כ"ה בשבט ה'תש"פ   |   20 בפברואר 2020   |   יום חמישי
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
לרגל ה-14 בפברואר: כך חוגגים את יום האהבה מסביב לעולם
14/02/2020 | שרונה קרני כהן
כפית קסמים: הכירו את נפח הברזל אבי פינס
17/02/2020 | מיטל כץ
פלטפורמה אחת למגוון דגמים: כך מתכוונת יונדאי לחסוך בעלויות
13/02/2020 | אלן אונסמן
  עולם  < ראשי

למרות הפשרה ביחסים ביניהן - רוסיה וגאורגיה על מסלול התנגשות

השלטון הגאורגי הנוכחי, שנחשב לנוח עבור הרוסים, נמצא בסכנת הדחה וברחבי המדינה נבנים פרוייקטי תשתיות שמטרתם לשדרג את מעמדה האסטרטגי של גאורגיה ולספק לה חגורת ביטחון מערבית מול הרוסים • פוטין, סביר להניח, לא ישב בחיבוק ידיים
29/07/2019 | אלון לוין ויובל בוסתן, סיקור ממוקד

רוסטאבי 2 הוא ערוץ הטלוויזיה הפרטי המצליח ביותר בגאורגיה. הערוץ הוקם שנים ספורות לאחר נפילת הקומוניזם ואנשי העסקים שהחזיקו בו השקיעו כספים רבים באימוץ טכנולוגיות מתקדמות שהותירו אותו כערוץ פופולרי. בתחילת דרכו התאפיין בביקורת נגד השלטון של אדוארד שווארדנדזה הפרו־רוסי ומאז מהפכת השושנים עבר לתמוך בנשיא לשעבר מיכאל סאקשווילי ובמפלגתו, התנועה הלאומית המאוחדת, בעודו משמיע ביקורת חריפה נגד הרוסים.

הכתבה מופיעה בגיליון יולי 2019 של פורבס ישראל

לרכישת הגיליון לחצו כאן

לכל העדכונים, הכתבות והדירוגים: עיקבו אחרינו בפייסבוק ובאינסטגרם

אולם אפילו עם התווית האנטי־רוסית של הערוץ, איש לא האמין למה שהתחולל ב־7 ביולי. גיורגי גאבוניה, מנחה של תוכנית פופולרית, ניצל את הבמה כדי לתקוף את נשיא רוסיה פוטין ברצף קללות גסות שהביאו להחרפת היחסים בין שתי המדינות. בין היתר איחל המנחה לאמו המנוחה של הנשיא הרוסי שתישרף בגיהנום איתו ועם אביו וקרא ל"עבדים" של פוטין בגאורגיה לצאת מהמדינה, אם לצטט איחולים שהנייר עוד סובל.

שורה של פרויקטים שירוממו את המשקל הסגולי האסטרטגי של הגאורגים | צילום: shutterstock

דוברים רוסים מכל עבר גינו את התוכנית, בעוד שפוטין עצמו שומר על קור רוח ודוחה את האפשרות להטיל סנקציות על גאורגיה כתגובה. רשת הטלוויזיה עצמה הודיעה כי היא משעה את המנחה לחודשיים. ואפילו ראש הממשלה הגאורגי ממוקה בחטדזה גינה את האמירות וטען כי הן רק מלבות את הסכסוך עם הרוסים ואינן מתקבלות על הדעת.

משחק הכסאות

אז איך כמה הערות של מנחה טלוויזיה הופכות למשבר דיפלומטי? התשובה קשורה להקשר שבו התרחשו הדברים. היחסים בין שתי המדינות מצויים במסלול התנגשות בשבועות האחרונים. ב־19 ביוני נפתח בפרלמנט הגאורגי כנס של "האסיפה הבין־פרלמנטרית של האורתודוכסיה" - גוף המאחד 21 פרלמנטים במדינות שבהן הנצרות האורתודוכסית דומיננטית.

מה שהצית את האש היתה הידיעה שבכסאו של יושב ראש הפרלמנט התיישב חבר פרלמנט רוסי, במה שנתפס בעיני חלק גדול מהציבור כפרובוקציה ואף פגיעה בריבונות הגאורגית.

ההפגנות מול הפרלמנט הדרדרו במהרה לאלימות שהובילה למעל 240 פצועים וקריאה להדחת שר הפנים שהואשם בנקיטת יד קשה מדי נגד המפגינים. חלק מהמפגינים ביקשו להעביר את ההפגנה אל מחוץ לביתו של האיש העשיר והחזק ביותר כיום בגאורגיה, בידזינה "בוריס" איוואנישווילי, לשעבר ראש ממשלת גאורגיה ויריבו של הנשיא לשעבר סקאשווילי.

איוואנישווילי, אוליגרך שהונו עומד לפי פורבס על 4.5 מיליארד דולר (2017), עשה את הונו בשנות ה־90 ברוסיה בתחום הבנקאות והתקשורת. הוא נבחר לראשות הממשלה ב־2012 מטעם מפלגת "החלום הגאורגי", שמאז נמצאת בשלטון. איוואנישווילי עצמו עבר אל מאחורי הקלעים ב־2013, אך לאף אחד אין ספק מיהו בעל הבית האמיתי במדינה. בשל יחסיו המסועפים וההיסטוריה שלו עם רוסיה, הוביל קו מתון יותר ביחסים עם הרוסים מאשר קודמו סקאשווילי. התפיסה של "החלום הגאורגי" היא לשתף פעולה עם הרוסים וכן עם המערב, בלי לחפש עימותים עם מוסקבה, כמו זה שהתרחש לפני עשור והוביל לאובדן שטחי מולדת.

רובים ושושנים

מהפכת השושנים בנובמבר 2003 פרצה בשל זיופים במערכת הבחירות הגאורגית, כשטביעות האצבע הרוסיות ניכרו בכל מקום. בבחירות שנערכו כמה חודשים לאחר מכן כבר החלה גאורגיה דרך חדשה, פרו־מערבית או אנטי־רוסית, תלוי בעיני המתבונן, אולם התקשתה להבין עד כמה האדמה שעליה היא דורכת רעועה.

החל ב־2005 עשתה גאורגיה מאמצים רבים כדי להצטרף לנאט"ו, כמו גם לאיחוד האירופי. ההערכה היתה שחברות בנאט"ו תעניק לה תעודת ביטוח מפני איום צבאי רוסי. אך הרוסים, שראו מתחילת שנות ה־90 כיצד מרחב ההשפעה הסובייטי לשעבר הופך לפרו מערבי עם התרחבות נאט"ו (ובמקביל האיחוד האירופי) לא אהבו את זה.

סאקשווילי. מעורב במהלכים כדי לאפשר את חזרתו לגאורגיה | צילום: shutterstock

מה שהתרחש הפעיל את הבלוטות ההיסטוריות של רוסיה, שחוותה כמה פלישות מכיוון מערב - בימי נפוליאון ובשתי מלחמות העולם - ושוב היו אלה היריבות מהעבר כמו ארה"ב וגרמניה שהיו דומיננטיות בצמצום מרחב החיץ העצום של המלחמה הקרה.

גאורגיה הלכה לבחירות לנשיאות ב־5 בינואר 2008. במקביל היא ערכה באותו יום משאל עם ובו שתי שאלות. הראשונה היתה מחייבת ועסקה בהקדמת הבחירות לפרלמנט מאוקטובר 2008 לחודש מאי (היא עברה ברוב של 79%). השאלה השנייה לא היתה מחייבת, ועסקה בסוגיית הצטרפותה של גאורגיה לנאט"ו. 77% מהציבור הגאורגי הביע תמיכה במהלך.

השיא בתהליך הזה הגיע בפסגת בוקרשט, הפסגה ה־20 של נאט"ו, שנערכה באפריל 2008. ביום השני של הפסגה עסקו המדינות המשתתפות לא מעט ברצון האמריקאי להציב מערכת של טילים נגד טילים בצ'כיה ובפולין נגד איום צפון קוריאני ואיראני על אירופה. באותו יום הגיע גם פוטין שהתנגד לתוכנית והציג את עמדתו.

עניין שנתפס אז כשולי יותר היתה בקשתן של אוקראינה וגאורגיה להצטרף לנאט"ו. ארה"ב הביעה תמיכה, הבריטים תמכו אף הם אך סברו שהשעה טרם הבשילה. צרפת וגרמניה התנגדו לאור העמדה הרוסית. לבסוף הוחלט שנושא צירופן של שתי המדינות הסובייטיות לשעבר יידון שוב בדצמבר 2008. נראה שהרוסים תכננו לוח זמנים שונה.
אחרי פרובוקציות ביטחוניות רבות ורטוריקה לוחמנית פלשו לבסוף הרוסים לגאורגיה.

בתוך כמה ימים הם כבשו שתי מובלעות אתניות - אבחזיה ודרום אוסטיה - שמהוות 20% משטח המדינה, והכריזו על עצמאותן. למעט מספר מדינות, כמו סוריה וונצואלה, אף מעצמה לא הצטרפה להכרה הזאת אולם המסר הרוסי היה ברור - גאורגיה לא תוכל להמשיך בקו הפרו־מערבי.

איוואנישווילי. הוביל קו מתון יותר ביחסים עם הרוסים | צילום: Marco Fieber

כיום גאורגיה עדיין נמצאת במסלול הצטרפות לנאט"ו וייתכן שבעתיד תצורף, אולם זה ייעשה ככל הנראה תוך מציאת פתרון שיניח את דעת הרוסים. צירוף לאיחוד האירופי לעומת זאת אינו עומד על הפרק לפני 2035 וגם אז מדובר בסבירות נמוכה.
נמל מבטחים

גאורגיה הבינה כי אחת הסיבות שבגינה לא זכתה להגנה מפני רוסיה במלחמה ב־2008 (ולא צורפה למסגרות על־מדינתיות מערביות) היא שהמשקל הסגולי האסטרטגי שלה היה נמוך. לכן, החלו הגאורגים בתכנון שורה של פרויקטים שירוממו את מעמדה האסטרטגי.

בשלהי כהונתו בחן סאקשווילי מהלך חדש שיסייע לכלכלה הגאורגית, אך בראש ובראשונה ישדרג את מעמדה האסטרטגי של המדינה - הקמת נמל מים עמוקים ראשון מסוגו במזרח הים השחור, בעיר אנקליה. הנמל היה אמור לאפשר פריקה של סחורות בהיקף אדיר מדי שנה בגאורגיה, במסגרת המסחר הסיני־מערבי. על פי התוכנית תעבור הסחורה במרכז אסיה באמצעות מסילת רכבת, דרך מדינות כקזחסטן, עד לנמל אנקליה. משם תוטען הסחורה על אוניית ענק ותפליג לים התיכון ומשם לכל העולם המערבי.

סאקשווילי נאלץ בסופו של דבר לפנות את מקומו בשל חוק הגבלת קדנציות, אך גם יריבו איוואנישווילי, שהחליף אותו וסימן את רצונם של רבים בגאורגיה בקו פחות לוחמני ביחס לרוסיה, אימץ את הרעיון.

בנייתו של הנמל צפוייה להסתיים ב־2021 לאחר השקעה של 2.5 מיליארד דולר - פרויקט עצום עבור כלכלה שמייצרת 15 מיליארד דולר בשנה. הנמל יאפשר גם לאוניות מלחמה וצוללות (אמריקאיות למשל) לעגון במזרח הים השחור, דבר בלתי אפשרי כיום. מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו העריך שהפרויקט יחזק את קשריה של גאורגיה עם הכלכלות החופשיות במערב ויפחית את התלות הגאורגית בכלכלות של רוסיה וסין.

כדי להבין את העניין המערבי בפרויקט הזה די להזכיר שהאיחוד האירופי השקיע 233 מיליון יורו בבניית הנמל ומאות מיליוני יורו נוספים יושקעו בסופו של דבר בפרויקטים שונים של סלילת מסילות ברזל וכבישים מהירים מהנמל מזרחה.

מטרת העל של האיחוד האירופי, וכן של הגאורגים, היא שהרכבות שמגיעות מסין, ממרכז אסיה ומאזרבייג'אן עד לנמל בים השחור יהוו חלק מנתיבי הסחר העיקריים במסגרת פרויקט "חגורה אחת, דרך אחת" המכונה גם "דרך המשי החדשה". דרך זו תשנע סחורות מסין ואל סין במהירות וביעילות רבה יותר מכפי שמתרחש היום. מדובר בפרויקט שמושקעים בו במצטבר מאות מיליארדי דולרים והוא נוגע לשורה ארוכה של מדינות. גם בנק השקעות גרמני ובנק השקעות הולנדי הם ברשימת המשקיעים. הפוטנציאל כיום הוא כבר של 3 טריליון דולר סחורות ובעתיד המספר הזה יגדל משמעותית.

לבחור נכון

נמל אנקליה הוא לא הפרויקט היחיד שמקדמים הגאורגים. דרומית לו, בנמל פוטי (Poti), הם מקימים בסיוע אירופי טרמינל ענק לאחסון סחורות. המזח יהיה בעומק של 14.5 מטר (לשם השוואה, בנמל אשדוד הרוב המוחלט של הרציפים הוא בעומק 9.5־14 מטר) כך שיוכל לקלוט אוניות גדולות. הפרויקט הזה קיבל הלוואה נוחה מאוד מקרן השקעות של הממשל האמריקאי בהיקף 50 מיליון דולר.

בנמל באטומי, סמוך לגבול עם טורקיה, מתוכנן להיבנות טרמינל נוסף וגאורגיה והאיחוד האירופי דנים על יצירת קו מעבורות מודרני בין בולגריה לאיחוד האירופי. כיום האפשרות היחידה היא הפלגה לבולגריה שאורכת יומיים־שלושה, מרחק שניתן לעבור ב־20 שעות נסיעה ברכב דרך טורקיה.

שורת הפרויקטים הזאת והמעורבות האמריקאית־אירופאית הביאו את שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב להגדיר זאת כך: "טביליסי צריכה לבחור בין אווירה של רווחה אזורית או אג'נדה יורו־אטלנטית". מיקומו של נמל אנקליה למשל, מרחק קצר מגבול אבחזיה וכמה מאות קילומטרים מסוצ'י החביבה על פוטין, נתפס בעיני הרוסים כעניין מתריס בפני עצמו. ומה יקרה אם גאורגיה לא תבחר ב"רווחה האזורית"? לדברי לברוב ממתינות לה הפתעות לא נעימות מהסוג שאוקראינה פגשה לפני חמש שנים.

בינתיים, יד נעלמה כבר משפיעה על קצב בניית הנמל באנקליה. כך למשל נפתחו חקירות על ידי ארבע רשויות אכיפת חוק בגאורגיה בחשד למעשי שחיתות הנוגעים לפרויקט. גם איוואנישווילי בעצמו מנסה לשלוף משקיעים פרו מערבים אל מחוץ לפרויקט ולאפשר למשקיעים סיניים להיכנס כדי להרגיע את הזעם הרוסי.

נלחמים בשעון

ההפגנות שהחלו בגאורגיה ב־20 ביוני מבטאות מחאה לא רק נגד המעורבות הרוסית, אלא גם נגד השלטון הגאורגי שנתפס יותר ויותר כמהדורה חוזרת של מה שהיה מקובל לפני 2003 - שחיתות, אלימות ונפוטיזם.

סאקשווילי בינתיים, ממקום מושבו בגולה האוקראינית, מעורב בכל מיני מהלכים כדי לאפשר את חזרתו לגאורגיה או לכל הפחות את הדחתה של מפלגת השלטון. כך למשל הוא נתפס בהקלטה של חברה ישראלית בראשה עומד ראש השב"כ לשעבר יעקב פרי, כשהוא מתכנן חיסול של איוואנישווילי בנובמבר 2018. לדעת רבים, סאקשווילי הוא גם המוח המתכנן מאחורי המהומות, ובוודאי שהוא מהמרווחים מהמצב הכמעט כאוטי שאליו הדרדרה הבירה הגאורגית במשך כמה ימים.

סכום ההימור במשחק הרוסי־גאורגי עולה. האפשרות שהשלטון יחזור לידי נאמניו של סאקשווילי בבחירות שייערכו לכל המאוחר באוקטובר בשנה הבאה רק מתחזקת. גאורגיה ממשיכה לבצע מהלכים של התקרבות למערב, אולם השקתו של נמל שיוכל לארח צוללות אמריקאיות היא שינוי של כללי המשחק מבחינת הרוסים, וקשה להאמין שהם ימתינו בחוסר מעש לנוכח התהליך הזה.

ארה"ב עומדת להיכנס לשנת בחירות, בזמן די דומה לזמן שבו רוסיה ביצעה את מהלכיה בעבר נגד גאורגיה. הרוסים מעורבים מאחורי הקלעים בפוליטיקה הגאורגית ומשפיעים הן על מחאות חברתיות, הן על מהלך הבחירות והן על הכלכלה המקומית. הם יכולים לאיים צבאית על גאורגיה, אבל גם לנסות ולקרוע אותה מבפנים, כפי שנעשה באוקראינה. גאורגיה תזדקק למטריה אמריקאית, אך לא בטוח שזו תגיע.

כעת הגאורגים נלחמים בזמן - אם יסיימו את הפעולות שישדרגו את מעמדם האסטרטגי הם עשויים לזכות לחסינות מפני התנכלות רוסית. גם רוסיה יודעת זאת ולכן תצטרך לבצע מהלך בקרוב.

הכותבים הם העורכים הראשיים של סיקור ממוקד, ירחון מקוון לחקר מגמות ביחסים בינלאומיים

הכתבה מופיעה בגיליון יולי 2019 של פורבס ישראל

לרכישת הגיליון לחצו כאן

לכל העדכונים, הכתבות והדירוגים: עיקבו אחרינו בפייסבוק ובאינסטגרם

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media