כ"ט בשבט ה'תש"פ   |   24 בפברואר 2020   |   יום שני
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
כפית קסמים: הכירו את נפח הברזל אבי פינס
17/02/2020 | מיטל כץ
האם לאוניד נבזלין יהפוך לאדם העשיר בישראל?
19/02/2020 | מערכת פורבס
מבאפט לבלומברג: 25 הפילנתרופים הנדיבים ביותר באמריקה
17/02/2020 | ג'ניפר וונג
  עולם  < ראשי

שקיעה בבוץ הסורי: כשהאמריקאים נסוגים הטורקים עלולים להסתבך

הכניסה הטורקית לרוג'אבה, כורדיסטן הסורית, כדי להקים רצועת ביטחון, נראית כמו מהלך כוחני ומוצלח מצד הטורקים לאור חולשה של האמריקאים שנסוגים מהאזור • אולם הטורקים ילמדו בהמשך שהפעולה חושפת אותם לשלל בעיות: כלכליות, מדיניות וביטחוניות
17/10/2019 | אלון לוין ויובל בוסתן, סיקור ממוקד

שבוע בתוך הפלישה הטורקית לתוך האוטונומיה הכורדית בסוריה, ונראה שארדואן מאיים לשקוע בתוך הבוץ הסורי. על אף הרעש סביב המבצע, המושמע מצד דעת הקהל העולמית בדבר טבח ואף רצח עם שעומד להתבצע - האתגר העומד בפני הטורקים קשה יותר ממה שחשבו.

הכוחות הטורקים חדרו לתוך רוג'אבה, כורדיסטן הסורית, בשני אזורים והתקדמו בקלות יחסית וללא התנגדות. הפעלת חיל האוויר והשריון הטורקי הביאה את הכורדים לסגת לאחור, כשהתוכנית היא למשוך את הטורקים עמוק לשטח, לאפשר להם להתבסס ואז לנהל נגדם מלחמת גרילה. כדי להבין מה מחכה לטורקים: 60 אלף לוחמים מאומנים על ידי הכוחות המיוחדים האמריקאים ומחומשים ממיטב הארסנל האמריקאי לעומת 8,000 לוחמי חיזבאללה שפגשו את צה"ל במלחמת לבנון השנייה או 20 אלף אנשי חמאס ב"צוק איתן".

הכורדים רוצים למשוך את הטורקים עמוק לשטח ולנהל נגדם מלחמת גרילה | צילום: shutterstock

הכורדים שננטשו על ידי בני בריתם האמריקאים לא השתהו בטרם פנו לרוסים, ואכן הצבא הסורי וכוחות רוסיים החלו להתפרס בתוך רוג'אבה כשהמסר לטורקים הוא ברור - עליכם לפעול בצורה כירורגית מעתה ואילך או שתסתבכו בעימות עם הרוסים.

מבצע שיצר הזדמנות

הרוסים פעלו בשנה האחרונה כדי להשיב כמה שיותר שטח לידי משטר אסד. בסוף המאמץ הזה נותר המשטר עם כ-63% מהשטח, כשרוב השטח שלא הוחזר נמצא בידי הכורדים, בנוסף למובלעת גדולה בצפון מערב סוריה שנשלטת על ידי ארגונים פרו-טורקיים. המבצע הטורקי יצר הזדמנות עבור כוחות אסד בגיבוי רוסי להיכנס לאוטונומיה הכורדית - כעת, בהיעדר צבא אמריקאי מצד אחד ובהסכמה כורדית מצד שני, התרחיש הזה הפך לאפשרי.

אולם ארדואן מצדו הצהיר כי לא יעצור עד שישיג את מבוקשו. פירוש הדבר הוא יצירת רצועת ביטחון רחבה - בעומק של כ-30 ק"מ ולאורך מאות קילומטרים כדי שתיצור חיץ בין טורקיה ובין הכורדים הסורים. הוא גם חשב ליישב מיליוני פליטים סונים ברצועה הזאת, וכעת התוכניות של ארדואן תלויות במידת הנחישות שלו מול מידת הנחישות הרוסית.
הכורדים מצדם מהמרים כעת, בכך שהם מזמינים את הרוסים לצדם, על חלק נכבד ממה שהשיגו בשנים האחרונות מאז נסוג הצבא הסורי והחלה לקום האוטונומיה. הם החלו לפתח כלכלה ואף בנו צבא מיומן בעזרת ההדרכה והחימוש האמריקאי שהוכיח עצמו בחיסולו של דאע"ש.

בסופו של דבר, לצד הנחישות של שני הצדדים, ישנה הפריסה בשטח. הרוסים לא ייזמו מצדם כל לחימה עם הטורקים. שטח שעליו ישתלטו הטורקים יישאר בידיהם עד להסדרה או להחלטה שלהם לסגת. לכן ההתקדמות הטורקית כעת, לאזורים שבהם הרוסים טרם נפרסו, היא תהווה את עיקר עמוד השדרה של רצועת הביטחון העתידית.

ארדואן. הצהיר כי לא יעצור עד שישיג את מבוקשו | צילום: shutterstock

המהלך האמריקאי ליציאה מרוג'אבה זכה לגינויים רבים מכל הקהילה הבינלאומית. לא בפעם הראשונה נוטשים האמריקאים את הכורדים - בעבר היה זה בעיראק - וצמצום הנוכחות שלהם באזור ישפיע רבות על המעמד שלהם ועל היכולת שלהם לכפות בעתיד את מדיניותם, כמו גם פגיעה באמינות של אותה מדיניות. עם זאת, ברמה המיידית המבצע מציג דווקא פירות חיוביים עבור האמריקאים. מלאכתם מתבצעת על ידי מעצמות אחרות ללא השקעה או סיכון מצדם. קודם לכן היו האמריקאים כמחסום אחרון בפני פלישה טורקית. כעת עומדים בפני הטורקים מלבד הרוסים והסורים גם רוב מעצמות המערב שמטילות מדי יום סנקציות חדשות על הטורקים, רוב מדינות ערב שמתנגדות לפלישה הטורקית למדינה ערבית אחרת ומדינות נוספות. למעט פקיסטן ששיבחה את הטורקים על המהלך, ובכך הדגישה את הציר החדש שמתחזק בחודשים האחרונים - מאחורי פקיסטן נמצאים הסינים - וארדואן כעת בבידוד מדיני הולך ומתחזק.

כשיסתיים המבצע הטורקי, והחלק הצבאי שלו אמור להסתיים בשבועות הקרובים, יצטרכו הצדדים השונים לגשת למלאכת ההסדרה שממנה חשב ארדואן כי יחמוק ויוכל ליטול לעצמו כל שטח שלתפיסתו הוא זקוק לו. על הפרק, מעבר לרצון הטורקי בהרחקת האיום הכורדי מטורקיה, סוגיית 3.6 מיליון פליטים סוניים שנמצאים בטורקיה, נכון ליוני 2019, ומעמדם של הסונים בכלל בתוך סוריה העתידית. הטורקים וכוחות הנאמנים להם מחזיקים בשטחים נוספים בצפון סוריה, ועבור הרוסים זו תהיה הזדמנות להסדיר את סוגיית הנוכחות הטורקית במדינה באופן סופי. עניין זה עשוי לקחת זמן ממושך, ובינתיים ימצאו עצמם הטורקים שוקעים בתוך בוץ סורי מול 60 אלף לוחמי גרילה מיומנים, כשיד טורקית אחת קשורה מאחור לבל יהפוך הקרב עם הכורדים למלחמה עם הרוסים.

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media