הרופאים 2019
   
ו' בניסן ה'תש"פ   |   31 במרץ 2020   |   יום שלישי
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
דווקא בימי קורונה - המורים חשובים מאי פעם
26/03/2020 | אורי בן-ארי
כדאי להתרגל: מעקב אחר טלפונים – לא רק בישראל
26/03/2020 | זאק דופמן
לשמור על החולים: המהנדסים האיטלקים שמדפיסים שסתומים למכונות הנשמה
24/03/2020 | איימי פלדמן
  בארץ  < ראשי

נפטר מורטון מנדל, מייסד קרן מנדל

מנדל שנפטר בגיל 98 היה אחד מהיהודים העשירים בעולם, שעשה את הונו מחברת פרמייר שייצרה רכיבים לתעשייה. הוא היה פילנתרופ ידוע ותרם בישראל למעלה מחצי מיליארד דולר
17/10/2019 | פורבס ישראל
מורטון ל' מנדל, מייסד ויו"ר קרן ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל נפטר בגיל 98. מורט, איש עסקים מצליח היה גם מנהיג בעל שיעור קומה, ציוני נלהב, אוהב ישראל, איש חזון ופילנטרופ נדיב שתרם למוסדות שונים בישראל למעלה מחצי מיליארד דולר.

הוא יזם והקים את בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית, אשר אימן והכשיר עד כה מאות מנהיגים חינוכיים שפועלים בכל מגזרי החיים במדינה. כמו כן, הקים את מכון מנדל למנהיגות, אשר מכשיר כבר קרוב לשלושים שנה מנהיגים אזרחיים בתחומי החינוך והחברה ואת מרכזי מנדל למנהיגות בצפון ובנגב.

בין היתר תרם 25 מיליון דולר לאקדמיה לאמנות בצלאל להקמת קמפוס חדש במרכז ירושלים, סכום מצטבר של כ-50 מיליון דולר לפיתוח מדעי הרוח באוניברסיטה העברית בירושלים, 25 מיליון דולר לפרוייקטים בבאר שבע (מוזיאון הילדים הלונדע ומרכז קיימות לבעלי חיים) 13 מיליון דולר להקמת מכון למנהיגות חברתית באוניברסיטת בן גוריון, 7 מיליון דולר להקמת מרכז חדשנות בירוחם ועוד.

מנדל. היה תורם נלהב לישראל | צילום: קרן מורט מנדל

נשיא קרן ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל, פרופ' יהודה ריינהרץ, ספד לו וציין שעם לכתו אבד תומך נלהב ונאמן למדינה. "אבד לנו מנהיג ענק שקידם חינוך יהודי, בארץ ובארה"ב, שתרם והטיף לפיתוח מדעי הרוח ושהאמין שהסוד טמון האנשים. קרן מנדל תמשיך לפעול על פי מורשתו של מורטון מנדל ועל פי צוואתו להמשיך ולהכשיר מנהיגים חברתיים וחינוכיים שישפרו את איכות החיים של כלל אזרחי המדינה בעשייתם".

מנכ"ל קרן מנדל ישראל משה ויגדור ציין שמורט יחסר כמתווה דרך, כמי שניצח על עיצוב חזונה ודרכי פעילותה של קרן מנדל ישראל לאורך שנים.

עו"ד יהודה רוה, מחבריו הקרובים של מנדל, שאף ייצג אותו במשך 30 שנה בפעילותו בישראל, סיפר היום על חברו ועל היכרותם: "רבים מכירים את מורט כמי שהיה פילנתרופ ענק, איש עסקים בחסד וגורו ניהולי, אבל מורט שאני היכרתי היה בעיקר אדם מיוחד ויוצא דופן שהפך לחבר אישי שלי. 

״קשה לתמצת את מורט ואת פעילותו במספר שורות, אבל מעל הכל היו שם שלושה דברים שהתבלטו: צניעות גדולה, חתירה מתמדת למצוינות ואולי הכי חשוב - מנהיגות בחינוך שתורמת למערכות החינוך וההשכלה. 

״הערצתי את מורט על מי שהיה וכולנו, גם כאלה שאינם יודעים על גודל תרומתו, חייבים לו תודה על מה שעשה. יהי זכרו ברוך״.

מורטון מנדל נולד ב-1921 בארה"ב לזוג יהודים שהיגרו לאמריקה מפולין. את הונו עשה יחד עם אחיו בזכות חברת פרמייר, שהפכה לייצרנית גדולה של חלקים לתעשיית האלקטרוניקה ותעשיות נוספות.

קרן ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל נוסדה על ידי האחים ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל מקליבלנד, אוהיו, ב-1953, ומממנת יוזמות מנהיגות חברתית רבות בארצות הברית ובישראל. פעילות הקרן מעוגנת באמונה שמנהיגים יוצאי דופן, בהשראת רעיונות רבי עוצמה, הם מפתח לשיפור חברה ולשיפור איכות חייהם של אנשים ברחבי העולם. קרן מנדל זיהתה חמישה תחומי עיסוק הכוללים: פיתוח מנהיגות, שיפור ניהול מוסדות המגזר השלישי והציבורי, חינוך יהודי, מדעי הרוח בחינוך ובאמנויות, התחדשות עירונית. הקרן היא גם תומכת ותיקה של ירוחם, הנגב ומדינת ישראל.

בתחילת שנות ה-2000 הקים את חברת ההשקעות IEL שהקשיעה במספר חברות בישראל, בין השאר במפעל פיניציה בירוחם.

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media