הרופאים 2019
   
כ"ט בשבט ה'תש"פ   |   24 בפברואר 2020   |   יום שני
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
הרופאים 2019
כפית קסמים: הכירו את נפח הברזל אבי פינס
17/02/2020 | מיטל כץ
האם לאוניד נבזלין יהפוך לאדם העשיר בישראל?
19/02/2020 | מערכת פורבס
מבאפט לבלומברג: 25 הפילנתרופים הנדיבים ביותר באמריקה
17/02/2020 | ג'ניפר וונג
  עולם  < ראשי

קולוניאליזם 2.0: חדירתה הכלכלית של רוסיה לאפריקה על חשבון ארה"ב

בהתאם לאסטרטגיה של פוטין, רוסיה ממשיכה להפוך למעצמה רבת כוח. לשם כך אירחה את המפגש של הבנק האפריקאי Afreximbank • בישראל צריכים לשקול ללכת בדרכה ולהשקיע בבנק כדי לאפשר לחברות ישראליות לגייס מימון לפרויקטים ביבשת השחור
26/06/2019 | דוד ליפקין, מוסקבה
בעוד הממשל האמריקאי היה עסוק באחרונה בארגון הסדנה הכלכלית בבחריין, פועלת רוסיה להעמיק חדירתה מחדש לאפריקה. לצורך כך היא אירחה בסוף השבוע החולף את המפגש השנתי של הבנק האפריקאי הגדול Afreximbank, המופקד על הצמיחה של כלכלת אפריקה באמצעות עסקאות סחר והשקעות בתשתיות ובחקלאות. חברות חקלאיות ישראליות הפועלות באפריקה נמנות על לקוחות הבנק.

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, מוביל מדיניות של חזרה לאפריקה כגורם משפיע, מהלך שדוחק את סין וארצות הברית, זאת על רקע הסנקציות שהטיל המערב על רוסיה. זאת גם הסיבה שרוסיה השקיעה כסף רב באירוח האסיפה הכללית של הבנק. כמו כן, בסוף אוקטובר יארחו פוטין ונשיא מצרים א-סיסי פסגה של רוסיה עם 50 ראשי מדינות מאפריקה בעיירת הנופש סוצ'י.

מעצמות שוב לוטשות עיניים לעבר אפריקה | צילום: Unsplash - Brandi Ibrao

הפעילות באפריקה היא בהתאם לאסטרטגיה של פוטין להיות מעצמה רבת כוח בזירה העולמית ולדחוק הצידה את ארצות הברית כפי שעשתה במזרח התיכון. הבנק האפריקאי, שמקום מושבו בקהיר, מקיים בדרך כלל את המפגשים השנתיים במדינות אפריקה.

בכירי הממשלה הרוסית, ראש הממשלה דמיטרי מדבדב ושר החוץ סרגיי לברוב, שהופיעו בוועידה, העבירו מסר ברור שכוונתה של רוסיה לחזור ולהיות פעילה גם במישור הכלכלי באפריקה, כפי שהיה בעת שמדינות אפריקה קיבלו עצמאות לפני קריסת ברית המועצות. השניים הבטיחו כי חברות רוסיות תהיינה מעורבות במיזמים כלכליים במדינות אפריקה, בנוסף לפעילות בתחום המחצבים ואוצרות הטבע. רוסיה גם השקיעה בבנק על ידי רכישת מניות וחתמה על הסכם שיתוף פעולה בינה לבנק.

נוכחות דלה לאנשי העסקים הישראלים

ממשלת רוסיה דאגה לצד הלוגיסטי של המפגש השנתי של הבנק שהתקיים במלון רדיסון קולקשיין, אחד ממלונות היוקרה של בירת רוסיה, מוסקבה. הממשלה אף ארגנה ארוחת גאלה לרגל סיום המפגש, שכללה מופע אמנותי עשיר של הפולקלור הרוסי. למפגש הגיעו כ-1,000 איש, בהם נציגי המדינות באפריקה שנמנים על בעלי המניות, בנקאים ואנשי עסקים. בדיוני הפאנלים השונים במפגש, כולל בנושאי סייבר והייטק, בלט חסרונם של אנשי העסקים אמריקאים והישראלים אל מול נוכחות גדולה של הנציגים הרוסיים.

נשיא הבנק, בנדיקט אורמאך, היה נלהב על השותפות החדשה שנוצרת עם רוסיה ואמר "שהשמש זורמת שוב במזרח". אורמאך הבהיר כי היא תתפוס מקום כאחת המובילות של הצמיחה באפריקה בשנים הקרובות ורמז שרוסיה, שהקימה קרנות למימון העסקאות עם אפריקה, עשויה לתפוס את מקומה של סין במיזמים גדולים כמו בהנחת קווי רכבת והקמת נמלים.

ישראל תשתתף במרוץ ההשקעות ביבשת השחורה? | צילום: Unsplash - Paula May

המפגש הכלכלי נערך בעיתוי מתאים לאחר שהוקם אזור סחר חופשי של אפריקה בשם Afcfta, הכולל את רוב מדינות אפריקה. זהו גוש כלכלי מהגדולים בעולם הכולל 1.2 מיליארד איש עם תוצר של 2.5 טריליון דולר. הנשיא הקודם של הבנק האפריקאי ג'אן לואי ארקה ציין שהקמת הגוש תגביר את המעבר של סחורות בין המדינות בעקבות חופש התנועה. צפוי גם תהליך נוסף של מעבר מסחר באוצרות הטבע להקמת תעשיות. כל זה יביא למהפכה בכלכלת מדינות אפריקה בשנים הקרובות.

ומה מקומה של ישראל בהתפתחויות אלה? היקף הייצוא הישראלי לאפריקה בשנת 2018 הסתכם בכמיליארד דולר, זאת למרות נסיגה קלה בייצוא עקב המשבר הכלכלי בדרום אפריקה. החברות הישראליות אינן יכולות להתחרות בתנאי המימון הטובים המוצעים על ידי מדינות המערב, בוודאי משום שחברת ביטוח סיכוני סחר החוץ אשראי לא מאשרת חלק מהעסקאות. 

בחלק ממדינות אפריקה יש רצון להדק את היחסים הכלכליים עם ישראל ותיאבון ליהנות מהידע הישראלי, אבל חסר מכשיר פיננסי שיעניק חלק מהמימון הדרוש. לכן, ישראל צריכה ללכת בדרכי רוסיה ולרכוש מניות בבנק דבר שיאפשר ביתר קלות לחברות ישראליות את הנגישות לבנק כדי לגייס מימון לפרויקטים באפריקה, כולל בתחומי ההייטק, החקלאות, ההשקיה ועוד.

ההשקעה בבנק אזורי של אפריקה צריכה להיבחן לא רק על ידי משרדי האוצר והחוץ, אלא גם על ידי בנק ישראל, שהשקיע בעבר בבנק לשיקום מזרח אירופה ובבנק האזורי בדרום אמריקה. זה "חלון הזדמנויות" שצריך לנצלו כי יעמיד מנוף פיננסי לרשות היצואנים והיזמים הישראלים ביבשת השחורה, מול הפעילות הגדולה של סין ורוסיה.

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media