הרופאים 2019
   
כ"ב בטבת ה'תש"פ   |   19 בינואר 2020   |   יום ראשון
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
חותכים את הכבלים: מהפכת התוכן הטלוויזיוני כבר כאן
16/01/2020 | אלעד בלובשטיין
מחברת חיתולים ועד תאגיד יוקרה ענק: זה האיש השלישי בעושרו בעולם
13/01/2020 | סוזן אדמס
שחר של בנק חדש: הכירו את הניאו-בנקים
14/01/2020 | ג'ף קופלין
  עולם  < ראשי

מעצמה כלכלית בהתהוות: קזחסטן ממשיכה לקרוץ ליזמים ומשקיעים

עם מונומנטים גרנדיוזיים ואתרי תיירות מרשימים, ובעזרת אירוח פורומים כלכליים וביסוס תעשיית הייטק - צועדת קזחסטן, המדינה העשירית בגודלה בעולם בעלת משאבי הטבע הבלתי נדלים, לעבר מקום של כבוד בין מעצמות המסחר וההייטק העולמיות
30/06/2019 | רוני קרצנר
הדבר הראשון שנגלה לנגד עיני התיירים עת הגעתם לבירת קזחסטן, נורסולטן, אלו המבנים העוצמתיים - אלו שדאגו קברניטי המדינה לבנות עם קבלת עצמאותה של המדינה ב-14.12.1991, לאחר שנים רבות שהייתה חלק מברית המועצות. הרעיון היה שכל כמה מאות מטרים יעמוד מונומנט או היכל שיראה לעולם: פנינו למערב - ולא בכדי רבים מן המונומנטים האלו תוכננו על ידי האדריכל האנגלי נורמן פוסטר. 

טיול ברחבי העיר מציג מצד אחד גורדי שחקים ותעשיית הייטק ומצד שני מונומנטים לאומיים מרהיבים ופארקים פסטורליים, כשבין לבין עובר הנהר האישים (Isim) היפיפה. מרבית המונומנטים נמצאים על רחוב אחד רחב בשם "שדרות המים הירוקים" - שמשתרע בין מרכז הקניות הענק חאן שאטיר לארמון הנשיא.

על גדת נהר האישים | צילום: רוני קרצנר

חאן שאטיר אינו סתם מרכז קניות, הוא אחד מהמבנים המרהיבים שניתן לראות בעיר - מעין אוהל מקורה בגודל של 10 מגרשי כדורגל ובתוכו מתחם קניות ענק, עם הרבה מותגים מקומיים אבל גם כל המותגים המפורסמים מהעולם.

בין עבר להווה לעתיד

בין המונומנטים הגרנדיוזיים נמנה גם הבייטרק - הסמל האיקוני ביותר של העיר. הבייטרק הוא מעין אובליסק בצורת עץ, כאשר בחלק העליון שלו מפוסל קן של ציפור שמונחת בתוכו ביצת זהב שהטילה הציפור המיתולוגית של העם הקזחי - הסמורק. זהו שילוב מעניין בין החדשנות של המאה ה-21 להיסטוריה של העם שסוף סוף זכה לעצמאות ב-1991. באופן סימבולי הוא ממוקם בלב מרכז ההייטק והמסחר של המדינה - חיבור מושלם בין העבר להווה.

הבייטרק עם ביצת הזהב בראשו | צילום: רוני קרצנר

מוקד תיירותי נוסף, שמושך תיירים רבים על אף שהוא ניצב מעט רחוק יותר משאר מוקדי התיירות, הוא "פירמידת השלום וההתפייסות" - הפירמידה נבנתה במיוחד כדי לארח פסטיבל דתות בינלאומי בשם "קונגרס מנהיגי העולם והדתות המסורתיות", שנערך מדי שנתיים בעיר. בתוך המבנה נמצא אולם אופרה המכיל 1,500 מושבים ומלבד הופעות מתקיימים במקום גם כנסים בינלאומיים שנועדו להידברות בין הדתות בעולם.

"פירמידת השלום וההתפייסות", שבניצבת בין היכל העצמאות הקזחי (מבנה מרהיב בעצמו) לפארק עירוני שקט שמוביל לטיילת שעל הנהר - מעידה בצורה הטובה ביותר על הסובלנות שיש בעיר הבירה נורסולטן לדתות. מרבית תושבי הבירה הינם מוסלמים חילונים ומקצתם נוצרים. בעיר ישנם לא מעט מסגדים אך גם בית כנסת ולמטייל הישראלי (אין עדיין הרבה כאלה) אין תחושה של זרות, בטח כשיש כאלה יחסים טובים בין קזחסטן לישראל - יחסים טובים שיכולים להניב בעתיד אינספור אפשרויות ליזמים ולמשקיעים ישראלים.

חאן שאטיר. בגודל 10 מגרשי כדורגל | צילום: רוני קרצנר

ואם ביזמים עסקינן, חשוב להתייחס גם לעובדי ההייטק הצעירים שבין שלל המבנים יוצאים להפסקות אוכל על השדרה המרכזית בעיר. הצעירים נהנים מימי האביב והקיץ החמימים שמגיעים אחרי החורף הקריר. מזג האוויר בבירת קזחסטן הוא נושא מעניין בפני עצמו - היא עיר הבירה הקרה השנייה בעולם עם מינוס 40 מעלות בחורף - אבל גם אחת החמות עם פלוס 40 מעלות בקיץ.

הקור והחום הקיצוניים יוצרים כמה אלמנטים מעניינים בתרבות הבירה הקזחית ומראה עד כמה המקומיים מוכנים להכל. כך למשל ניתן לראות בעיר מבנים רבים שהכניסה לתוכם מורכבת משלוש דלתות כדי שהטמפרטורה הקיצונית לא תחדור. משיחות עם הצעירים המקומיים, מקבלים את התחושה שמזג האוויר לא מפריע להם להתקיים כרגיל.

פירמידת השלום וההתפייסות. מראה על הסובלנות הדתית שיש בעיר | צילום: רוני קרצנר

בזמן האביב כאמור השדרות מלאות באנשים ש"תופסים" שמש, הפארקים מלאים באנשים שעושים ספורט ובילדים שמשחקים כדורגל, ומהטיילת שעל נהר האישים ניתן לראות את הדייגים שממתינים בסבלנות שיעלה משהו בחכתם.

המבנה שסוגר את "שדרות המים הירוקים" הוא ארמון נשיא קזחסטן ואזור המשרדים הממשלתיים. שמה של בירת המדינה התחלף לפני מספר חודשים מ"אסטנה" לנורסולטן, על שמו של הנשיא הראשון והיחיד שכיהן במדינה במשך 28 שנה, מיציאתה מכותלי ברית המועצות, נורסולטן נזרבייב, שבנה את העיר במיוחד בשביל להראות לעולם את עוצמתה של המדינה ועל כן כל המבנים האדירים ותעשיית ההייטק שעולה בשנים האחרונות. החודש נערכו בחירות חדשות ונבחר הנשיא החדש, קסים ז'ומרט טוקייב - שכבר מחכה להמשיך את דרכו של נזרבייב ולהצעיד קדימה את המדינה.

בלילה העיר נצבעת באורות מרהיבים | צילום: רוני קרצנר

הפורום הכלכלי הבינלאומי

קזחסטן רוצה מערבה - לכן היא פונה לעבר עולם ההייטק והמסחר ולא מפחדת להציב את עצמה בשורה אחת עם המעצמות בתחום. יש לה גם את כל הסיבות לא לפחד מזה, שכן היא מדינה רוויית משאבי טבע עם שטחים אדירים (ה-10 בגודלה בעולם) ועם מעט מאוד תושבים - רק 18 מיליון.

מרכז הקונגרסים. הפורום הכלכלי של אסטנה | צילום: רוני קרצנר

אחד האירועים שהמדינה עושה בשביל למצב את עצמה במרכז השיח הפיננסי זהו האירוע השני בשם "הפורום הכלכלי הבינלאומי באסטנה" - אליו מוזמנים אישים משפיעים רבי מעלה בתחומים רבים, לרבות כלכלה, טכנולוגיה, מדינאות ועוד - ובמשך יומיים הם משתתפים בפאנלים בנושאים האקטואליים ביותר בימינו. בין הנואמים ניתן למצוא גם לא מעט זוכי פרס נובל. לאירוע הזה הוזמנתי על ידי שגרירות קזחסטן בישראל, שעובדת לילות כימים כדי לחזק את הקשר בין המדינות.

הכנס נערך במרכז הקונגרסים שבעיר, המכיל מספר אולמות גדולים ששימשו את הפאנלים והנואמים. שמות האולמות הם שמות ערים מרכזיות בעולם המסחר כמו ניו יורק, לונדון בייג'ין, מוסקבה וכמובן, נורסולטן.

סטנלי פישר בכנס | צילום: רוני קרצנר

מרכז הקונגרסים מציג את המראה החדשני של קזחסטן - לא עוד קומוניזם, אלא חדשנות - אולמות מרהיבים, עמדות משחקי VR, חדרי תקשורת ענקיים המאובזרים בכל טוב וכמובן ארוחות חגיגיות וערבי מוזיקה ואופרה מיד לאחר הנאומים - במלונות בהם לנים המוזמנים.

התכנים בכנס דנים בתהליכים אקוטיים שקורים כיום בעולם. כך למשל נערך פאנל בנושא בניית ערים חכמות, מתקפות סייבר או מלחמות הסחר העולמיות מהזוויות השונות שלהן. כך גם נערך ראיון עם נשיא קולומביה לשעבר על המלחמה שלו בקרטלי הסמים ובטרור.

מרכז העיתונות בפורום הכלכלי של אסטנה | צילום: רוני קרצנר

בנוסף לכל אלו עלו גם נושאים כלכליים חשובים, שדיברו על קפיטליזם ועל בנקים והשקעות. בין הנואמים היה גם נגיד בנק ישראל לשעבר, סטנלי פישר, שהשתתף בשני פאנלים. פישר התקבל בתשואות על ידי באי הדיון, כשהוצג כנגיד בנק ישראל לשעבר.

אל הכנס מוזמנים מכובדים מכל העולם והוא מסוקר על ידי העיתונות המקומית של קזחסטן, העיתונות האזורית של אירו-אסיה ומרכזי המסחר הגדולים של רוסיה, הודו, פקיסטן וסין וכן מוזמנים אליו כתבים מכל העולם - הכל כחלק ממחשבת העל להזמין משקיעים ויזמים להשקיע במדינת העתיד.

 

הכותב היה אורח של שגרירות קזחסטן בישראל בפורום הכלכלי הבינלאומי באסטנה

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media