ו' בניסן ה'תש"פ   |   31 במרץ 2020   |   יום שלישי
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
דווקא בימי קורונה - המורים חשובים מאי פעם
26/03/2020 | אורי בן-ארי
כדאי להתרגל: מעקב אחר טלפונים – לא רק בישראל
26/03/2020 | זאק דופמן
לשמור על החולים: המהנדסים האיטלקים שמדפיסים שסתומים למכונות הנשמה
24/03/2020 | איימי פלדמן
  רכב  < ראשי

הסמארטפון יחליף את המפתח: כך תפתחו בקרוב את דלתות הרכב

עם השנים הפכו מפתחות המתכת הבסיסיים לפחות שימושיים כשחיישנים ושלטים החליפו אותם • טכנולוגיה שהחלו היצרנים להטמיע ברכבים תהפוך את המפתחות לכמעט מיותרים לחלוטין
13/11/2019 | סם אבו אלסמיד

במשך יותר ממאה שנים מפתח המתכת הבסיסי, זה בעל הקצוות המשוננים, היה אביזר חיוני בגישה ותפעול המכונית (באופן חוקי לפחות). אבל אותה פיסת מתכת הופכת במהירות לפחות רלוונטית בזכות טכנולוגיות תקשורת אלחוטית. מפתחות הרכב הפיזיים האחרונים שנשתמש בהם יהיו רק בתקופות בהן הסוללה של המפתח החכם תמות.

כשהייתי צעיר, במכוניות היו בדרך כלל שני מפתחות, אחד לנעילת הדלת ואחר עבור הצתה והיו להם רק שיניים בצד אחד. בסופו של דבר קיבלנו איחוד כך שמפתח בודד שימש את שתי המטרות והמפתחות בעלי השיניים בשני הצדדים סייעו לנו למנוע את הצורך בהכנסת המפתח בכיוון אחד. משנות התשעים, שבבים מקודדים המוטמעים במפתח עזרו לצמצם, אך לא לחסל לגמרי את מכת הגניבות.

פתיחת הרכב באמצעות סמארטפון | צילום: shutterstock

ואז הגיע השלט האלחוטי שאיפשר לנעול את הדלתות ולפתוח אותן באמצעות לחיצה על כפתור. מאוחר יותר, ביטלו חיישנים שונים בידיות הדלתות את הצורך אפילו לשלוף את השלט מהכיס או התיק וללחוץ על כפתור.

לא לעזוב את הסמארטפון לעולם

אבל אפילו השלט הרחוק עשוי בקרוב להיות דבר שנשאר במגירה למקרי חירום בלבד. טכנולוגיית הבלוטות' באנרגיה נמוכה, ה-NFC ותקשורת בתחום רחב סרט ((UWB מאפשרים לנהגים להשתמש בסמארטפון עבור פתיחת דלתות המכונית. במשך שנים רבות, הקו הפרסומי של אמריקן אקספרס היה "לעולם לא לעזוב את הבית בלעדיו". כיום יש סיכוי גבוה יותר להשאיר את כרטיסי אשראי בבית ולעולם לא לעזוב אותו בלי סמארטפון.

בעשור האחרון ליצרניות הרכב היו מערכות המאפשרות לנהגים לנעול ולפתוח את כלי רכבם באמצעות אפליקציה בטלפון על ידי לחיצה על כפתור. האות נשלח דרך הרשת הסלולרית למודם ברכב באמצעות מערכת כמו GM OnStar או Hyundai Bluelink. אבל התהליך הזה יכול היה לארוך אפילו דקה שלמה.

לאחרונה, יצרניות רכב כולל טסלה ופורד החלו לפרוס את טכנולוגיית הבלוטות' באנרגיה נמוכה ברכבים שלהן כדי לאפשר גישה מהירה יותר לרכב כאשר הטלפון נמצא בקרבת המכונית, אך אפילו תפעולן של מערכות אלה יכול לקחת מספר שניות.

בדגם סונטה 2020 החדש, יונדאי מאפשרת לתקשר עם הרכב באמצעות תקשורת סלולרית, בלוטות' ו-NFC. כשאתם רחוקים מהרכב ורוצים להיות בטוחים שהוא נעול, אפליקציית הסמארטפון תשתמש בחיבור סלולרי. כשאתם נמצאים במרחק של מטר וחצי, אותה אפליקציה משתמשת בחיבור בלוטות' כדי לנעול או לבטל את נעילת המכונית. כשאתם ניגשים פיזית למכונית, ניתן להצמיד את הטלפון לדלת וזו תיפתח באמצעות טכנולוגיית NFC.

טכנולוגיה ושמה UWB

לאחרונה הודיעו NXP ופולקסווגן כי יתחילו להשתמש בטכנולוגיית תחום רחב סרט (UWB) בכדי לספק יכולות מיקום וגישה מהירה ומאובטחות יותר. דגם פולקסווגן חדש שיושק בשנת 2019 ישתמש במפתח חכם שישתמש בטכנולוגיה זו וחברת NXP השיקה זה מכבר שבב UWB חדש לרכב לתמיכה במגוון יישומים.

בנוסף לפונקציות המפתח הרגילות, הצטיידות במכונית עם UWB יכולה לאפשר מגוון של פונקציות חדשות כמו תשלום אוטומטי לשירותי חניה, חיוב אוטומטי לטעינת חשמל או מילוי דלק ועוד.

סמארטפונים, כמו סדרת ה-iPhone 11 החדשה, שיוצאים כעת לשוק עם UWB מובנה יכולים לשמש כמפתחות דיגיטליים מאובטחים יותר. חברת Connectivity Consortium מפתחת כעת תקני מפתח דיגיטליים המשתמשים ב-UWB כדי לאפשר יכולת פעולה הדדית בין מכשירים ניידים לרכבים.

יעברו ככל הנראה מספר שנים עד שנראה פריסה רחבה של מפתחות דיגיטליים מבוססי UWB בטלפונים שלנו ובמכוניות שלנו. אבל כאשר יצרני הטלפונים ויצרני הרכב יתקנו את כל הבאגים, סביר להניח שזו תהיה חוויה נוחה ובטוחה בהרבה לקבלת גישה למכונית. אם אתם שוכרים רכבים או נוסעים ברכב שיתופי, ודאי תסכימו שהעברת המפתח באופן דיגיטלי למכשיר המשתמש וקבלת גישה מיידית יספקו חוויית משתמש טובה בהרבה. ככל הנראה יהיה לנו עדיין מפתח פיזי איפשהו כגיבוי, אך לעולם לא נשתמש בו.

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media