הרופאים 2019
   
כ"ה בשבט ה'תש"פ   |   20 בפברואר 2020   |   יום חמישי
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
לרגל ה-14 בפברואר: כך חוגגים את יום האהבה מסביב לעולם
14/02/2020 | שרונה קרני כהן
כפית קסמים: הכירו את נפח הברזל אבי פינס
17/02/2020 | מיטל כץ
פלטפורמה אחת למגוון דגמים: כך מתכוונת יונדאי לחסוך בעלויות
13/02/2020 | אלן אונסמן
  עולם  < ראשי

ידידות מופלאה: מה סוד הקשר המתחזק בין ישראל ליפן?

בשנים האחרונות נמצאים קשרי יפן־ישראל במגמת התחזקות • שגריר יפן בישראל, קואיצ'י אייבושי, מדבר על החיים בישראל, הקשר התרבותי החזק בין המדינות וגם על ההכנות לאולימפיאדת טוקיו 2020
02/10/2019 | רוני קרצנר

שולחנו של שגריר יפן בישראל, קואיצ'י אייבושי, עמוס בעשרות כרטיסי ביקור, עדות לכמות הפגישות שהוא ערך בשנה באחרונה, מאז נכנס לתפקיד. זה גם מעיד על הקשר המתחזק שבין יפן לישראל, קשר שנוצר על אף הבדלים תרבותיים משמעותיים (הראיון איתו, למשל, החל בדיוק בשעה שבו נקבע - ולא דקה מאוחר יותר).

הכתבה מופיעה בגיליון ספטמבר 2019 של פורבס ישראל

לרכישת הגיליון לחצו כאן

לכל העדכונים, הכתבות והדירוגים: עיקבו אחרינו בפייסבוק ובאינסטגרם

אייבושי מצדו מעדיף שלא להתעכב על השוני בין התרבויות, הוא דווקא מחפש את הדמיון ביניהן. "לעם היהודי וליפן יש היסטוריה ארוכת שנים", הוא אומר.

יחסי המסחר בין המדינות ארוכי שנים גם הם, אך נראה כי בשנים האחרונות אנו נמצאים במגמה של הידוק היחסים, והתעניינות גוברת של יפן בישראל.

אייבושי. שנה של למידה | צילום: שלומי יוסף

"יפנים רבים מפנים תשומת לב לחדשנות הישראלית", אומר אייבושי ומתאר את הנסיבות הכלכליות שהובילו לכך. "ישראל מאוד טובה בפיתוח ויצירת טכנולוגיה חדשנית שתשמש את התעשייה, בעוד יפן באופן מסורתי טובה מאוד בתעשייה עצמה, בהרכבה, ייצור והפצה. בעבר, יפן עשתה את שני הדברים, אך כשהבנו שאנחנו לא יכולים נפתחנו לקבלת חדשנות".

הטכנולוגיה הישראלית נכנסת בדיוק היכן שהיפנים לוקים בחסר. "יפן מאחרת מעט בטכנולוגיות הקשורות בתעשיית הרכב", מספר השגריר. "אז לפני מספר חודשים, מיצובישי־רנו־ניסאן וחברות נוספות פתחו מעבדות בתל אביב ומרכזי מחקר ופיתוח. אלה השחקניות הגדולות. גם סוני השקיעה המון".

תחום משמעותי נוסף שבו נעזרת התעשייה היפנית בחדשנות הישראלית הוא תחום הרפואה. "ביפן יש הרבה מבוגרים ואנחנו סובלים ממחסור בכוח עבודה. אי לכך אנחנו חייבים להסתמך על בינה מלאכותית ורובוטיקה, שם העתיד שלנו. לישראל יש את הפתרונות האלה", קובע אייבושי.

יריבים וחברים

יפן היא לא המדינה היחידה במזרח אסיה המחזקת את הקשרים הכלכליים עם ישראל. רק לאחרונה נחתם הסכם סחר חופשי עם דרום קוריאה, וכמובן שגם היחסים עם סין התרחבו מאוד בשנים האחרונות. 

עם שתי אלה מקיימת יפן מערכת יחסים מתוחה למדי, אך לדברי השגריר, היחסים של יריבותיה עם ישראל לא מהווים גורם מפריע. "אנחנו לא חלק בתהליך הזה ואין לנו עד כה תחרות עם סין בישראל", אומר אייבושי. "אנחנו מעודדים חברות יפניות לבוא לישראל ואם תהיה תחרות הוגנת וטובה עם סין, זה דבר טוב. למה לא בעצם? זה טוב גם לצד הישראלי, ככל שיבואו לפה יותר ויותר חברות זה יעשה טוב לישראל".

לדברי השגריר, גם קשריה של יפן עם איראן לא מהווים מכשול. לפני שלושה חודשים ראש ממשלת יפן שינזו אבה ביקר באיראן ובשביל למנוע דאגות מיותרות התקשר לפני כן לראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו. "ראש ממשלת יפן, אבה, עושה מאמצים כדי לשמור על יציבות האזור", אומר אייבושי ומדגיש כי היפנים מייחסים חשיבות גדולה לחיבור עם שחקנים רבים בזירה הבינלאומית.

יותר מבקרים

בקיץ הבא תיערך אולימפיאדת טוקיו 2020 וההכנות של יפן בעיצומן. "כמעט הכל מוכן", מספר השגריר, למרות שביפן מעט דואגים מנושא התחבורה הציבורית וחושבים כיצד להוריד את כמות המכוניות כדי למנוע פקקי תנועה ענקיים. "אנחנו הולכים לארח הרבה מאוד אנשים, אנחנו חייבים לקבל אותם בברכה ולארח בצורה מושלמת", הוא אומר.

האירוע צפוי למשוך ליפן לא מעט תיירים ישראלים, שמחודש מרץ הקרוב גם יוכלו ליהנות לראשונה מטיסה ישירה של אל על לטוקיו. אייבושי מספר, שגם ללא קשר לאולימפיאדה הישראלים אוהבים לבקר ביפן, ובניגוד למרבית התיירים גם נוהגים לבקר באתרים שאפילו יפנים לא מגיעים אליהם, כמו האי הדרומי שיקוקו.

אייבושי. "העתיד שלנו בבינה מלאכותית ורובוטיקה" | צילום: שלומי יוסף

גם בכיוון ההפוך המגמה ברורה. אם עד שנת 2015 נרשמה ירידה קלה במספר התיירים היפנים המגיעים לישראל מדי שנה, החל מ־2015 נרשמת עליה משמעותית במספרם, וב־2018 נרשם שיא בכניסת תיירים יפנים לארץ - כ־20 אלף. אייבושי מתגאה בכך, על אף שהוא מציין כי ישראל אינה יעד זול לתיירים. "הרחוב מאוד ידידותי בישראל, כולם מעריכים אותך, היפנים מתקבלים פה בברכה. עם זאת, אני חייב להגיד שאנחנו צריכים לעורר את המודעות של העם היפני כלפי ישראל - זה אחד האתגרים שלנו עכשיו".

ניכר שאייבושי המלומד עושה מאמץ רב כדי ללמוד על ישראל ולהיות מעורב במתרחש כאן. כך למשל הוא לא שוכח להזכיר את הזכייה האחרונה של שגיא מוקי באליפות העולם בג'ודו ומאחל לספורטאים הישראלים הצלחה באולימפיאדה. ובכל זאת, יש דברים שמפתיעים אותו, כמו למשל כמות הסושיות שיש כאן. "הרבה יותר מאוכל סיני או קוראני", הוא אומר בגאווה. "זאת היתה הפתעה גדולה עבורי, משום שיש שלוש טיסות יומיות בין ישראל לסין, וליפן הרבה פחות. למרות המרחק, נראה שהישראלים אוהבים אוכל יפני, זה דבר מאוד משמח ואנחנו מעריכים את זה. אני חושב שהרבה ישראלים אוהבים דברים יפנים מסורתיים".

הכתבה מופיעה בגיליון ספטמבר 2019 של פורבס ישראל

לרכישת הגיליון לחצו כאן

לכל העדכונים, הכתבות והדירוגים: עיקבו אחרינו בפייסבוק ובאינסטגרם

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media