כ"ה בשבט ה'תש"פ   |   20 בפברואר 2020   |   יום חמישי
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
לרגל ה-14 בפברואר: כך חוגגים את יום האהבה מסביב לעולם
14/02/2020 | שרונה קרני כהן
כפית קסמים: הכירו את נפח הברזל אבי פינס
17/02/2020 | מיטל כץ
פלטפורמה אחת למגוון דגמים: כך מתכוונת יונדאי לחסוך בעלויות
13/02/2020 | אלן אונסמן
  לייף סטייל  < ראשי

שלוש דרכים לצמוח מתוך כישלון: צניעות, חמלה ופתיחות ללמידה

הצלחה מגבירה את הביטחון העצמי, אך רק לעתים רחוקות היא בונה בנו תבונה - את זה רק הכישלון מסוגל לעשות, אם נאפשר לו • פרופ' סאלי בלאונט, הדקאנית לשעבר של בית הספר למנהל עסקים Kellogg באוניברסיטת נורת'ווסטרן שבארה"ב מסבירה כיצד
16/07/2019 | פרופ' סאלי בלאונט
לאחרונה, מנהל בכיר שאני מכירה ביקש ממני לפגוש את אחד העובדים הצעירים והמבטיחים שלו - גבר חכם, מוכשר וכריזמטי בשנות ה-30 לחייו, אותו זכרתי מימי לימודיו כסטודנט ב-Kellogg. "ג'ו" - כך נקרא לו - הוא החבילה המושלמת והמבטיחה ביותר, אלא שהוא עשה בדיוק את הטעות שעלולה לגרום לקטיעת הקריירה שלו: הוא שיתף אדם בלתי מורשה במידע חסוי. למזלו, הציל אותו מנטור זהיר מדרג הביניים, אולם המנהל הבכיר חשש שג'ו לא למד את הלקח. 

כשהזמנתי את ג'ו לצהריים, הוא מיד המעיט בערכה של התקלה ובילה את רוב זמנו בתיאור התוכניות החשובות והמוצלחות שסיים לאחרונה.

פרופ' סאלי בלאונט | צילום: באדיבות תוכנית קלוג רקאנטי

האינטראקציה בינינו גרמה לי לחשוב על תפקיד הכישלון בחיינו - ועד כמה אנחנו מתאמצים להכיר בו ולהיבנות ממנו. בהמעיטו בערך טעותו, ג'ו עלול שלא ללמוד משיקול הדעת הלקוי שלו ולחשוב שזו הייתה מעידה קטנה, במקום להשתמש באירוע ולצמוח בתור מנהיג ובתור אדם.

כמובן, יש לנו סיבות טובות להעדיף שלא להכיר בכישלון: הדבר עלול לפגוע בנו מבחינה רגשית, להביך אותנו בציבור ולאיים על הדימוי העצמי שלנו. יחד עם זאת, זוהי מתנה יקרת ערך עבורנו - כזו שתעשיר את חיינו ואת הקריירה שלנו - כל עוד נוכל לשים את האגו בצד ונכיר באמת.

שלוש מתנות

לדעתי, הכרה בכישלון מעניקה לאדם שלוש מתנות. הראשונה היא צניעות - כשאנחנו מכירים בכנות בכך שפישלנו, אנחנו מגיעים למקום הנמוך של כאב וחרטה. רק אז אנחנו מוכנים להודות שעשינו טעות ונתחיל לחפש עזרה. לומר זאת בקול הוא צעד עוצמתי כשלעצמו. בכך אנחנו נותנים אישור למוכנות שלנו להיות ישרים עם עצמנו ולעשות את הדבר הנכון. אנחנו גם מאשרים את הצורך שלנו להישען על אחרים. אחרי ככלות הכל, כל אחד מאיתנו זקוק לתמיכה ולתובנות שנוכל למצוא רק בחיבורים עם אחרים, במיוחד כשאנחנו מאפשרים לעצמנו להיות צנועים ופגיעים.

חמלה - ההודאה בטעות מביכה, כמעט בלתי נסבלת. תאמינו לי - כבר הייתי שם. אך המבוכה שלנו מחזקת בנו את החמלה לזולת. מחקרים מראים שכשיש הצלחה חומרית וסטטוס גבוה, אנחנו נוטים להתמקד בעצמנו ופחות באלה שמקיפים אותנו. אך לאחר כישלון, אנחנו משקיעים זמן רב יותר בתקשורת עם אחרים ובהאזנה לסיפוריהם. חשתי בכך על בשרי וראיתי זאת לעתים קרובות אצל אחרים. מתברר שהשתתפות בשמחות הקטנות ובחברויות של חיי היומיום היא אחת הדרכים הטובות ביותר לרפא אגו שנפגע.

פתיחות ללמידה - מאמרים וספרים רבים נכתבו על חשיבות דפוס החשיבה של צמיחה, על ערך הגמישות המחשבתית, ועל יכולתם של מבוגרים ללמוד מן הניסיון. בליבת הדברים, אני חושבת שמושגים אלה מבטאים תובנה אחת חשובה: בוגרים מצליחים הם כאלה שלומדים, מסתגלים וצומחים בתגובה לבני אדם ולנסיבות החיים שלהם. אנחנו לא לומדים מתוך ניתוק אלא מסיפורים ודוגמאות. ולא נלמד מכישלון אלא אם נראה את ה"סיפור" של אותו כישלון.

קורט לוין קורא לזה "הפשרת" המוח. המחקר שלו על הלמידה אצל האדם הבוגר מראה שאחת הדרכים היחידות לשחרר את המוח שלנו היא לתת לו ראיות ברורות לכך שאנחנו טעינו - כדי להבליט את הטעות.

קל יותר לומר זאת מלבצע

משום שרובנו רוצים להימנע מחוויית הכאב שבאה עם הכישלון, לרוב הסיפורים שקשה לנו לעכל הם אלה המבוססים על השגיאות שלנו-עצמנו, אלה המספרים עלינו. ואם אין השלכות מידיות לפעולות שלנו, קל יותר - ובטוח יותר מבחינה רגשית - להימנע מלהסביר לעצמנו את ההתנהגות שלנו ולהעדיף לחשוב שהכל בסדר. יש סכנה שידידי ג'ו יעשה בדיוק את הטעות הזו. העובדה שלא חווה את כישלונו באופן מלא עלולה לפגוע בו בטווח הארוך.

הצלחה מגבירה את הביטחון העצמי, אך רק לעתים רחוקות היא בונה בנו תבונה, אם בכלל. רק הכישלון מסוגל לעשות זאת, אם נאפשר לו. אחד מיתרונות גילי המבוגר הוא שוויתרתי על המושלמות ולמדתי לברך על חסדי הכישלון. הצניעות והחמלה שהכישלון מביא עמו פותחות אותנו, מאפשרות לנו ללמוד ולהתחבר לאחרים בדרכים אחרות. לרוב מדובר בדיוק באותם אנשים שיכולים להרים אותנו מן הבור שחפרנו לעצמנו כדי שנוכל ללמוד ולהתקדם הלאה.

פרופ' סאלי בלאונט היא פרופסור לאסטרטגיה בקתדרה ע"ש מייקל ל. נמרס של ביה"ס Kellogg לניהול באוניברסיטת נורת'ווסטרן, שבה למדה וכיהנה כדקאנית במשך שבע שנים (2010-2017). מנהיגת חשיבה מוכרת בעולם בתחומי הניהול והחינוך העסקי, פרופ' בלאונט היא מורה מעולה ומרצה בחסד בתחומים של פיתוח מנהיגות, משילות תאגידית והתמרה ארגונית. לבלאונט יש תארי M.S. ו-Ph.D מביה"ס Kellogg באוניברסיטת נורת'ווסטרן ותואר B.S. בהנדסה מאוניברסיטת פרינסטון.

בית הספר Kellogg מאוניברסיטת Northwestern בארה"ב, הינו אחד מבתי הספר המובילים בעולם למנהל עסקים. תכנית קלוג-רקנאטי, תכנית ה-MBA הבינלאומית למנהלים היא שיתוף פעולה של Kellogg עם הפקולטה לניהול ע"ש קולר באוניברסיטת תל אביב כבר מעל ל- 20 שנה.

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media