הרופאים 2019
   
כ"ה בשבט ה'תש"פ   |   20 בפברואר 2020   |   יום חמישי
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
הרופאים 2019
לרגל ה-14 בפברואר: כך חוגגים את יום האהבה מסביב לעולם
14/02/2020 | שרונה קרני כהן
כפית קסמים: הכירו את נפח הברזל אבי פינס
17/02/2020 | מיטל כץ
פלטפורמה אחת למגוון דגמים: כך מתכוונת יונדאי לחסוך בעלויות
13/02/2020 | אלן אונסמן
  עולם  < ראשי

מגני ההיסטוריה: 29 אתרים חדשים הוכרזו כאתרי מורשת של אונסק"ו

ועדת המורשת העולמית של האו"ם התכנסה בפעם ה-43 וקבעה אילו אתרים חדשים ייכנסו לרשימה האקסקלוסיבית, המכילה כיום 1,121 אתרים ב-167 מדינות • בין האתרים שנכנסו: מישור הכדים בלאוס, מוזיאון גוגנהיים בניו יורק ומצפה הכוכבים ג'ודלר שבבריטניה
23/07/2019 | ססיליה רודריגז
29 מקומות מרהיבים חדשים נרשמו ברשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו, במהלך הפגישה ה-43 של ועדת המורשת העולמית של האו"ם שהתקיימה בבאקו, אזרבייג'ן.

רשימת אתרי המורשת מחליפה במידה מסוימת את רשימת "פלאי תבל" שכמעט כל אחד בעולם הכיר. היא הכילה אוסף של 7 אתרים מרהיבים שהשתמרו מהעולם העתיק וכללו, בין היתר, את הפירמידה הגדולה של גיזה בקהיר (היחידה שנותרה בחיים), את הגנים התלויים בבבל, ואת הפסל הענק של "קולוסוס" שבאי היווני רודוס.

מוזיאון גוגנהיים בניו יורק | צילום: Shutterstock

ועדת המורשת העולמית נפגשה כדי לקבוע את האתרים החדשים, התרבותיים או הטבעיים, שייכנסו לרשימה, המציגה כיום 1,121 אתרים ב-167 מדינות - באיטליה ובסין ישנם 55 אתרים, בספרד 48, בגרמניה 46, בצרפת 45, בהודו 38 ומקסיקו 35.

המקומות "החדשים" שנכנסו לרשימה אלה מקומות שחשוב לשמור עליהם משום שהם בעלי ערך אוניברסלי. אלו 29 פלאי אדריכלות וטבע המשתרעים מצפון איטליה ועד לארצות הברית. בין האתרים נמצא את מערות הציפורים הטבעיות הנמצאות לאורך החוף של מפרץ הים הצהוב בין סין לחצי האי הקוריאני, רכס הקבורה של דילמון בבחריין, הר הגעש באדג' ביים באוסטרליה, וכן 10 כנסיות ומקדשים של העיר פסקוב ברוסיה.

מישור הכדים בלאוס | צילום: Shutterstock

רבים מהאתרים, שנבחרו כדי לשמר את ההיסטוריה והתרבויות העתיקות, ייהנו מסיוע כספי. למשל העיר בבל, בעיראק, שנכנסה לרשימה לאחר חמישה סירובים רצופים להכניסה, החל משנת 1982. העיר, שממוקמת 85 ק"מ מבגדאד, היתה לפני 4,000 שנה בירתה של אחת האימפריות המשפיעות ביותר בעולם העתיק.

בנוסף לבבל, נכנס לרשימה גם מישור הכדים בלאוס - אזור בו התגלו 2,100 צנצנות המיועדות ללוויות. הוא גם אחד השרידים החשובים ביותר של תקופת הברזל.

בין היצירות האדריכליות שזכו להיכנס לרשימת היוקרתית השנה נכללו שמונה בניינים של האדריכל האמריקאי פרנק לויד רייט, שתוכננו במחצית הראשונה של המאה העשרים.

שמונת הבניינים כוללים את מוזיאון גוגנהיים (1959) בניו יורק, הבית על האשד (1939) במיל ריץ' פנסילבניה, בית הרברט וקתרין ג'ייקובס (1937) במדיסון ויסקונסין, יוניטי טמפל (1909) באוק פארק אילינוי, בית פרדריק ג' רובי (1910) בשיקגו, בית הוליהוק (1919) בשכונת איסט הוליווד בלוס אנג'לס, טאליסין (1911) באביב גרין ויסקונסין וטאליסן ווסט (1938) בסקוטסדייל אריזונה.

הבית על האשד בפנסילבניה ארצות הברית | צילום: Shutterstock

הבניינים של רייט משקפים את המושג "ארכיטקטורה אורגנית" - טשטוש הגבולות בין החוץ לפנים ושימוש מרהיב בחומרים כמו פלדה ובטון. לסגנון זה יש השפעה חזקה על התפתחות האדריכלות המודרנית באירופה. בזכות זה "וילה בלוס אנג'לס וכנסייה ליד שיקגו זכו באותה רמה של הכרה תרבותית כמו הפירמידות של גיזה והוכרזו כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו", נכתב בגארדיאן הצרפתי. 

אתרים באירופה

גם אירופה זכתה לייצוג מכובד כשמספר אתרים חדשים נכנסו לרשימה. אחד מהם הוא אזור הכרייה בהר אורה בגבול שבין גרמניה לצ'כיה. ההר מכיל שפע מתכות שהוכנסו לשם בימי הביניים, אלה אתגרו עם השנים פיתוח חידושים טכנולוגיים לכרייה, מערכות ניהול מים חלוציות וכדומה.

אתר נוסף הוא מצפה הכוכבים ג'ודלר שבבריטניה ובצפון אירלנד. מדובר באחד המצפים המובילים בעולם האסטרונומיה מאז 1945 ולו השפעה מדעית משמעותית על המחקר של מטאורים והירח, כמו גם באופטיקה קוונטית ובמעקב אחר חלליות.

מצפה הכוכבים ג'ודלר | צילום: Shutterstock

בנוסף אליהם נכנסו גם מכרות הכרייה באזור פולין, ההרים הקדושים בגראן קנריה שבספרד, ארמון מאפרה בפורטוגל, מערכות ניהול המים של העיר אוגסבורג בגרמניה, מקדש בברגה שבפורטוגל ואזור אוחריד באלבניה ובצפון מקדוניה.

במפגש ה-43 של אונסק"ו אימצו חברי הוועד גם את "הצהרת באקו" כדי להדגיש את הצורך להגביר את המאמצים לקראת שימור והגנה אפקטיבית של אנדרטאות, הכלולות ברשימת המורשת העולמית. במהלך הכנס הביע הוועד דאגה מהרס של מונומנטים טבעיים ותרבותיים באזורי סכסוכים מזוינים, כמו גם מניהול חפירות ארכיאולוגיות בלתי חוקיות, הובלה בלתי חוקית של נכסי תרבות וניצול בלתי חוקי של תרבות.

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media