כ"ג בחשון ה'תש"פ   |   21 בנובמבר 2019   |   יום חמישי
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
הרופאים 2019
ונציה מתחת למים: מצב חירום הוכרז בעיר התעלות המפורסמת
14/11/2019 | ליזט וויטקו
קיילי ג'נר מכרה 51% מחברת הקוסמטיקה שלה ב-600 מיליון דולר
19/11/2019 | מדלין ברג
מה חדש: כך תארחו כמו מקצוענים וגם - איך תעצבו חלל הרמוני באמצעות טקסטיל וחיפויי קיר?
19/11/2019 | שלומי אזולאי
  בארץ  < ראשי

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון?

על אף שקיים בישראל חוק יחסי ממון בין בני זוג, אשר מסדיר את אופן חלוקת הרכוש במקרה שהקשר הזוגי הגיע לקיצו, להסכם ממון יתרונות משמעותיים. הנה כמה מהם
23/06/2019 | עו"ד אביבית מוסקוביץ, BrandVoice

BrandVoice

בשנים האחרונות הסכמי ממון הפכו להיות נפוצים במיוחד. אין ספק שאחוזי הגירושין הגבוהים גורמים לאנשים העומדים להיכנס בברית הנישואין להבין שאם פעם ראינו עצמנו נשואים עד סוף חיינו, הרי שבעידן של היום אנשים מבינים כי יתכן ובעתיד לבוא יאלצו להתגרש, ואין ספק שמוטב כי יגנו על עצמם כלכלית, ובכלל, מוטב אם ניתן לקצר את הליכי הגירושין או למנוע הליך מסורבל.

אז נכון שהסכם יכול להיחשב כלא רומנטי, אך במציאות שבה אנו חיים, לעיתים עדיפה הוודאות על הרומנטיקה.

הסכם ממון הוא הסכם שבדרך כלל נועד להסדיר את כל ענייני הרכוש ולמנוע מחלוקות עתידיות. ההסכם נערך בין שני בני הזוג, בדרך כלל בטרם הם נישאים, אך בהחלט יתכן גם הסכם בין בני זוג אשר נישאו ובמהלך נישואיהם מבקשים להסדיר את ענייניהם.

גם ידועים בציבור נוהגים לעשות הסכם ממון אשר יכונה בדרך כלל "הסכם לחיים משותפים".

חשוב להדגיש כי הסכם ממון נועד למצב של פרידה/ גירושין. כלומר, לו יצויר כי אנו חפצים בהפרדה רכושית והדבר יתבטא בהסכם ממון, אין פרושו של דבר כי במקרה של פטירה חלילה בן/ בת הזוג לא ירשו אותנו.

ככל שאנו חפצים להסדיר את אשר יקרה עם רכושנו אחר אריכות ימיינו הרי שהסכם ממון לא ייתן מענה לכך ויש לערוך צוואה שתבטא את רצוננו.

המציאות מורכבת

כידוע, בישראל חוקק חוק יחסי ממון בין בני זוג, אשר מסדיר את אופן חלוקת הרכוש בין בני זוג במקרה שהגיע הקשר הזוגי לקיצו. החוק מתייחס לנכסים המוחרגים ממסת הנכסים המשותפים וביניהם מתייחס להחרגה בכל הקשור למתנות שנתקבלו בנישואין או קודם להם, ירושות שהתקבלו לפני או במהלך הנישואין וכו'.

נשאלת השאלה, אם ישנו חוק, מדוע אנו נדרשים להסכמי ממון?

התשובה היא שבתוך הסכם ממון נוכל לעצב את ההווה והעתיד הכלכלי שלנו כראות עיננו ולאו דווקא כפי שהמחוקק מצא לנכון כי חיינו הכלכליים אמורים להראות.

בתוך הסכם ממון נוכל לקבוע שיתוף חלקי, שיתוף אחר פרק זמן מסוים, הפרדה רכושית או כל צורת התנהלות כלכלית אשר הצדדים מסכימים עליה.

מעבר לכך המציאות בשטח שהפכה להיות מורכבת ומכאן שהחוק מתחיל לקבל פרשנות של כל צד ולא תמיד מגן באופן טוטאלי, למשל במקרים של נכס שהביא מי מהצדדים לפני הנישואין, אך הצדדים התגוררו בנכס זה, שילמו עליו יחדיו משכנתא, שיפצו את הנכס וכו'. אין ספק שזהו מסוג המקרים שהחוק היבש לא ייתן הגנה טוטאלית למי שהביא את הנכס ויש צורך בהסכם ממון.

עו"ד אביבית מוסקוביץ. הסכם ממון מאפשר התאמות אישיות | צילום: סם יצחקוב

עוד סיטואציה שבהחלט עשויה לקבל פתרון בתוך הסכם ממון היא מצב שבו מי מהצדדים קיבל ירושה או מתנה לפני או במהלך הנישואין, אך הטמיע את הכספים בחשבון משותף או בנכס משותף שרכשו הצדדים. במצב שכזה למרות חוק יחסי ממון שמגן על אותו אדם יוצא כי הוא גילה את דעתו והחליט להפוך את בן/בת הזוג לשותף בכספים הללו.

מה הפתרון המוצע? כמובן הסכם ממון. בתוך הסכם כזה נוכל להתייחס לאותם הכספים, להבהיר כי אנו מטמיעים אותם, אך ככל שניפרד הכספים יושבו אלינו וגם אם הוטמעו בנכס נוכל לקבלם בחזרה בעת מכירתו.

אין ספק שכך צד שהינו בעל ממון יחוש יותר בנוח לתרום לטובת החיים המשותפים ושני הצדדים יהנו מכך.

הכותבת היא עו"ד אביבית מוסקוביץ, בעלת משרד בדיני משפחה

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media