כ"ה בשבט ה'תש"פ   |   20 בפברואר 2020   |   יום חמישי
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
לרגל ה-14 בפברואר: כך חוגגים את יום האהבה מסביב לעולם
14/02/2020 | שרונה קרני כהן
כפית קסמים: הכירו את נפח הברזל אבי פינס
17/02/2020 | מיטל כץ
פלטפורמה אחת למגוון דגמים: כך מתכוונת יונדאי לחסוך בעלויות
13/02/2020 | אלן אונסמן
  עולם  < ראשי

50 שנה לנחיתה על הירח ו-10 שיעורים חשובים על מנהיגות

שנת היובל לפרויקט אפולו 11 נחגגת בכל העולם • אולם מלבד הסיפורים והתמונות, יש נושא אחד שלא דובר מספיק: מה ניתן ללמוד משלושת האסטרונאוטים האמיצים שנשלחו להרפתקה הגדולה ביותר שידעה האנושות?
22/07/2019 | מיכאל פרגרין
וולטר קרונקייט אמר את זה טוב ממני: עד לימינו, הנחתת האדם על הירח היתה ההרפתקה הגדולה ביותר של האנושות.

חגיגות היובל למשימת אפולו 11, שנחגגו בשבוע שעבר ובסוף השבוע האחרון, מלמדות הרבה על היכולות של ארצות הברית ועל הנס שהביאו איתם המדע וההנדסה, בעזרת כמובן המחויבות האדירה של נאס"א - ועל כל זה דובר הרבה.

אולם יש דבר נוסף שניתן ללמוד מאותה משימה מאתגרת והוא: שיעור חשוב על מנהיגות, שרלוונטי גם בימינו אנו, לא בפחות ממה שהוא היה ביולי 1969 - שיעור שנלמד מאותם אסטרונאוטים אמיצים שברגע האמת הצליחו להתעלות על הזמן והנסיבות.

באז אולדרין והחללית. שיעור במנהיגות | צילום: Shutterstock

השיעור הראשון: חזון יכול להתגשם
אחד הנאומים הזכורים ביותר בהקשר של הירח היה נאומו של ג'ון קנדי בשם "Moon Speech" משנת 1962 - נאום שחזה את אפולו. בנאום הזה אמר נשיא ארצות הברית את שני המשפטים המפורסמים האלה: "צריך לעשות את זה בגלל שזה קשה" ו"בשביל לעשות את כל זה, לעשות את זה נכון ולעשות את זה ראשונים לפני שהעשור הזה מסתיים, חייבים להיות אמיצים". 57 שנים לאחר מכן, החזון, האומץ והמוטיבציה, שנוצרו אז, נשארו חלק מהותי בכל מנהיג שרוצה לקחת כל ארגון לגבהים חדשים. רוח הדברים יכולה ליצור צמיחה בלתי מוגבלת.

השיעור השני: עבודת צוות היא קריטית 
שלושת האסטרונאוטים של אפולו 11 לא היו חברים קרובים. היו לכל אחד מהם תכונות אופי שונות. ניל ארמסטרונג שמר היה מאופק רגשית, באז אולדרין היה קשוח יותר ומייקל קולינס היה השמח בחבורה.

אמנם שונים, אך כשזה הגיע למשימה, הם גרמו לצוות שלהם לעבוד טוב. האינטראקציה היה מוצלחת תחת כל הנסיבות, הם הוכיחו שמנהיגים לא צריכים להיות חברים הכי טובים של הקולגות שלהם בשביל להיות אפקטיביים - מה שכן, הם צריכים לדעת לקבל ולכבד את הקולגות ואת התרומות שהאחרים מציעים.

הכל מתחיל מצעד אחד קטן | צילום: Shutterstock

השיעור השלישי: ביטחון
שלושת האסטרונאוטים האמינו במערכות שלהם למרות הסיכונים הרבים. זאת למרות הידיעה שגם נאס"א המבטיחה הצלחה ב-99.9% יכולה לטעות במשהו. כשמנהיגים יכולים להביע מחויבות לאיכות של הארגון, לביטחון ולניהול הסיכונים - תוך שהם משרים אווירה של ביטחון - גם המנהלים והעובדים יכולים להרגיש יותר בנוח עם המוצרים של החברה.

שיעור 4: אנחנו צריכים את המייקל קולינס הזה בארגון
הנחיתה על הירח לא היתה קורית ללא קולינס, שוויתר על התהילה עבור ארמסטרונג ואולדרין ונשאר בחללית לבדו - תוך כדי שהוא עושה סיבובים סביב הירח וממתין בתקווה שהשניים ישובו מההליכות שלהם על הירח. תהילתו פחותה, נכון, ההיסטוריה לא מתייחסת אליו במידה שווה כמו אל שני המפורסמים, אבל הוא לקח את זה בצורה טובה. למעשה גם מנהיג כזה צריך, כל ארגון זקוק לאנשים שמוכנים להיות חלק מאמץ גדול, לא יתלוננו מעבודה מרובה וקשה, ממשימות לא זוהרות ולא ידאגו כשמישהו אחר יקבל את התהילה.

שיעור 5: ספירת החלטות פקודה
האגדה היא אכן עובדה. ארמסטרונג באמת נחת על הירח באופן ידני, כאשר נשארו רק 16 שניות של דלק שנותר. ביטול הירידה לא היתה אופציה. כמו כל המנהיגים הטובים, ארמסטרונג היה אחראי. הוא הכיר את השטח, הוא הכיר את המכונה שלו, הוא ידע את הסיכון והוא היה בטוח שהוא רוצה לגמור לעשות את העבודה. מנהיגים יכולים לשבת בניחותא אבל ברגע האמת, הם יהיו חייבים להיות מוכנים לקבל ברגע האמת את ההחלטה האמיצה, שלפעמים תוכתב על ידי הנסיבות.

החזון הוא רק ההתחלה | צילום: Shutterstock

שיעור 6: לעודד רעיונות 
החללית לא נקנתה במכולת, היא גם לא היתה דגם או אב טיפוס. הכלי העצום שהסיע את Saturn V היה פרי יוזמתו של חבר בצוות השיגור, ששמו אבד בהיסטוריה. לפי הדיווחים הוא קיבל את הרעיון מתצפית על תהליך כריית הפחם. לגאוניות וליצירתיות יש מקורות מגוונים מאוד - לאו דווקא הכל הולך בצורה סכמתית - ומנהיגים חכמים יעודדו רעיונות מכל מי שנמצא בכוח העבודה, החל מהעובדים בחדר הדואר ועד מעלה הסולם.

שיעור 7: "קוד 1202" אירועים 
זאת היתה גרסת אפולו למחזה ה"ברבור שחור". בירידה האחרונה לפני הירח, הבהבה לפתע נורת האזהרה באופן יוצא דופן והחלה אזעקה בחללית. "קוד 1202" נכתב על לוח הבקרה - זהו קוד המציין בעיה עם מערכת הניווט. עם תחילת הנחיתה, קצין ביקורת צעיר ביוסטון, שהכיר את הקוד מהסימולציות הקודמות, סיפק את ההבטחה הביקורתית שקבעה "ללכת על זה". אף חברה אינה חסינה מפני אירוע 1202. הבלתי צפוי יתרחש. מנהיגות נכונה תגדיר תהליכי התנהגות והערכות סיכונים שיסייעו לחברה להגיב בעת משבר. 

שיעור 8: פרויקט בגדול של כפר - כפר גדול מאוד, למעשה
צוות הפרויקט של אפולו נאמד ביותר מ-300 אלף איש. היתה זו שותפות מדהימה בין הממשלה, התעשייה הפרטית והאסטרונאוטים - ובסופו של דבר הציבור האמריקני. מנהיגות אפקטיבית מזהה כי ההצלחה דורשת לעתים קרובות שילוב של חזון ניהולי ומחויבות של כוח אדם. לעתים נדירות זה אחד או השני וכמעט אף פעם לא "אני לבד".

שיעור 9: ללמוד מתוך טעויות
ההצלחה הגדולה של אפולו 11 התאפשרה במידה רבה על ידי הכישלון הטראגי של אפולו 1. האסון הזה אילץ את נאס"א להתעמת עם תרבות השאננות שלה לגבי הסיכון והבטיחות, ולבנות מחדש את כל פעולותיה. ניתן ללמוד לקחים גדולים מכישלון כמו גם מהצלחה, מקבלת אחריות על תוצאה, רק שמשם חשוב להמשיך ליעד הבא. אפילו בקנה מידה גדול ככל האפשר, מנהיגים לעולם לא מפסיקים ללמוד - אפילו מהטעויות שלהם או של הארגון שלהם.

שיעור 10: מחויבות אחרת 
ארמסטרונג ייחס את הצלחתה של אפולו לטבעו כ"פרויקט שבו כל המעורבים היו מעוניינים, מעורבים ומרותקים מהתפקיד שהם עושים" (מתוך הסרט Rocket Men: סיפורם של הגברים הראשונים על הירח, שבוים על ידי קרייג נלסון ב-2009). בסביבה העבודה של היום, כאשר המנהיגים מתמקדים יותר ויותר בתרבות כוח האדם ובסיפוק העובדים - היוזמות הגדולות צפויות להצליח רק כאשר עובדים, כמו צוות אפולו, מונעים "לעשות את העבודה שלהם קצת יותר טוב ממה שהם צריכים לעשות.

יש נטייה להמעיט בערכם של אירועים חשובים שקרו לפני זמן רב. הנטייה של אנשים רבים אומרת: גברים בחללית - כמה זה כבר מעניין, שכן זה היה מזמן והעולם התקדם כל כך הרבה מאז וזה בטח לא רלוונטי לעולם שלנו היום - אולם לגבי אפולו 11, זו תהיה טעות ענקית לחשוב כך כי ההישג של המשימה עדיין חשוב, מאוד.

בנאום הפרידה שלו לאומה, דיבר הנשיא רייגן על הערך המתמשך של המורשת האמריקאית. הוא הזהיר מפני חיסול הזיכרון האמריקני שיביא בסופו של דבר לשחיקה ברוח האמריקאית. "אם נשכח את מה שעשינו, לא נדע מי אנחנו", הוא אמר. אפולו 11 מלמד אותנו כבני אדם על מה שאנחנו מסוגלים להשיג, כאומה, כיחידים וכארגונים - וזהו השיעור הנעלה ביותר של החללית, וזה השיעור החשוב ביותר שכל אחד צריך לקחת לעצמו, מחדרי הישיבות ועד הדירקטוריון.

אני רוצה להודות לסרט "Rocket Men: סיפורם של הגברים הראשונים על הירח" שנוצר על ידי קרייג נלסון בשנת 2009, על כך שעזר מאוד כמקור בהכנת הכתבה הזאת.

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media