ו' בניסן ה'תש"פ   |   31 במרץ 2020   |   יום שלישי
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
דווקא בימי קורונה - המורים חשובים מאי פעם
26/03/2020 | אורי בן-ארי
כדאי להתרגל: מעקב אחר טלפונים – לא רק בישראל
26/03/2020 | זאק דופמן
לשמור על החולים: המהנדסים האיטלקים שמדפיסים שסתומים למכונות הנשמה
24/03/2020 | איימי פלדמן
  בארץ  < ראשי

"רוב הילדים כאן הם מחלימים. אנחנו פועלים הרבה לשיקום הרגשי שלהם"

גן החלומות בכפר אז"ר רק נראה כמו גן ילדים רגיל – בפועל מגיעים אליו ילדים המחלימים או חולים בסרטן, שמערכת החיסון שלהם לא מאפשרת השתתפות במסגרת רגילה • מאחורי הקלעים מתמודדים הצוות וההורים עם אתגרים עצומים, אבל לא מוכנים לוותר על התקווה
12/05/2019 | רוני קרצנר

פסל גדול של ארנב צבעוני מקבל את פניהם של הנכנסים לתוך גן החלומות שנמצא בין וילות ושדות בכפר אז"ר, לא הרחק מהמרכז הרפואי תל השומר. החיוך השובב של הארנב יכול להטעות ולהעיד על כך שמדובר בעוד גן ילדים סטנדרטי, אבל מבט אחד אל עבר הגזר שהוא מחזיק בשתי ידיו, ומשמש כסטנד לבקבוק ג'ל חיטוי, מסגיר מיד את המציאות של המקום.

הכתבה מופיעה בגיליון הרופאים הטובים 2019 של פורבס ישראל

לרכישת גיליון הרופאים הטובים

לכל העדכונים, הכתבות והדירוגים: עיקבו אחרינו בפייסבוק ובאינסטגרם

"אין עוד גן כזה בארץ או בעולם", אומרת מנהלת המקום איילת רפלין, שמקבלת את פנינו. "גן שמותאם כולו לצרכים המיוחדים של ילדים שחולים או מחלימים מסרטן בגיל הרך".
הגן הוקם לפני כחמש שנים על ידי עמותת גדולים מהחיים והוא פועל בשיתוף העמותה, עיריית רמת גן ומשרד החינוך.

גן החלומות. מאפשר גם להורים להחזיר את חייהם למסלול נורמלי | צילום: יוסי אלוני

הכל החל מפנייה לעמותה מצד אימהות לילדים, שנמצאים בבידוד או בבית ואינם יכולים לראות אנשים בשל המערכת החיסונית החלשה שלהם.
בעמותה נפגשו עם אדריכלים וביחד תכננו ובנו חלל בידוד גדול, שהפך לגן החלומות. החצר מותאמת, והחדרים כוללים מערכת מיזוג אוויר מיוחדת וחלונות ללא תריסים (שמייצרים אבק). בכלל, אין בגן פריטים שלא ניתנים לניקוי ולחיטוי - הכל נקי, מצוחצח ושטוף - כדי לשמור על סביבה סטרילית ככל האפשר.

רפלין, מורה לחינוך מיוחד בהכשרתה, נמצאת בגן מיום הקמתו. היא קיבלה לידיה את המקום עוד בשלב הבנייה, לאחר שנים שבהן עבדה עם ילדים עם צרכים מיוחדים. "אני מגיעה לעבודה עם הרבה תקווה", היא אומרת. "אנחנו עושים המון עבודה חינוכית. רואים ילדים שמגיעים לפה כמו גורים קטנים, חבולים ופגועים, ויוצאים עם יכולות. ללא המסגרת הזאת, אני לא יודעת מי היה נותן להם את זה".

ללא הבדל דת, גזע ומין

גן החלומות כולל שלוש כיתות של 10 עד 15 ילדים מגיל שלוש ועד שש. בכיתת המעון ישנם ילדים בני חודשים ספורים ועד גיל שלוש. בכל אלה מטפלות שתי גננות מוסמכות ומומחות בחינוך מיוחד, שנעזרות בסייעות ובצוות מקצועי שלם: מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת, תרפיסטית באמנות, תרפיסטית באמנות קבוצתית, פסיכולוגית ויועצת.

הביקור שלנו הוא אטרקציה עבור הילדים. בכניסה לג'ימבורי מקבל את פנינו ילד עם חולצה של באטמן. הצלם שלנו קורא לו בטעות סופרמן, אבל הילד מתקן אותו מיד - שם הוא יכול לחלום להיות כמו הגיבור שלו, באטמן. ילד אחר לא מפסיק לבחון בסקרנות את עדשות המצלמה, באופן שמבהיר מיד לכל מי שעוד תוהה, כמה חשובה עבור הילדים האינטראקציה עם אנשים.

"רוב הילדים כאן הם מחלימים. אנחנו פועלים הרבה לשיקום הרגשי, אלה ילדים שעשרה חודשים לא פגשו חברים ולא התקיימה להם שום אינטראקציה מעניינת", מספרת רפלין. "חשוב לציין, שבתי החולים הם שותפים משמעותיים שלנו, ומנהלי המחלקות והרופאים המטפלים ממליצים להגיע לגן. יחד עם זאת, חשוב לנו שהגן לא יהיה בתוך בית החולים, שיהיה הבדל".

"אני לא רואה את המחלה", אומרת אלה דודקה, גננת חדשה שהגיעה השנה לגן. "בסוף אלו ילדים. אני מרגישה שאני מעצימה אותם ואת ההורים ומצליחה להחזיר את כולם לשגרה. אנחנו רוצים להאמין שאנחנו מייצרים לילדים תוכניות מתאימות לפגיעה שלהם. זה אומר, שכשהגיע ילד שראייתו נפגעה והוא לא היה יכול לשבת בבית ספר או בגן של ילדים אחרים, הבאנו מדריכה שלימדה ברייל, ועבור ילדים עם מקל הנגשנו קירות. כל דבר מזמן משהו אחר".

מגיעים מחיפה

"אני לא יודעת אילו ילדים יגיעו ב־1 בספטמבר", אומרת רפלין. "זה בעצם גן שקולט כל הזמן ילדים. מגיעים אלינו ילדים מ־22 רשויות שונות, כל אחד עם סיפור אחר".
ואכן העובדה שזהו הגן היחיד מסוגו בארץ מביאה אליו ילדים גם ממרחק רב. עמרי ודקלה בנטוב, למשל, הוריה של נעה שנמצאת בגן, מסיעים אותה בכל יום מחיפה. "משיחות עם הורים עלתה התרעמות, שאין גן כזה בחיפה ושאין מענה להורים שעברו את מה שנעה שלנו עברה", מספר עמרי, שפנה למנכ"ל עמותת גדולים מהחיים בבקשה לקדם את הנושא.

"נעה אובחנה בגיל שנה וחודשיים עם לוקמיה ועברה טיפולים במשך כשנה. בבידוד בבית החולים התחלנו לחשוב מה הלאה. אשתי לא עבדה מאז האבחון במשך שנה וחצי, ואני עבדתי, אפשר להגיד, ב־75% משרה ונעדרתי מהעבודה לתקופות ארוכות. אז החלטנו ללכת לגן החלומות". זה אומר שהם יוצאים מחיפה כל בוקר ב־5:30, מגיעים לכפר אז"ר ב־7:00, ואז עומרי נוסע לעבודה בתל אביב וחוזר לגן ב־15:30.

אינטראקציה חשובה עם ילדים בני גילם. ארוחה בגן החלומות | צילומים: יוסי אלוני

"זה שהגן ברמת גן לא ישבור אותנו", אומר עומרי. "יש תרופות ויש רופאים וטיפולים, אבל כשישאלו אותי מה זה שיקום, אז הגן הזה הוא המתנה הכי גדולה. זאת מערכת מדהימה, ורואים איך הילדה מסירה עוד ועוד קליפות מעצמה. אצלה המחלה מתבטאת בהיבט הרגשי, היא לא נחשפה לילדים ולאנשים אחרים חוץ מההורים שלה. התפתחו אצלה המון בעיות רגשיות, והגן פותח אותה. זה התחיל כפעם־פעמיים בשבוע, כי עדיין היינו בבדיקות כמה ימים בשבוע ברמב"ם. לאט לאט, ככל שהזמן עבר והיא השתפרה, ירדנו לפעמיים בשבוע ברמב"ם ואז פעם בשבוע, והיום כמעט כל יום אנחנו בגן, אפילו בימי שישי".

להורים יש השתתפות סמלית במימון פעילות הגן, של 250 שקל בחודש, וזה כולל את חופשת הקיץ ויום לימודים ארוך. "האינטראקציה עם ההורים היא עמוקה ומשמעותית", אומרת רפלין. "יש כאן קבוצת תמיכה להורים, שמתכנסת אחת לשבועיים עם פסיכולוגית. כמו כן עמותת גדולים מהחיים מעניקה תמיכה גם לאחים, ומתוכננת גם מסגרת תמיכה לסבים וסבתות".

זמן שיקום

לוח השעם במשרדה של רפלין מתאר את המציאות המורכבת של הגן. הלוח מלא בפתקים ובברכות התודה ששלחו לה לאורך השנים, אולם בין כל אלה תלויה שרשרת שקיבלה מילד שנפטר. "זו היתה הפעם הראשונה שחווינו פטירה בגן", מספרת רפלין, שמקפידה לשמור על קשר עם המשפחה. "מאז בנינו גם תוכנית למקרה של פטירה או למקרה שילד חוזר מטיפול עם פגיעה תפקודית מסוימת. איך מסבירים את זה לילדים האחרים?".

לדבריה, הגן הוא "מקום עם הרבה תקוות, אבל מקום לא פשוט". היא מספרת על לא מעט דילמות שיש להתמודד איתן, "דילמות של חיים ומוות. יש פה בסוף בין פטירה לשתי פטירות בשנה. כולם רוצים לדעת שהתקווה היא החלמה, בסוף צריך לחזק את הצוות, צריך לחזק את הורים, צריך לקיים על זה שיח".

מספר הפטירות שעליהן מדברת איילת מעלה תמיהה, האם גן החלומות מסייע להחלמה? נכון לעכשיו עוד קשה לקבוע, אבל הדברים הללו נבחנים. למעשה, כבר שנתיים נערך מחקר לגבי היעילות של גן כזה בהקשר של החלמה. המחקר הפסיכו־סוציאלי, שנערך בשיתוף של מחלקת הילדים בתל השומר, אוניברסיטת בר אילן ועמותת גדולים מהחיים, מכיל שאלונים ואבחונים עבור ילדים והוא מגובה לבסוף בהערכות איכותניות.
"

חשוב לציין, כי שיעור ההחלמה של ילדים עומד על למעלה מ־85%, אבל עולה גם שאלת השיקום", אומרת רפלין. "אנחנו מגלים שעצם השהייה בגן החלומות מקדמת מאוד את הילד בתהליך השיקום שלו וגם מפנה את ההורים לעכל את מה שקרה. הורים מספרים על קשיים כלכליים ובעיות נוספות, ואז מגיע גן החלומות, ופתאום מוצא את עצמו ההורה, כשהוא מחפש להחזיר לעצמו את החיים ואת הביטחון. זו תקופה שבה המשפחה נמצאת ברמות חרדה גבוהות מאוד והיא צריכה לשקם את עצמה".

רפלין בעצמה התבגרה מאז שהגיעה לגן. היא הספיקה להתחתן, להביא ילד לעולם וכעת היא מצפה לילד נוסף. "זה תופס אותך אחרת, כשהקבוצה הגדולה נמצאת בגיל של הילד שלך", היא אומרת.

כעת, במקביל למאמץ של עמותת גדולים מהחיים להתרחב וליצור רשת גנים (גן נוסף צפוי להיפתח ב־2020 בבאר שבע ושניים נוספים מתוכננים בירושלים ובחיפה), שואפים בגן החלומות לקבל הכרה כמעון שיקומי מצד משרדי הרווחה, הבריאות והכלכלה.

להכרה הזאת יש חשיבות רבה, מלבד הסמנטיקה. חוק חינוך חובה בישראל הוא מגיל שלוש, מה שאומר שעמותת גדולים מהחיים משלמת בעצמה על קבוצת המעון. אולם גם הכסף שלה, שמגיע בעיקר מתרומות, מוגבל - וסמל מוסד כזה יכול לפתור את העניין.
רפלין מספרת, כי קיימת אפילו התעניינות מהעולם בגן החלומות ומקווה כי הוא ישמש כמודל. "אנחנו רוצים לגעת בכל המרחב הגיאוגרפי", היא מסכמת. "הגן זה מקום לחלום איתו".

** הבהרה: בכתבה שפורסמה בגיליון נכתב בשוגג: "האם גן החלומות מסייע להחלמה או אולי בכלל פוגע בה?" - הניסוח הנכון הוא "האם גן החלומות מסייע להחלמה".  

הכתבה מופיעה בגיליון הרופאים הטובים 2019 של פורבס ישראל

לרכישת גיליון הרופאים הטובים

לכל העדכונים, הכתבות והדירוגים: עיקבו אחרינו בפייסבוק ובאינסטגרם

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media