הרופאים 2019
   
כ"ט בשבט ה'תש"פ   |   24 בפברואר 2020   |   יום שני
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
כפית קסמים: הכירו את נפח הברזל אבי פינס
17/02/2020 | מיטל כץ
האם לאוניד נבזלין יהפוך לאדם העשיר בישראל?
19/02/2020 | מערכת פורבס
מבאפט לבלומברג: 25 הפילנתרופים הנדיבים ביותר באמריקה
17/02/2020 | ג'ניפר וונג
  עולם  < ראשי

למען עולם טוב יותר: כך מיליארדרים מתגייסים לתיקון עוולות חברתיות

המיליארדר הישראלי-רוסי רומן אברמוביץ' תרם לאחרונה 5 מיליון דולר לסוכנות היהודית לטובת מאבקיה בתופעת האנטישמיות • הוא רק אחד מרשימה מכובדת של מיליארדרים שהחליטו לנצל את כספם ומעמדם בשביל להילחם בפשעי השנאה ובגזענות
25/06/2019 | אלנה לין גרוס
המיליארדר הישראלי-רוסי רומן אברמוביץ' (שמדורג על פי פורבס במקום הראשון ברשימת עשירי ישראל עם הון מוערך של 11.4 מיליארד דולר) תרם 5 מיליון דולר לסוכנות היהודית בשביל לתמוך במאמציה להילחם בתופעת האנטישמיות הגלובלית. 

התרומה הנדיבה הגיעה שנה וחצי אחרי שקבוצת הכדורגל האנגלית שבבעלותו, צ'לסי, הכריזה על הקמפיין "הגידו לא לאנטישמיות". הקמפיין נוצר כתגובה לאירועים האנטישמיים שאירעו בשנים האחרונות ביבשת והוא נועד בשביל לחנך את שחקניה, אוהדיה והקהילת הכדורגל הרחבה על אנטישמיות.

אברמוביץ'. פועל המון למען המאבק באנטישמיות | צילום: Shutterstock

רון לאודר, בנה המיליארדר של אסתי לאודר ונשיא הקונגרס היהודי העולמי, יושב בוועידה שאחראית על המאמצים למיגור האנטישמיות. הקמפיין של צ'לסי שנמצא כעת בשנה השנייה ליצירתו, הוא חלק ממערך כולל של הקבוצה שהגיע בזכות קמפיין ה-"בונים גשרים" שהתחיל בעקבות שירי הנאצה האלימים והגזעניים במשחקי הכדורגל באנגליה.

בשביל להעלות את המודעות לאנטישמיות ופשעי השנאה, החליטו אברמוביץ' והמיליארדר רוברט קראפט, בעל קבוצת הפוטבול האמריקאי, אלופת ה-NFL, הניו אינגלנד פטריוטס, וקבוצה הכדורגל האמריקאית, הניו אינגלנד רבולושן, לארגן משחק צדקה שיקדם סובלנות.

המשחק, שנערך במאי האחרון, הפגיש בין שתי הקבוצות שבבעלותם תחת הכותרת "שריקת הסיום לשנאה". הוא נערך בצטדיון ג'ילט במסצ'וסטס. המאמץ של השניים השתלם והם הצליחו לגייס 4 מיליון דולר - כולל מיליון דולר ששם כל אחד מהם - עבור ארגונים הנלחמים באנטישמיות, כדוגמת הקונגרס היהודי העולמי.

חלק מהכסף הלך גם לבית הכנסת "עץ החיים" בפיטסבורג פילדלפיה בשביל לשקם אותו מחדש אחרי הפיגוע המזעזע שאירע בו באוקטובר 2018, במהלכו נרצחו 11 אנשים.

ועוד לפני המשחק, ביקרו סגלי שתי הקבוצות ביחד במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו - כחלק מאירוע יום הזיכרון לשואה.

סרטון שערכה צ'לסי ביום הזיכרון לשואה | מתוך עמוד היוטיוב של צ'לסי

השניים, שתרמו כבר מיליוני דולרים למטרות יהודיות, מצטרפים ללפחות 5 מיליארדים נוספים שרשמו תרומה נאה למלחמה בפשעי השנאה מאז שנת 2016.

גב מהפרלמנט

בשבוע שעבר, שיבח לאודר את החלטת הסנאט בארצות הברית ממאי שקיבלה את הצעת הסנטורים טים קין וטד קרוז - לגנות את האנטישמיות ולהכיר בכך שזו צורה נפוצה של דעות קדומות. "אני משבח את חברי הסנאט האמריקני על אי-ההתעלמות מהטבע והרשע של האנטישמיות, ועל הכרה בכך שהיא לא רק מתמשכת, אלא מתחדשת בחלקים רבים של העולם כיום", אמר לאודר בהצהרה. "החלטה זו היא חשובה במיוחד בתקופה שבה יותר מדי אנשים שמעלימים עין מהתקפות פיזיות ומילוליות רבות על יהודים המתרחשות כמעט מדי יום".

לאודר תרם כבר מיליונים לקרן הצדקה שלו שתומכת בבית ספר יהודיים, במרכזים לנוער ובמחנות קיץ ב-13 מדינות שונות שנפגעו מהשואה או מנזקי הקומוניזם. בנוסף, הוא תורם רבות לנושאים הקשורים ליהודים והיה מעורב במספר רב של ארגונים יהודיים כמו בהקמת מוזיאון אושוויץ-בירקנאו ובקרן הלאום היהודית.

לאודר. אסור להעלים עין מהאנטישמיות | צילום: יח"צ

בדצמבר 2016, תרמו ג'ון סטרייקר ואחותו פאט סטרייקר, נכדיו המיליארדרים של מייסד "תאגיד סטייקר" הומר סטייקר, 10 מיליו דולר עבור יוזמת השוויון המשפטית שהוצגה לכבוד אביהם, לי סטרייקר. המימון סייע לבניית האנדרטה לקורבנות לינץ' והמוזיאון המוקדש לתרבות וההיסטוריה האפרו-אמריקאית ועוד עוולות שנגרמו כתוצאה מגזענות. "התקווה שלו היא שדרך אתרי הזיכרון האלו נוכל להעביר את הידע על ההיסטוריה של הגזענות הברוטלית והאלימה של המדינה שלנו ובכך ליצור עיצוב מחודש של ההווה בו ניתן יהיה לדון בגזענות", מסרו השניים בהצהרה.

ג'ון סטרייקר הוא המייסד והנשיא של קרן אקרוס, שתומכת רבות בזכויות הקהילה הלהט"בית. פאט סטייקר החלה את קרן בוהמיין, שמחלקת מענקים לארגונים ללא מטרת רווח הפועלים בנושאי מהגרים, שמירה על זכות ההצבעה וצמצום הפערים החברתיים.

מכירים שנאה על בשרם

במרץ 2017, ארגון ה-Anti-hate והליגה נגד השמצה, הודיעו כי מייסד איביי, פייר אומידייר, העניק 250 אלף דולר לתמיד במאמצי הליגה נגד השמצה לפתוח מרכז טכנולוגיה וחברתי באוניברסיטת קליפורניה שבסנטה ברברה. המרכז נלחם בשנאה ברשת ובהטרדות מיניות ברשת.

קרן האומידייר נטוורק תרמה 1.5 מיליון דולר נוספים בעת פתיחת המרכז, כאשר פייסבוק, רדית, סנאפצ'ט וחברות נוספות נכנסו למועצת המנהלים. בתגובה לאלימות הקשה שנרשמה בשארלוטסוויל ווירג'ינה באוגוסט 2017, המרכז ייעץ לחברות כמו "גו-דדי" וגוגל להסיר אתרים נאו-נאציים ולאתר נוספים להסיר פרופילים של אנשים פוגעניים ואנטישמים. "לפני 15 שנה, הקיצוניים האלו היו מתחבאים ביערות ופוגעים בעוברים ושבים, היום הם מתחבאים מאחורי תמונות לא אמיתיות ופוגעים באנשים בטוויטר", אומר מנכ"ל הליגה נגד השמצה (ADL) ג'ונתן גרינבלט בהצהרה לאחר המימון. "זה שאנשים רואים שהנורמה היא השנאה שמפלגת את החברה ושנוצרות קהילות של אנשים ברחבי העולם שמעודדים אלימות ומבצעים פשעי שנאה - זה דבר מסוכן".

סורוס. "הגיוון מסמל את הכוח העצום שלנו" | צילום: Shutterstock

בנובמבר 2016, רגע לאחר בחירת הנשיא דונלד טראמפ, קרן הגידור טייקון והפילנתרופ ג'ורג' סורוס תרמו 10 מיליון דולר בשביל להיאבק בעלייה של פשעי השנאה. מאחורי הארגון הזה, סורוס והצוות שלו מתחייבים לתמוך בקהילות שעובדות למניעת ומלחמה בפשעי השנאה, כשהם מספקים אמצעים חוקיים ושירותים חברתיים לנפגעים ומשפרים את יכולת האיתור של הפושעים, שלעתים אפילו לא מדווחים.

סורוס כתב על החוויה העצמית שלו שתרמה להתמקדות שלו בפשעי השנאה. "לאחר ששרדתי את הרדיפה הנאצית של יהדות הונגריה, ברחתי גם משטח הכיבוש הסובייטי, אל עבר בריטניה תחילה ואחר כך לארצות הברית. עתה זאת לא האמריקה שמשכה אותי. ראיתי את הנזקים שנעשים בקהילות השונות שקוראות לפחד מהשונה. אני אעשה כל מה שאני יכול כדי לעזור לשמר את הפתיחות והגיוון שמסמל את הכוח העצום שלנו" - כך כתב סורוס בטור דעה בניו יורק טיימס, על מדיניות ההגירה ופשעי השנאה בעקבות בחירתו של דונלד טראמפ. "להילחם נגד פשעי שנאה, הופכים אותנו לחזקים יותר ביחד".


רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media