י"א בטבת ה'תשע"ט   |   19 בדצמבר 2018   |   יום רביעי
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
הסוף למחלות? האתגרים המדעיים והעסקיים בתחום הטיפול הגני
12/12/2018 | יובל הירשהורן
הישראלית שנכנסה לרשימת נשות הטכנולוגיה המובילות בעולם
16/12/2018 | הלן אי. אס. פופקין
הבינה המלאכותית מתפתחת אך היא לא הפתרון עבור כל בעיה
13/12/2018 | קאלב ליטרו
  עולם  < ראשי

עדויות ראשונות נחשפו לקיומן של לוחמות ויקינגיות

ניתוח גנטי של שלדים שהתגלו במאה ה-19 חושף לראשונה שנשים היו חלק מהצמרת הצבאית בעידן הויקינגי. ממצאי המחקר עשויים לעורר ספקות במחקרים ארכיאולוגים קודמים על מקומה של האישה בחברה הויקינגית
11/09/2017 | כריסטינה קילגרוב

בסוף המאה ה-19 התגלה קבר עתיק מהמאה העשירית לספירה בעיירה בירקה בשבדיה. בתוך הקבר נמצאו כלי נשק ומשחק, שני סוסים ושלד, שעד לאחרונה נטו החוקרים לחשוב שהיה שייך ללוחם ויקינג. מחקר חדש מגלה באמצעות אנליזת DNA שמדובר בשלד של לוחמת ויקינגית.

הרעיון של לוחמות ויקינגיות אינו חדש. כתבים היסטוריים ויצירות אמנות מימי הביניים המוקדמים מספרים על נשים שלחמו לצד גברים, אך טענות אלו לרוב בוטלו כאגדות שאין להן תפישה במציאות. ברחבי אירופה פזורים אלפי קברי לוחמים ויקינגים, וכיום ישנה האופציה לנתח את השלדים ולבדוק האם אכן המלחמה הייתה נחלתם הבלעדית של הגברים הויקינגים, או שנשים לחמו לצידם.

בבירקה הממוקמת במזרח שבדיה נמצאו עד כה למעלה מ-3,000 קברים ויקינגים, רק שליש מהם נחקרו על ידי ארכיאולוגים. על פי הממצאים, נראה שהאוכלוסייה המקומית כללה לוחמים, אמנים וסוחרים. סגנונות הקבורה המגוונים מעידים על פתיחות תרבותית ואימוץ השפעות זרות.

ממצאים חדשים המרמזים על דרגה צבאית גבוהה | מתוך הסדרה "ויקינגים"

אחד מאותם אלפי קברים מעורר עניין מחודש בחוקרים, והוא עומד בלבו של מאמר חדש של צוות חוקרים מאוניברסיטת שטוקהולם ואוניברסיטת אפסלה, שפורסם בAmerican Journal of Physical Anthropology.

הקבר עורר עניין בחוקרים בשל התכולה הלא שגרתית שלו, שכללה מגוון כלי נשק, מגנים ושני סוסים - כל הציוד הדרוש ללוחם מקצועי, אך גם פיסות משחק שככל הנראה שימשו לתכנונים אסטרטגיים, ומרמזים על הדרגה הגבוהה של הלוחם.

עד כה חשבו החוקרים כי מדובר בקבר של לוחם, בשל ציוד הלחימה העשיר, אך ב-2016 אחת החוקרות - אנה קלסטורם - בחנה מחדש את השלד והעלתה מחדש את ההשערה שמדובר בלוחמת. "זוהי לא העדות הראשונה של ויקינגית שנקברה עם כלי נשק", מסבירים החוקרים. "אך מעולם לא נתקלנו בעדויות להימצאותן של נשים בדרג צבאי גבוה, וחוקרי התרבות הויקינגית היססו עד כה להכיר באפשרות זו".

דגימות ה-DNA שלקחו החוקרים מעצמות שנמצאו באתר הקבורה, חשפו ממצאים ברורים למין של בעלת השלד, ואף העלו השערות לגבי מקום הולדתה של הלוחמת: ניתוח גנטי-גיאוגרפי מצא גנים האופייניים לאנגליה, איסלנד וסקנדינביה. ממצאים נוספים מעלים את האופציה שבגיל צעיר הויקינגית חיה חיי נדודים, עד שלבסוף התמקמה בבירקה.

ממצאים אלו צריכים לעורר ספקות במחקרים ארכיאולוגים קודמים, שהסתמכו על הנחות מוצא שמנעו מהחוקרים לבחון יותר לעומק את המין של הלוחמים.

עד כה, הניחו החוקרים שכלי נשק שנקברו לצד נשים היוו משמעות סמלית, או עברו בירושה מבני משפחה אחרים כסמל למעמד המשפחה כולה. הסבר נוסף שהיה נהוג עד כה הוא שאלו קברים זוגיים, וכלי הנשק היו שייכים לגבר הנקבר לצידה. חוקרים לא הניחו הנחות דומות לגבי קברים של גברים: הימצאות של כלי נשק בקברים אלו הביאו למסקנה מיידית שמדובר בקבר של לוחם.

המחקר החדש מהווה פריצת דרך בהבנת התרבות הויקינגית. על אף שאין כתבים העוסקים ישירות במקומה של האישה בחברה הויקינגית, ואיך היא התקבלה בקרב קהילת הלוחמים, מסכמים החוקרים כי מין ביולוגי, מגדר ותפקידים חברתיים הם נושאים מורכבים שהעסיקו את הויקינגים, כפי שהם מעסיקים אותנו כיום.

מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media