את האזורים שביקש לטהר. אם האמריקאים חוזרים הוא ייאלץ להסתפק ברצועת ביטחון קטנה משתכנן. אולם גם אם שיתפו הטורקים פעולה עם האמריקאים בחיסולו של אל בגדדי ישנה מבוכה עבורם, שאותה דאג טראמפ בעצמו להעצים כשהודה להם - הם פתחו חשבון גדול עם הארגון שבניגוד לרצונו של הנשיא האמריקאי ימשיך להחזיק בתאים פעילים בכל מיני מקומות בעיראק-סוריה-סיני. האיום האסטרטגי של דאע"ש לכונן מדינה אסלאמית פונדמנטליסטית בלב הסהר הפורה ירד מהשולחן, אבל הטרור הדאע"שי לא. טורקיה גם כך מתכוננת לטרור כורדי גובר בשל המבצע בצפון סוריה, עכשיו עשוי להתווסף אליו סוג נוסף של טרור.

ארה"ב והכורדים עדיין ביחד

למרות ההספד על יחסי ארה"ב והכורדים, והטענה על הפקרת הכורדים לחסדי דאע"ש וארדואן, חיסולם של בכירי דאע"ש יצא לפועל בזכות סיוע פעיל של הכורדים בצפון מערב סוריה. לצד החיסולים הללו אפשר לציין פעולות שביצע טראמפ מול ארדואן ונשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, כדי להבטיח שהטורקים יקימו רצועת ביטחון בלי ביצוע טבח בכורדים ונראה שהאמריקאים בסך הכל דאגו לביטחונם של הכורדים במעל 90% מהאוטונומיה הכורדית, כשהמחיר הוא כמובן רצועת הביטחון הטורקית.

שימור היכולת המבצעית האמריקאית

מבצע החיסול, שנדחה כמה פעמים בשל חשש לפגיעה בבלתי מעורבים, מאיר מחדש את היכולות המבצעיות האמריקאיות בצפון סוריה, אזור שממנו האמריקאים מתפנים בהדרגה. 50-70 לוחמי "אריות הים" בשילוב של שמונה מסוקים ומעטפת מודיעינית משוכללת אפשרו לאמריקאים לחסל את המבוקש מספר אחד בעולם. המסר הוא ברור - העובדה שאין "מגפיים על הקרקע" לא מעידה על אובדן היכולות האמריקאיות או המוטיבציה האמריקאית לפעול להשגת יעדים. אין אור ירוק לכוחות בסוריה לממש לעצמם מטרות שהמתינו כביכול לנסיגה האמריקאית.

מדוע מכחישים הרוסים שיש להם חלק בחיסול?

בנאומו השחצני של טראמפ לאחר החיסול, הוא הודה בין היתר גם לרוסים. הכחשה של משרד ההגנה הרוסי הגיעה זמן קצר לאחר מכן, אולם לפי לשון ההודעה נראה היה כי הרוסים בכלל מפקפקים שבוצע חיסול. הנקודה היא שהמרחב האווירי הסורי נשלט על ידי הרוסים, ושמונה מסוקים, לפי הדיווחים, טסו בשמיים הסוריים בדרך למבצעים השונים. אין ספק שהאינטרס הרוסי הוא החלשתו של דאע"ש, שכשהיה גדול אי אז ב-2015 היווה איום קיומי למשטרו של אסד.

ייתכן שהרוסים לא ידעו מה מטרת הפעולה אבל גם הם נאלצים להכיר בכך שארה"ב היא שחקן פעיל עדיין בגזרה הזאת. הד לכך ניתן באמירה של טראמפ שבדעתו לנצל את הנפט הסורי לצרכיו - למרות הציפייה של השחקנים השונים שהאמריקאים ייעלמו מהמשוואה, ארה"ב עודנה כאן.

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media