כ"ט בשבט ה'תש"פ   |   24 בפברואר 2020   |   יום שני
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
כפית קסמים: הכירו את נפח הברזל אבי פינס
17/02/2020 | מיטל כץ
האם לאוניד נבזלין יהפוך לאדם העשיר בישראל?
19/02/2020 | מערכת פורבס
מבאפט לבלומברג: 25 הפילנתרופים הנדיבים ביותר באמריקה
17/02/2020 | ג'ניפר וונג
  עולם  < ראשי

הבחירה של נסראללה: מה מתכנן חיזבאללה שמצא את עצמו עם הגב אל הקיר?

סיום המלחמה בסוריה והסנקציות הקשות על איראן שולחים את חיזבאללה להיערך מחדש בלבנון. בינתיים מעוניינים שאר הגורמים במדינה שיתפרק מנשקו. כעת חיזבאללה חייב לפעול והתפרצות אלימה נראית כאפשרות הסבירה ביותר
23/06/2019 | סיקור ממוקד, אלון לוין ויובל בוסתן

החודש פרסם הדיילי טלגרף הבריטי תחקיר שעליו עבד במשך שלושה חודשים וממנו עולה, שהחיזבאללה הפעיל מפעל סודי לייצור פצצות בפרברי לונדון. המפעל נחשף בזכות טיפ מהמוסד הישראלי ב־2015, 11 שבועות לאחר החתימה על הסכם הגרעין עם איראן.
בעוד הבריטים פעלו כדי לגדוע את הפעילות באבה, נותר הסיפור הרחק מידיעת הציבור הבריטי, ככל הנראה מחשש שהדבר יפגע בהסכם. ראש הממשלה דאז דיוויד קמרון וראשת הממשלה היוצאת ושרת הפנים דאז תרזה מיי הם אלה שהסתירו את המידע מהציבור.

הכתבה מופיעה בגיליון יוני 2019 של פורבס ישראל

לרכישת גיליון הנשים המשפיעות בישראל 2019

לכל העדכונים, הכתבות והדירוגים: עיקבו אחרינו בפייסבוק ובאינסטגרם

בסוף אפריל 2018 נכנס לתפקיד שר הפנים סאג'יד ג'אוויד (אולי ידידה הגדול ביותר של ישראל בממשלה הבריטית היום) וכ־10 חודשים לאחר מכן הכריז על הזרוע המדינית של החיזבאללה כארגון טרור, בדומה לזרוע הצבאית. יש להניח, שבשלב זה כבר היה מודע ג'אוויד לאירועים ב־2015, וייתכן שרצה למנוע שערורייה שתזוהה עם המפלגה השמרנית, ולכן הוסיף להסתיר אותם. במקביל להחלטה שלו להוציא את החיזבאללה אל מחוץ לחוק החל התחקיר של הדיילי הטלגרף.

הסיפור הזה מלמד כמה משמעותיים מערכי החיזבאללה באירופה ועד כמה נפיצה עובדה זו. המוסד ממשיך לדווח לממשלות שונות על קיומם ומיקומם של מערכים אלה, ויש להניח שבקרוב ייחשפו שערוריות פוליטיות נוספות ברחבי היבשת. התוצאה עשויה להיות מוכנות של הממשלות האירופיות לשקול מחדש את הסכם הגרעין ולהרחיק עצמן מאיראן ומהחיזבאללה. אלה כמובן חדשות רעות עבור חיזבאללה, שכמו פטרונו האיראני, מתקרב לנקודה שבה יהיה חייב להכריע כיצד לפעול.

הברומטר הלבנוני

התובנה השחוקה באשר להתנהלות הפנים־לבנונית היא שהדרוזים ובראשם וואליד ג'ומבלאט הם הברומטר הטוב ביותר כדי לזהות שינויים ומגמות בפוליטיקה העדתית הסבוכה. בשונה מהעדות האחרות במדינה, ג'ומבלאט מייצג עדה קטנה יחסית וחסרת פטרון בדמות מעצמה זרה. לכן הדרוזים חייבים לנתב עצמם בתוך מארג הכוחות המורכב, תוך יצירה וזניחה של בריתות במהירות.

בראיון שהעניק המנהיג הדרוזי הוותיק לרשת RT הרוסית, היה ניתן לקבל תמונה לגבי כיוון הרוח החדש. בראיון, שלא במקרה התקיים בערבית למרות שליטתו של ג'ומבלאט באנגלית, הוא נגע בשתי נקודות חשובות.

תחילה הוא תיאר כיצד לאחר נסיגת ישראל מלבנון, בשנת 2000, פעלו קצינים סורים ואנשי חיזבאללה כדי לשנות את המפות באופן שבו יוכלו לטעון, כי "חוות שבעא" (שטח של 25 קמ"ר שהיה בשליטה סורית עד מלחמת ששת הימים), שהן שלוחה של החרמון ומשתייכות לרמת הגולן, הן בעצם שטח לבנוני. לדברי ג'ומבלאט - וזו גם העמדה הישראלית - בחיזבאללה השתמשו מאז באזור כתירוץ לתקוף את ישראל.

הנקודה השנייה שעלתה בראיון היא שמספר הפלסטינים בלבנון הוא 180 אלף ולא 450 אלף כפי שטוענים באונר"א, או טענות אחרות שאותן מכנה המנהיג הדרוזי כטענות של "הימין הקיצוני". ג'ומבלאט מתבסס כאן על מפקד אוכלוסין שנערך ב־2017. הפלסטינים היו מאז ששת הימים (וביתר שאת אחרי 1975) אחד מהגורמים המערערים את היציבות הלבנונית. ג'ומבלאט מעוניין להציג אותם כעדה קטנה ובעלת השפעה מצומצמת על המתרחש במדינה.


נסראללה חטף רצף מכות. מה יעשה כעת? | צילום: shutterstock

כצפוי, הראיון עורר סערה גדולה, כשבחיזבאללה זעמו על הדברים. נסראללה אמר בנאום שהדברים חסרי ערך, משום שממשלת לבנון מכירה בכך שמדובר באזור לבנוני ולא סורי. ג'ומבלאט העניק כמה ימים לאחר מכן ראיון לרשת אל ערביה הסעודית ושם תקף את איראן, את החיבור שלה לחיזבאללה ואת מעשיה בסוריה ובתימן. הוא אמר שיבוא יום שבו נסראללה יבין שעתידו הוא בלבנון ולא ביחסים עם איראן. ג'ומבלאט שלל את האפשרות לשלום עם ישראל כשנשאל על כך על ידי הכתב הסעודי, אולם נראה שהוא כבר מביט ליום שאחרי, היום שבו ללבנון ולישראל יהיו גבולות מוגדרים, נטולי חיכוך, ושלבנון תוכל לחזור ולשגשג כלכלית.

נקודת משבר

העיתוי של ג'ומבלאט לא היה מקרי כמובן. אחרי הצהרתו של הנשיא טראמפ בסוף מרץ, שהכירה ברמת הגולן כישראלית, נוצרה בעיה עבור הסורים והלבנונים. אם חוות שבעא הן חלק מהגולן, כלומר סוריות, אז כעת ארה"ב מכירה בריבונות הישראלית עליהן. הסורים סירבו עד כה לצייד את לבנון במסמך המכיר בריבונות הלבנונית על חוות שבעא, וכעת חיזבאללה נמצא בבעיה. וזו לא הבעיה היחידה.

הארגון מוצא עצמו כעת בנקודת משבר משמעותית. ראשית, הסנקציות הקשות על איראן הותירו אותו עם בור עצום בתקציב, שאיתו הוא מתמודד באמצעות קיצוץ במצבת כוח האדם, שליחת הלוחמים המיומנים לשירות מילואים וגיוס לוחמים זולים מקרב השיעים בסוריה. הוא מבצע קיצוצים בכל מיני מערכות, אך יותר מכל, הידיעה שהסנקציות צפויות להימשך פירושה שלאחר הסיבוב הבא מול ישראל לא יהיה מי שישקם את הארגון ואת העדה השיעית.

בנוסף, לאחר שאיבד בסוריה בשנות מלחמת האזרחים אלפי לוחמים של היחידות המיוחדות שלו, חוזר כעת חיזבאללה ללבנון, כשדחיקתה של איראן מסוריה על ידי רוסיה מותיר לו מעט מאוד מרחב במדינה.

בגבול עם ישראל ספג חיזבאללה מכה קשה לאחר חשיפה של שש מנהרות שחפר מאז 2006 בעלות של עשרות ואולי מאות מיליוני דולרים. במילים אחרות, חלק ניכר מהתקציב שמייעד חיזבאללה להתעצמות הופנה לפרויקט שחוסל במבצע "מגן צפוני".

כך נותר הארגון עם כוח סדיר מצומק אך מיומן, כוח מילואים רחב יחסית - בסך הכל מעריכים שלרשות חיזבאללה כ־45 אלף איש - ללא המנהרות, אך עם מערך רקטי משוכלל. המערך הזה, שמאיים על ישראל, מאיים לא פחות על לבנון. כפי שביטא זאת ג'ומבלאט (ורוב העדות בלבנון מסכימות), שימוש ברקטות נגד ישראל יביא לפגיעה חמורה פי כמה בלבנון מזו שהיתה ב־2006, מחיר שאיש לא מוכן לשלם.

וכך הקולות החדשים במערכת הפוליטית, שמרמזים על הרצון לראות את חיזבאללה קטן יותר ולא מאיים, מדאיגים את נסראללה. הלבנונים רוצים להשלים את הפתרון שניתן למלחמת האזרחים ב־1989, שכולל את פירוקן של המיליציות השונות, עניין שכל העדות הסכימו לו ואשר קיבל אשרור בהחלטות מועצת הביטחון מאז. אולם חיזבאללה מעולם לא העלה על דעתו להתפרק מנשקו.

מקור נוסף לדאגה מבחינת חיזבאללה הוא בנייתו של הצבא הלבנוני בהשגחת הצרפתים והאמריקאים. מאז 2006 היה חיזבאללה לכוח הגדול, החזק והמיומן ביותר בלבנון, ללא תחרות. בשל כך, הוא גם עשה ככל העולה על רוחו במדינה, כולל צפצוף על החלטה 1701 של מועצת הביטחון. אולם בעודו נחלש כתוצאה מהקיצוץ בתקציב והשחיקה בסוריה, הופך צבא לבנון למצויד יותר ומיומן יותר.

בין הפטיש לסדן

החזון הנרקם ללבנון העתידית, בלי לשאול את חיזבאללה, כולל סימון סופי ומוסכם של הגבול הימי והגבול היבשתי בין ישראל ללבנון - כדי שניתן יהיה לחפש גז בים התיכון (שיחות ישירות בין ישראל ולבנון אמורות להיפתח בימים אלה); החלשת ההשפעה האיראנית על הפוליטיקה המקומית, ופירוק חלקי של העוצמה הצבאית של נסראללה (לפחות את מערך הרקטות) כדי שלא להסתכן במלחמה עתידית עם ישראל. עם זאת, כולם מבינים שחיזבאללה לא יסכים לפירוק מלא וייצא על זה למלחמת אזרחים, הדגל השחור ביותר בפוליטיקה הלבנונית.

בינתיים נתון נסראללה ללחץ גם מכיוון איראן. ברגע האמת האיראנים יצפו ממנו לחמם את הגזרה, לכאורה ללחוץ על ארה"ב להחליש את הסנקציות. נראה שנסראללה הצליח להדוף או לרכך לחצים קודמים משום שהמשמעות של גרירת ללבנון למלחמה היא לא רק חורבן, אלא גם הרס היחסים עם שאר העדות במדינה.


המסר שנסראללה חייב לשמר: "לבנון חייבת את חיזבאללה" | צילום: shutterstock

חיזבאללה הוקם על ידי משמרות המהפכה של איראן, אולם מבחינת השיעים הלבנונים, תפקידו הוא להגן על העדה. כחלק מאותה משימה, החיבור לאיראן הוא חיבור אסטרטגי שבלעדיו אין הגנה לעדה השיעית.

ישראל משמשת כתירוץ עבור הארגון לשמר את יכולותיו ההתקפיות. במילים אחרות, הרקטות הן ההצדקה לשאר הנשק והציוד שבו מחזיק הארגון. היכולות לתקוף את ישראל הן הערובה לשמירת היכולת הצבאית גם מול עדות אחרות.

חיזבאללה חושש מניסיון של שאר העדות בלבנון לנצל את חולשתו, אך במקביל הוא חושש מפעולה ישראלית נגדו. הוא גם מודע לכך שאם ייזום מלחמה מול ישראל ייתפס כאחראי לנזק שייגרם ללבנון.

לעומת זאת, עימות שייראה כיוזמה של ישראל יאפשר לחיזבאללה להפוך את הקערה. חיזבאללה יוצג כמגן על לבנון. תוצאות הסיבוב הזה פחות חשובות מהטענה שיטען נסראללה כי לבנון חייבת את חיזבאללה ואי אפשר לפרז אותו. אפשרות שנייה עבור חיזבאללה היא לבצע מהלך אלים בתוך לבנון כדי לשמר את הכוח שלו. האפשרות האחרונה היא להסכים להסדר מחודש של מאזן הכוחות בלבנון באופן שיאפשר לו לשמור על החלקים החיוניים בעוצמתו.

בתוך המורכבת הזו, המשך הלחץ על הארגון בלבנון חייב להיעשות בצורה מושכלת. אחרת, כשהחרב על צווארו, יגיב נסראללה עם כל הכלים שלרשותו.

ואיראן? האיראנים יוותרו על חיזבאללה רק אם הדבר יסייע בשימור משטרם. לפי שעה חיזבאללה נהנה מהגב האיראני, אולם הארגון עשוי למצוא עצמו לבד ככל שהסנקציות ישתקו את הכלכלה האיראנית, ועל כן הסיכוי שחיזבאללה יבצע בקרוב מהלך אסטרטגי הולך וגדל.

הכתבה מופיעה בגיליון יוני 2019 של פורבס ישראל

לרכישת גיליון הנשים המשפיעות בישראל 2019

לכל העדכונים, הכתבות והדירוגים: עיקבו אחרינו בפייסבוק ובאינסטגרם

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media