ו' בניסן ה'תש"פ   |   31 במרץ 2020   |   יום שלישי
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
דווקא בימי קורונה - המורים חשובים מאי פעם
26/03/2020 | אורי בן-ארי
כדאי להתרגל: מעקב אחר טלפונים – לא רק בישראל
26/03/2020 | זאק דופמן
לשמור על החולים: המהנדסים האיטלקים שמדפיסים שסתומים למכונות הנשמה
24/03/2020 | איימי פלדמן
  עולם  < ראשי

כשארדואן משתולל טורקיה עשויה להפסיד

חבירתו הפוליטית של שליט טורקיה לימין הקיצוני במדינה, יחד עם מפלתו בבחירות המקומיות באיסטנבול גורמים להשלכות מדיניות רבות • כשהנפגעות העיקריות הן ארה"ב, האיחוד האירופי ומדינות המפרץ – המחיר הכלכלי שטורקיה תשלם יהיה כבד מאוד
22/08/2019 | אלון לוין ויובל בוסתן, סיקור ממוקד

בחודשיים האחרונים מרכזת טורקיה כוחות צבא משמעותיים בשטחים הנתונים להשפעתה בסוריה, תוך שהיא מאיימת לחצות לצדו המזרחי של הפרת, אזור הנתון לשליטה מלאה של הכורדים תחת חסותה של ארה"ב. הטורקים מאשימים את הכורדים בסוריה כי הם האחראים, ביחד עם אחיהם בטורקיה, ה־PKK, לגלי הטרור במדינה.

הכתבה מופיעה בגיליון אוגוסט 2019 של פורבס ישראל

לרכישת הגיליון לחצו כאן

לכל העדכונים, הכתבות והדירוגים: עיקבו אחרינו בפייסבוק ובאינסטגרם

הלחץ הטורקי נתן לבסוף את אותותיו עם הסכמה עקרונית אמריקאית להקמת אזור בטוח בצפון מזרח סוריה, בשליטה טורקית־אמריקאית משותפת, מהלך שהושג ללא הסכמת הכורדים, או שחקנים אחרים בזירה.

גל הטרור האחרון הביא לתמימות דעים נדירה במערכת הפוליטית | צילום: shutterstock

היישום לא עומד להיות פשוט. כדי ליצור אזור בטוח יש צורך בטיהורו מנוכחות חמושה כורדית. האמריקאים יפעילו את השפעתם ככל שיוכלו, אך לנוכח מה שנתפס אצל הכורדים כפלישה טורקית ובגידה אמריקאית, סביר כי יתרחשו פיגועים נגד הצבא הטורקי. גם הרוסים והאיראנים עשויים להגיב והפעיל לחץ על הטורקים בגזרות אחרות. 

מבחינת האמריקאים, ההסדר בצפון סוריה היא תוצאה מצויינת - הם יזדקקו רק לנוכחות צבאית מצומצמת כדי להגן על הכורדים. גם מבחינת הטורקים מדובר על הישג, מפני שהצליחו, באמצעות איום במהלך צבאי, להביא את האמריקאים קרוב יותר לעמדותיהם במשא ומתן על ההסדרה בצפון סוריה.

ההסלמה הנוכחית החלה עם חיסולו של דיפלומט טורקי ב־15 ביולי באירביל, הבירה של כורדיסטן העיראקית, אך עד לא מזמן, הדברים עוד נראו אחרת. הטורקים עסקו במאמצי הסדרה של המציאות הביטחונית בצפון סוריה לאחר הנסיגה האמריקאית ודרשו הקמת שטח חיץ על פני מרחב משמעותי - לאורך מאות ק"מ של גבול ובעומק של 32 ק"מ לתוך השטח הסורי. אזור זה, לפי הדרישה הטורקית, יישלט על ידי צבאה. הטורקים טוענים שרק שליטה טורקית ובשטח גדול שכזה תביא לניתוק הקשר הטרוריסטי בין הכורדים בסוריה בין הכורדים בטורקיה.

אך חלק מהאינטרס הטורקי בהקמת השטח הזה קשור לעובדה שכ־3.6 מיליון סורים חיים כיום כפליטים בטורקיה. עם שליטה כמעט רשמית בשטח בצפון סוריה, יוכל ארדואן להתחיל בהחזרתם של הפליטים הסורים, אולי בדרך להקמת מדינה סונית בצפון סוריה, שתשמש כחיץ מושלם עבור הטורקים.

האמריקאים מצדם, היו מוכנים לאזור חיץ מצומצם יותר - עד 14 ק"מ לפי אחת הגרסאות - כשהשטח עצמו אמור להישלט על ידי כוח בינלאומי בהובלה אמריקאית. הכורדים בסוריה הסכימו לאזור חיץ בעומק 5 ק"מ בלבד (בעת כתיבת שורות אלה לא נודעו פרטים מדויקים לגבי ההסדר שהושג).

גל הטרור האחרון ואי ההסכמה לגבי אזור החיץ, הביאו לתמימות דעים נדירה במערכת הפוליטית הטורקית בדבר הצורך ביציאה למהלך צבאי רחב היקף. מבחינת הטורקים, אם לא יטופל האיום הכורדי באמצעות אזור חיץ רחב היקף, הם "ייבשו את ביצת הטרור" כפי שהגדיר זאת ארדואן עצמו. נראה שהלחץ עבד.

לא הולכים

העמדה האמריקאית נבעה בין היתר ממחויבותם העמוקה לכורדים לאור התפקיד האינסטרומנטלי שהם מבצעים בדחיקתו הכמעט מוחלטת של דאע"ש אל מחוץ לסוריה. הצבא הכורדי הצעיר, שהוקם לאחר נסיגת המשטר ומונה כיום 60 אלף חיילים מאומנים בנשק אמריקאי, ביצע את עיקר הלחימה בקרקע בכוחות דאע"ש, תוך שהוא נהנה ממטרייה אווירית אמריקאית ומסיוע מצד יחידות מיוחדות.

טראמפ אמנם הודיע בדצמבר האחרון שהמגמה האמריקאית היא לסגת לחלוטין מסוריה, אולם לאחר הערכה מחודשת הוחלט רק לצמצם את הנוכחות, למורת רוחו של ארדואן. הטורקים קיוו שהנסיגה האמריקאית תאפשר להם לטפל באיום מצד הכורדים, אולם ארה"ב הצהירה שלא תאפשר צעדים חד צדדיים, אפילו במחיר של מיטוט הכלכלה הטורקית, כפי שהתבטא טראמפ באחת ההזדמנויות.

ההבנה האמריקאית שבנקודת הזמן הזאת יתקשה ארדואן להימנע מפעולה שכזו, לאור מצבו הפוליטי, היא שהכריעה בסופו של דבר את הכף לבוא לקראת הטורקים. הקרדיט הרחב שלו זכה בעבר ארדורן מהציבור הטורקי נשחק בשנים האחרונות - וכשמנהיגים ריכוזיים חשים חולשה בזירה הפנימית, הם נוטים להחזיר לעצמם את הכוח באמצעות מהלכים ביטחוניים או מדיניים קשוחים.

משחק כפול

מאז 2012, עת החליט משטרו של אסד לסגת משטחי הכורדים בצפון כדי לרכז כוחות במקומות אסטרטגיים יותר מבחינתו במאבק על עתיד שלטונו, הביטו הטורקים בדאגה מזרחה. הכורדים זכו לשטח משמעותי, עתיר במשאבים, שבו יכלו לפתח יישות אוטונומית. תסריט שכזה, חששו באנקרה, יוביל לתסיסה גם בקרב הכורדים בטורקיה.

אך המצב היה מורכב יותר. באותם ימים תכנן ארדואן מהלך פוליטי דרמטי שהתבשל עוד בקדנציה הראשונה של מפלגת הפיתוח והצדק - שינוי חוקתי עמוק, כולל מעבר למשטר נשיאותי חזק, שיוכל להתמודד עם המסורת הפוליטית הכמאליסטית האנטי־דתית.

כדי לבצע מהלך כזה היה צורך ברוב חוקתי בפרלמנט או בניצחון במשאל עם, וארדואן היה זקוק לתמיכת הכורדים, משום שלא יכול היה להיסמך על האופוזיציה החילונית. הכורדים כבר החרימו משאל עם מתון יותר ב־2010 במחאה על התעלמות מקיומם בחוקה הטורקית, וארדואן היה צריך לחזר אחריהם כדי להבטיח את תמיכתם בבחירות 2015 שיעניקו לו, כך קיווה, רוב חוקתי.

ניסיון ההפיכה הכושל ב-2016. ההמונים הגנו אז על ארדואן | צילום: shutterstock

הוא גייס לשם כך את עבדאללה אוצ'לאן, מנהיגם הבלתי מעורער של הכורדים בטורקיה ודמות נערצת בקרב כורדים בעולם, שכלוא בבידוד מוחלט מאז 1999. ארדואן הורה להקל על תנאי הכליאה והחל דיאלוג עם אוצ'לאן כדי להביא להפסקת אש שאכן הושגה ב־2013. הממשלה הטורקית גם הציעה הקלות לכורדים, כגון שימוש בשפה הכורדית שבעבר היה אסור לחלוטין.

אך במקביל, ההתרחשויות מעבר לגבול הכתיבו קו שונה. באותם ימים החלה המדינה האסלאמית להרים את ראשה בעיראק, וב־2014 כבר הפכה לתופעה מדהימה ומעוררת חלחלה. דאע"ש לא בחלו בדבר, ביצעו מעשי טבח רבים במיעוטים, וכעת הגיע תורם של הכורדים בסוריה. מבחינת משטר אסד הפכו הכורדים למעין שכפ"ץ בזמן שהוא יכול להתפנות להילחם במורדים בארצו, ומבחינת ארדואן נוצרה הזדמנות לעצור את חלומות העצמאות הכורדים בעודם בחיתוליהם.

הגבול הטורקי־סורי הפך למקום מעבר של ג'יאהדיסטים שנהנו מסיוע טורקי. הטורקים היו מעורבים בכמה רבדים בפעילות של אסלאמיסטים סונים נגד הכורדים, ובשלב מסוים הבינו הכורדים שארדואן משחק איתם משחק כפול. בספטמבר 2014 קרס סופית הפיוס בינם ובין השלטונות בטורקיה. מבחינה פוליטית היו אלו חדשות רעות מאוד עבור ארדואן.

ניצחון ואז הפסד

איחודן של תנועות כורדיות לכדי מפלגה כורדית גדולה לקראת הבחירות של יוני 2015 טרף את הקלפים. הכורדים שהתאחדו מאחורי המפלגה הצליחו להכניס אותה לפרלמנט (למרות אחוז חסימה גבוה של 10%), שינו את כל מארג הכוחות הפוליטיים ובפעם הראשונה מאז 2002 לא הצליח ארדואן להשיג רוב רגיל בפרלמנט.

ארדואן נכשל בניסיונות להקים קואליציה, בעיקר בשל הדרישות של המפלגה הלאומנית, והכריז על בחירות חדשות בנובמבר של אותה השנה. בבחירות הללו הוא ניצח ניצחון ברור, אך נדרש למשאל עם כדי לבצע שינויים בחוקה - כאמור, המהלך הפנימי החשוב ביותר מבחינתו. ככל שהעיסוק בשינוי החוקתי גבר, כך הואצו תוכניותיה של האופוזיציה הטורקית להיפרע מארדואן. ב־15 ביולי 2016 התחוללה הפיכה צבאית במה שנתפס בשעות הראשונות כמהלך שיצליח, אולם לבסוף, כזכור, הצליח ארדואן להדוף אותה. גל טיהורים נרחב בצבא ובמערכות שלטוניות כאלה ואחרות החליש את האופוזיציה לארדואן, אך הוסיף לקיטוב החברתי במדינה.

משאל העם הקריטי מבחינת ארדואן נקבע לאפריל 2017, ומאחר שהכורדים כבר לא באו בחשבון הוא נזקק לבת ברית פוליטית חדשה. בת הברית נמצאה דווקא בדמות ה־MHP, המפלגה הלאומנית שסירבה להיכנס לקואליציה עם ארדואן ביוני 2015. שתי המפלגות קידמו את משאל העם והצליחו להביא ל־18 שינויים בחוקה.

לבחירות 2018 כבר הופיעו ארדואן ובני בריתו ברשימה אחת, וההשפעה הלאומנית על ארדואן ניכרה היטב מאז. מולו התאחדו מפלגות האופוזיציה למעט הכורדים שנותרו כרשימה נפרדת, אך הבחירה של ארדואן בברית עם לאומנים אנטי־כורדים הביאה לשיתוף פעולה בין הכורדים והאופוזיציה החדשה.

ואז הגיעו הבחירות לראשות עיריית איסטנבול, הכרך הגדול בטורקיה עם מעל 14 מיליון תושבים (כ־19% מהאוכלוסייה הטורקית). מפלגת הפיתוח והצדק השקיעה משאבים רבים לקראת הבחירות הללו, תוך ניסיון למנוע ברית חדשה בין הכורדים לבין האופוזיציה הטורקית. מועמד מפלגת השלטון לראשות העיר, בינאלי יילדרים, אף נסע למזרח המדינה לריכוזי הכורדים במטרה להשיג תמיכתם בבחירות, כולל נאום שנפתח במילים בכורדית.

יילדרים וארדואן בכרזת בחירות באיסטנבול. נחלו הפסד כפול | צילום: shutterstock

אולם הכורדים כבר החליטו לתמוך ביריב אכרם איממוגלו, והוא אכן השיג ניצחון דחוק, 0.16% יותר מיריבו. ארדואן דחף לקיום בחירות חוזרות תוך טענה על זיופים והפעם הציבור הטורקי התגייס נגד ארדואן - בעוד שיילדרים קיבל 220 אלף קולות פחות מבסיבוב הראשון, יריבו זכה ב־570 אלף קולות יותר. הניצחון הושג בפער של 9%.

תגובת נגד

מאז ההפסד בסיבוב הראשון בבחירות באיסטנבול, וככל שהתברר שבסיבוב השני הוא עומד בפני הפסד צורב יותר, העלה ארדואן הילוך בכל הנוגע להתנהגות התוקפנית של ארצו.

מאז מאי 2019 הטורקים מנסים להשתלט על חלק מחיפושי הגז של קפריסין, מהלכים שהביאו לסנקציות של האיחוד האירופי ולהצהרה של ארדואן שפלישה נוספת כמו זו של 1974 באה בחשבון.

בסוף יוני 2019, לאחר מעצרם של אזרחים טורקים בלוב על ידי כוחות המזוהים עם גנרל חאליפה האפטר שנתמך על ידי הסעודים (בניגוד לממשלת טריפולי הנתמכת על ידי טורקיה) הצהיר ארדואן כי כוחותיו של האפטר יהפכו למטרה טורקית.

ביולי הושלמה עסקת ה־400S, במסגרתה הגיעה מערכת הנ"מ הרוסית היקרה והחדישה לטורקיה והביאה את האמריקאים להשהות את השתתפות הטורקים בפרויקט ה־35־F, וכעת, כאמור, מתנהלות הכנות לחציית נהר הפרת כדי להילחם בכורדים, תוך עימות עם האמריקאים.

כל אלו מצביעים על כך שארדואן חש חלש פוליטית ומנסה לחפות על כך באמצעות מדיניות של אגרסיביות בינלאומית.

האם ארדואן יכול לנהל כל כך הרבה מערכות צבאיות ומדיניות במקביל? לנוכח המצב הכלכלי המדרדר במדינה והתחזקותה של האופוזיציה, הוא יצטרך לעשות חושבים. תקיפה של הכורדים תגרור סנקציות אמריקאיות, מהלכים נוספים מול קפריסין יובילו לסנקציות נוספות של האיחוד האירופי, והסתבכות נוספת בלוב תקומם עליו חלק ממדינות המפרץ העשירות שכבר עתה נמצאות ביחסים מעורערים עם הטורקים מאז פרשת חשוקג'י.

אם תמשיך בקו הנוכחי, טורקיה עומדת בפני התרסקות כלכלית, בידוד מדיני ושקיעה בבוץ הסורי (ואולי אף הלובי). במצב כזה, שאריות הדמוקרטיה שעוד נותרו בטורקיה עשויות להימחק כדי לאפשר לארדואן להחזיק ברסן השלטון.

אלון לוין ויובל בוסתן הם העורכים הראשיים של סיקור ממוקד, ירחון מקוון לחקר מגמות ביחסים בינלאומיים

הכתבה מופיעה בגיליון אוגוסט 2019 של פורבס ישראל

לרכישת הגיליון לחצו כאן

לכל העדכונים, הכתבות והדירוגים: עיקבו אחרינו בפייסבוק ובאינסטגרם


רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media