הרופאים 2019
   
כ"ג בחשון ה'תש"פ   |   21 בנובמבר 2019   |   יום חמישי
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
ונציה מתחת למים: מצב חירום הוכרז בעיר התעלות המפורסמת
14/11/2019 | ליזט וויטקו
קיילי ג'נר מכרה 51% מחברת הקוסמטיקה שלה ב-600 מיליון דולר
19/11/2019 | מדלין ברג
מה חדש: כך תארחו כמו מקצוענים וגם - איך תעצבו חלל הרמוני באמצעות טקסטיל וחיפויי קיר?
19/11/2019 | שלומי אזולאי
  בארץ  < ראשי

"מאמינים בחוזקה של הכלכלה הבריטית"

דווקא בזמן שהכלכלה הבריטית רועשת ומיטלטלת סביב משבר יישום הברקזיט, מזהים האחים חרמוני, המנהלים יחד חברת נדל"ן מניב, הזדמנות כלכלית להיכנס כמשקיעים בבנייני משרדים ומרכזי מסחר. לאורך זמן, הם משוכנעים, ההתנתקות מהיבשת תעשה לבריטים טוב
02/05/2019 | BrandVoice, עינת פרידמן

שלושת האחים לבית חרמוני מאמינים בנדל"ן מניב בישראל ובבריטניה, בדגש על בריטניה - שם הם מחזיקים ביחד עם איש העסקים יעקוב אנגל למעלה מ־20 נכסים, וככל שהדברים תלויים בהם, הם יישארו שם לטווח הארוך.

האחים, בניו של איש העסקים חזי חרמוני (ויו"ר הדירקטוריון של החברה המשפחתית, ביחד עם רעייתו צופי), מסרבים להתרגש מהטלטלות שעובר השוק המקומי באי הבריטי ומאמינים כי לאורך זמן משבר הברקזיט ייפתר והכלכלה הבריטית תצא מחוזקת. לכן דווקא כעת זהו הזמן האידיאלי בעיניהם להמשיך ולבצע השקעות נדל"ניות בבירה לונדון ובערי הלווין הסובבים אותה.

צילום: אלכס פרגמנט

רונן חרמוני
גיל ומצב משפחתי: 46, נשוי ואב לארבעה
מגורים: סביון
השכלה: BA מנהל עסקים

נועם חרמוני
גיל ומצב משפחתי: 41,
נשוי ואב לארבעה
מגורים: סביון
השכלה: BSC במדעי המחשב

גלעד חרמוני
גיל ומצב משפחתי: 34, נשוי ואב לשניים
מגורים: סביון
השכלה: תואר ראשון ושני במשפטים במרכז הבינתחומי בהרצליה

 

פעילות הנדל"ן הוקמה בהשראת האב, חזי חרמוני, שייסד את החברה "רונוגיל השקעות" לפני כמעט שני עשורים (שם החברה, למי שתהה, בנוי מתחיליות שמות האחים). בין האחים בוצעה חלוקת סמכויות מאוד מסודרת בניהול העסק המשותף: נועם הוא מנהל הכספים (CFO) האמון על הפעילות הפיננסית של החברה, הכוללת ניהול פרוטפוליו של תיק השקעות אג"ח ומכשירי חוב מורכבים יותר, המנוהלים בצורה אחראית תוך מדיניות של הפניית עודף הנזילות של החברה לפעילות הנדל"ן, רונן הבכור אמון על פעילות הנדל"ן בלונדון וגלעד על השקעות הנדל"ן שמבצעת החברה בארץ.

מספר האח הבכור, רונן: "החברה, ‘צ.ח. רונוגיל השקעות בע"מ', היא חברה משפחתית שנוסדה בשנת 2002 ופעילה מאז 2007. התחלנו את הפעילות שלנו בהודו, שם התמקדנו עד אזור 2010. התחלנו בייצוג חברות בתחום התקשורת הצבאית אבל די מהר התגלגלנו לעולם הנדל"ן. נכנסנו למספר פוזיציות בעסקאות קומבינציה בנדל"ן עסקי ומגורים, אבל כשהתחילו המשברים של 2008-2009 החלטנו לאט לאט לצאת מהשוק. מ־2010 התחלנו להתרכז בהשקעות בנכסים מניבים בישראל ובמקביל חיפשנו יעד גיאוגרפי בעולם שניתן להתרכז בו בשוק הנדל"ן לאחר שנעזוב את אסיה. בהתחלה חשבנו על ניו יורק, אבל הגענו למסקנה שהשוק שם גדול מדי. לבסוף החלטנו להתמקד באנגליה ומ־2012 אנחנו שם, יחד עם השותף יעקב אנגל, שגם היה שותף בפעילות הנדל"ן שלנו באסיה".

היקף נכסים של כ־250 מיליון ליש"ט

הקרבה הגיאוגרפית היחסית לישראל הייתה נקודת מפתח חשובה בהחלטה להשקיע דווקא בבריטניה. גורמים נוספים היו מטבע עצמאי, השפה והחוק האנגלי, בייחוד לאור זה שמערכת המשפט המקומית מטיבה עם בעלי הנכסים ומערכת מבני השכירויות ידידותית ביותר לשוכרים.

"ההשקעות הראשונות שלנו היו מחוץ ללונדון, כשמצאנו תשואות אטרקטיביות של 8-9% בערי לווין כמו ליברפול, ניו קאסטל, מנצ'סטר לידס. ההשקעות היו בנכסים עם שכירויות ארוכות טווח של למעלה מעשר שנים ושוכרים בדירוג 5A כמו בנקים וחברות ביטוח, כאשר ניהול הנכסים באחריות מלאה של השוכרים במסגרת חוזה Full Repairing and Insurance", מספר רונן.

"ההשבחה שלנו מתבטאת בהעלאת מחירי השכירויות ושדרוג השוכרים ע"י תהליכים מסודרים של בחינת השוק", מוסיף האח הצעיר, גלעד, "עם הזמן גם עמדנו עם אצבע על הדופק וזיהינו מתי נכון לנו מבחינת התשואות להיכנס גם ללונדון עצמה".

שבע שנים אחרי תחילת הפעילות בבריטניה, עומד כיום היקף הנכסים של "צ.ח. רונוגיל" בשוק הבריטי על כ־250 מיליון ליש"ט (יחד עם המשקיע יעקב אנגל), כש־50% מפורטפוליו הנכסים יושב מחוץ ללונדון ו־50% בתחומי העיר. רובם בנייני משרדים, כשיש גם דאטה סנטר אחד וכן מספר נכסי ריטייל במרכזים שכונתיים, אותם מגדירים האחים כ"חסיני אינטרנט שלא נפגעים משוק האונליין: מסעדות, קוסמטיקה, מכוני ספורט ויוגה - נותני שירותים שהתושבים צורכים ללא קשר להתפתחויות הטכנולוגיות".

כיום מתרכזת פעילות החברה באיתור מבנים להשקעה בלונדון עצמה, אותם יוכלו להשביח ולמקסם את התשואה. עוד מוסיפים האחים ששנת 2018 היתה שנת שיא מבחינת השקעות באנגליה, תוך ניצול המציאות הפוליטית.

הקסם נעוץ באווירה המשפחתית

"צ.ח. רונוגיל" היא חברה פרטית, שכאמור מבצעת את עיקר השקעותיה יחד עם יעקב אנגל, אך גם ביצעה באחרונה רכישות גדולות בשיתוף עם קרן שמרוק וקרן הרבור. בניגוד לגופים מעונבים יותר, הפועלים עם חברי דירקטוריון המגיעים מרקעים שונים, הקסם של החברה נעוץ באווירה המשפחתית, המאפשרת לשלושת האחים והוריהם להתכנס סביב שולחן אחד ולדון באופן חופשי ובלתי פורמאלי בהשקעות וברכישות אפשריות.

לדברי נועם, "בשוטף אנחנו מקפידים על כך שלכל אחד יהיה את תחום האחריות שלו, אבל ההחלטות האסטרטגיות בהחלט נעשות ביחד". למקום אחד הביזנס לא נכנס: לארוחות המשפחתיות של יום שישי, אז מתכנסות המשפחות בהרכב מלא עם בנות הזוג והילדים.

ראשון המצטרפים לעסק המשפחתי היה הבן הבכור רונן, שגויס למשימה על ידי האב חזי. אחריו הגיעו שני האחים הנוספים. "הסוד לשמור על העסק המשפחתי נעוץ ביכולת המקצועית שלנו לקבל החלטות משותפות, אך גם להתמקד בתחומים הרלוונטים לנו ולא לפזול לעסקאות חד-פעמיות באזורים גיאוגרפיים שאין לנו לגביהם שליטה או ידע מצטבר", מספר רונן ומוסיף: "היתרון שמציגה החברה על פני המתחרות נעוץ בנזילות שלה, במהירות וביעילות שבה העסק מתנהל ובקשרים העסקיים הטובים שנוצרו בשווקים שבהם הם פועלים. השלב הבא הוא להגדיל את נפח העסקים שלנו בעסקאות מסובכות יותר ובהיקפים הולכים וגדלים".

הזדמנות להשקעה דווקא בעת הזו

כאמור, האחים לבית חרמוני מאוד מאמינים במשק הבריטי חרף הטלטלות שהוא עובר. "אנשים אחרים רואים את הברקזיט וחוששים ממנו. מבחינתנו אנחנו לא רואים את השיתוק שאנשים מתארים, אלא ההפך - אנחנו מזהים שם שוק של קונים, של הזדמנויות להשקעה דווקא העת הזו ומימוש באזור ה־4% לאחר שהשוק יירגע ויתייצב בראייה של חמש שנים ומעלה", הם אומרים.

להערכתם, "יציבות תיווצר בכל מקרה, גם אם יבטלו את הברקזיט וגם אם תתממש ההערכה המדברת על פשרה של Soft Brexit. נכון, בשנתיים-שלוש הקרובות תימשך הטלטלה, אבל לאחר הביצוע, עם הסכמי סחר חדשים והחזרת היציבות, השוק יחזור לעצמו, המטבע יעלה ואנגליה תשוב ותבדל את עצמה ככלכלה חזקה". לדברי נועם, "בעינינו עדיף לאנגליה בלעדי האיחוד הארופי. לדוגמא ניתן לראות את פעילות הבנק המרכזי הארופאי שמחזיק היום לבדו את החוב של איטליה וצרפת. בסופו של דבר אנחנו רואים את אנגליה כמעצמה, זה לא איזה אי נידח שאפשר להתעלם ממנו. מבחינתי לניהול התזרים והסיכונים העומדים לפתחנו יש חשיבות מכרעת בפעילות הנדל"ן שלנו ומהווה חלק אינטגרלי ממנה".

האח הצעיר, גלעד, מחדד: "אנחנו שחקנים לטווח הארוך. כל הפעילות שלנו מאופיינת בשמירה על נזילות גבוהה על מנת לאפשר לפעול מהר כשאנו מזהים הזדמנות, כאשר בשני השווקים מאוד חשוב לנו לזהות הזדמנויות נכונות שלאורך זמן יוכיחו את עצמן. יש לנו עמידות פיננסית גדולה ולכן אנחנו מתכוונים לנצל את הברקזיט כדי למצוא את ההזדמנויות נוספות להשקעה. בנוסף בישראל אנחנו מושקעים כיום במספר נכסים ומתכננים רכישות נוספות בהקף של 200 מיליון שקל".

הברוש 8 סביון | טלפון במשרד - 03-5344501

תוכן שיווקי
ניהול והפקה: עינת פרידמן

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media