כ"ב בשבט ה'תש"פ   |   17 בפברואר 2020   |   יום שני
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
הרופאים 2019
רק בת 14 וכבר מצילה חיים: "אני לא ילדה שמחה, אלא מאושרת"
10/02/2020 | הדס בשן
כוכבי המסך הקטנטן: היוטיוברים המרוויחים של 2019
11/02/2020 | מדלן ברג
לרגל ה-14 בפברואר: כך חוגגים את יום האהבה מסביב לעולם
14/02/2020 | שרונה קרני כהן
  עולם  < ראשי

צעד גדול לאנושות: כך מנהלים מהחלל את משבר הפליטים העולמי

שנים רבות מנסים ארגוני הסיוע לפתור את משבר הפליטים העולמי, אך נראה שלא חשבו כיצד לעשות זאת באמצעות טכנולוגיות החלל המתפתחות • צילומי לוויינים ושימוש בבינה מלאכותית יכולים לעזור לאותם ארגונים לנהל טוב יותר את הזרמת הסיוע למחנות הזקוקים לכך
20/06/2019 | צ'רלס בימס

אני פוגש את מוסטפה נור, אחד ממיליוני הפליטים הסומליים ברחבי העולם. כשהיה מוסטפה בן 11 אמו ושבעת אחיו הצעירים נמלטו למחנה Dadaab, מחנה פליטים בקניה השכנה. שם הם שרדו בתנאים צפופים ומזוהמים במשך תשע שנים. הם עשו את דרכם לאמריקה, שם מוסטפא הפך לאיש עסקים בלנקסטר, פנסילבניה. מונע על ידי חוויות העבר שלו, הוא שמח שהצליח להימלט מהמציאות של חיי הפליטים.

אלפי פליטים זורמים למחנות ברחבי העולם, בורחים ממלחמות אזרחים בסוריה, בסומליה ובדרום סודן, ברדיפות אתניות במיאנמר וממשלות לא יציבות בדרום אמריקה. כל דקה בכל יום, עוד 20 אנשים הופכים לפליטים, שמצטרפים למיליונים נוספים ברחבי העולם.

מחנה פליטים בסוריה. חולמים על חיים בכבוד | צילום: shutterstock

בעוד שלכל פליט יש סיפור ייחודי משלו, לכולם יש קשר משותף. במשך 15 שנים בממוצע הם קורבנות של נסיבות שאינן בשליטתם, נאחזים בהישרדות וחולמים על חיים בכבוד. עבור מוסטפה, ההגירה לאמריקה פירושה לחיות חיים מתגמלים שוב - עם גישה לעתיד שבו הוא ובני משפחתו יכולים לתרום תרומות מתמשכות לעולם הזה.

המספר העצום של הפליטים, כ-600 אלף בכל מחנה, הנמלטים מרדיפות, מחוסר יציבות, ממלחמות ומאלימות - המספר העצום הזה מפעיל לחץ על המשאבים הזמינים שם. הבטחת מים ראויים לשתייה, מזון וטיפול רפואי בסיסי דורשת מיפוי נרחב של האזור כדי למקסם את היעילות ואת הקיימות של מחנות אלה. במשך שנים ארגוני הסיוע בדקו כיצד לנהל את משטרי הפליטים בצורה הטובה ביותר, אם כי ייתכן שהחמיצו זווית שלא חלמו אפילו לפני עשור: החלל.

הלוויינים בשרות הפליטים

המהפכה שסחפה את העולם בכל הנוגע לטכנולוגיות החלל ולתעשייה הפרטית יכולה להיות פתרון לניהול משברי פליטים. המהפכה בשימוש בתמונות ברזולוציה גבוהה ובינה מלאכותית יכולה לסייע לקדם פתרון למשברים הללו ולמזער את הסבל האנושי. במילים אחרות, לעזור לאנשים כמו מוסטפה נור.

ריטה קו היא מנהלת צוות רב-תחומי המכונה "The Hive" , אשר משתמש בתמונות לוויין בעלות רזולוציה גבוהה לפתרונות משבר פליטים. במשרדיה העמוסים במנהטן, צוותה האדיר כבר עשה צעדים גדולים לקראת יצירת עולם שונה. למרות שמדובר במספר קטן בהשוואה לצוותי הטכנולוגיה הענקיים שהובילה בעמק הסיליקון, קו מתמודדת כעת עם האתגר של הפליטים ומתרכזת בצמצום משמעותי של הזמן והמאמצים המבוזבזים על ידי ארגוני הסיוע.

מחנה פליטים בטורקיה. בקרוב תהיה אופטימיזציה של אספקת מזון ומים | צילום: shutterstock

על ידי יישום הסיוע בצורה היעילה ביותר, יוכלו בנציבות האו"ם לפליטים להגיב במהירות רבה יותר למשברים עם יכולת ממוקדת. על ידי ניהול האקתונים עם ארגונים טכנולוגיים כמו מעבדת הבינה המלאכותית של סטנפורד לקיימות ושותפות עם קבוצות פילנתרופיות כמו קרן גייטס. בצוות בונים אלגוריתמים ללמידה ממוחשבת כדי שיזהו ויספרו את המקלטים במחנות הפליטים כדי לסייע במיפוי האזור להזרמה יעילה יותר של סיוע.

להתחיל מחדש

ישנם אלפי אנשים ברחבי העולם המעוניינים לעזור לנפות את כל הנתונים הללו על ידי מינוף האלגוריתמים הללו, הם יכולים לסייע לזהות מחנות אלה ולגרום לעוד פליטים באמצעות משאבים חיוניים עד שגם הם יהיו יכולים להתחיל מחדש כמו משפחת נור.

לא מספיק סיפורי פליטים מסתיימים כמו זה של מוסטפה, אבל הודות לעבודה ולמסירות של אנשי הדמיית הלוויין ואנשי הבינה המלאכותית לרתום את הטכנולוגיות אל מרוץ החלל - סיפורים כמו אלה יסתיימו בסוף טוב. על ידי ניהול יעיל יותר של מחנות הפליטים,

באמצעות אופטימיזציה של אספקת מזון ומים וניהול פסולת נכונה - יהיו לפליטים יותר הזדמנויות לשגשג. הסיפורים שלהם יגרמו לעולם כולו להושיט יד.

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media