כ"ה בשבט ה'תש"פ   |   20 בפברואר 2020   |   יום חמישי
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
לרגל ה-14 בפברואר: כך חוגגים את יום האהבה מסביב לעולם
14/02/2020 | שרונה קרני כהן
כפית קסמים: הכירו את נפח הברזל אבי פינס
17/02/2020 | מיטל כץ
פלטפורמה אחת למגוון דגמים: כך מתכוונת יונדאי לחסוך בעלויות
13/02/2020 | אלן אונסמן
  לייף סטייל  < ראשי

גביע העולם בכדורגל נשים מציג: צעד נוסף בדרך לשוויון

הגביע העולמי הפך לבמה גלובלית עבור נשים מרחבי העולם לדיונים על שוויון בשכר, תקיפות מיניות ופערים חברתיים • הטורניר הנוכחי העלה לדיון את חוסר השוויון בחקר בריאות המוח והתופעות שנגרמות כתוצאה מנגיחות רבות – בזכותו גם נושא זה צפוי להשתנות
16/07/2019 | ניקול פישר
נבחרת הנשים בכדורגל של ארצות הברית זכתה בשבוע שעבר בגמר אליפות העולם 2019 לאחר ניצחונות מרשימים על צרפת, אנגליה והולנד בגמר. התחרות זכתה לחשיפה רבה בארץ ובעולם ושמה את הספורט הנשי בקדמת הבמה. הרבה בזכות החשיפה, הספורטאיות יכולות לעשות צעד נוסף לעבר שוויון והכרה.

בשנת 1999, ברנדי צ'סטיין העניקה לעולם הספורט רגע בלתי נשכח, ששינה את הספורט הנשי לעולם. זה היה לאחר שכבשה שער ההיסטורי בגמר אליפות העול אותו חגגה עם הורדת חולצתה, כשהיא נשארת עם חזיית הספורט לגופה בלבד. התמונה הזאת הגיעה לכותרות הראשיות של עיתוני הספורט מסביב לעולם - והשפיע המון על השיח. אולם, נראה שהיום יש לה אף השפעה גדולה יותר על הספורט הנשי - דרך מחקר מדעי המוח.

נבחרת ארה"ב. שומרות על בריאות המוח | צילום: Shutterstock

בשנים האחרונות יש מודעות גוברת לעובדה שחסר מחקר אודות ספורט נשי - דבר הפוגע בשחקניות, שכן במשך עשרות שנים נוצרו תרופות ומכשירים רק עבור גברים והתוצאות מראות שאלה לא מתאימים גם לנשים - מה שמגדיל את הסיכוי לפגיעה גופנית. ללא נתונים בסיסיים המכוונים ספציפית לנשים, כל ההחלטות המכריעות עבור כל נושא, מציוד ועד טיפול, ימשיך להיות לא מספיק. 

בספרה של צ'סטיין, Invisible Women, קרולין קריידו פרז טוענת כי "משום שבמחקרים רבים לא לוקחים בחשבון את המגדר, כי הם מתייחס לגברים כברירת מחדל ולנשים כמשהו לא טיפוסי, הטיה ואפליה נכנסים לתוך המערכת שלנו".

העובדה הזאת נכונה חלקית בתחום מדעי המוח, שם זנחו כמעט באופן מוחלט את הבדלי המגדר, זאת למרות שהתחום מאוד התפתח בשלושת העשורים האחרונים. אולם, כל זאת יכול להשתנות בעתיד הקרוב, כאשר נשים מנהיגות כמו ברנדי צ'סטיין ומישל אקרס מובילות את השינוי מתוך תחום הספורט הנשי.

הספורט הנשי מהווה במה לשוויון בין נשים לגברים | צילום: Shutterstock

ספורט כמכשיר דיפלומטי

מאז שנת 1991, מספק הגביע העולמי במה גלובלית לנשים מרחבי העולם, במה לדיונים על שוויון בשכר, תקיפות מיניות ופערים חברתיים - גביע העולם הנוכחי שימש במה גם לענייני מדעי המוח, בריאות המוח ופציעות באופן כללי. מונדיאל הנשים 2019 היה הראשון שאיגד את וועדת הנשים של פיפ"א, שכללה מובילים מכל עולם הספורט ופוליטיקאים - שהתכנסו כדי לדון בנושאים השונים ובפיתוח של ההעצמה בקרב בנות צעירות - הכל דרך הכדורגל.

במהלך כינוס הוועדה טען פומזיל מלאמבו-גוקה, מזכ"ל האו"ם והאחראי לתחום הנשים באו"ם, שהעולם הגיע למקום היסטורי בו שחקני כדורגל גברים לא לוקחים כבר פגיעות מוח בצורה רצינית. עתה נשים יכולות להוביל את הדרך שלהן בעזרת ניתוב של הנושא ויצירת מודעות אצל נשים אחרות בעולם.

אליפות העולם בכדורגל. במה לדיונים גלובליים | צילום: Shutterstock

ריאן שורל, שחקנית פוטבול לשעבר, ששימשה כנציגה בגביע העולם לנשים, הפכה לקול המוביל עבור אלו הסובלים מפציעות מוח הקשורות לספורט. היא עסקה בהשפעות של זעזועי מוח קרוב ל-11 שנים לאחר סיום הקריירה המקצועית שלה.


כמו צ'סטיין ואקרס, שורל אוהבת את הספורט שלה ומוקירה את הזמן שהיא שיחקה, אולם עכשיו דואגת לחנך אחרים לכתוב ספרים על הרצינות של הבנת בריאות המוח באמצעות ספורט, והיא לא לבד - בייחוד לאור התדירות הגבוהה בה ספורטאים מגיעים עם סיפורים על איך פגיעה מוחית שינתה את חייהם. לדוגמה: סיפורה של מדליסטית הזהב של בריטניה בהוקי, אלכס דנסון, שטענה שהיא "איבדה את הזהות שלי ואת היכולת לקרוא אחרי זעזוע מוח". גם ברנדי צ'סטיין אמרה שהיא "עשתה סיבוב של 180 מעלות" בדעותיה על נגיחות בכדורגל, כשהיא יודעת עכשיו מה העולם עושה היום בהקשר של זעזועי מוח ובעיות מוח נוספות.

מדע נועד להיות אובייקטיבי

הסיסמה של גביע העולם לנשים 2019 שנערך בצרפת היתה "Dare To Shine" והשתתפו בו שחקניות הכדורגל הטובות ביותר מ-24 מדינות עשו בדיוק את זה.
עד כה, מחקרים מצאו כי שיעורי זעזוע מוח עבור נשים דומים או גבוהים יותר מאשר עבור גברים בכדורגל. אבל בזכות תוכנית חדשה שנקראת באופן אירוני משהו Soccer, Head Impacts and Neurological Effects - או בקיצור SHINE - חוקרים מאוניברסיטת בוסטון יעקבו אחרי שחקניות לשעבר. תוכניות זאת חשובה גם לאקרס ולצ'סטין, אשר ציינו כי יש להן מעט בעיית זיכרון - למרות שזה לא ידוע אם בוודאות אלו בעיות הנובעות מאלפי נגיחות, אחרי שנים רבות של משחק.

כדי להבין טוב יותר את בעיית הנגיחות הזאת, ד"ר בוב שטרן מאוניברסיטת בוסטון הקדיש זמן רב לחקר ההשפעה של זעזועי מוח קטנים, או על השפעות ארוכות הטווח של זעזועי מוח חוזרים. הצוות שלו באוניברסיטה יעקוב אחרי 20 כדורגלניות לשעבר בנות 40 כדי ללמוד יותר על פגיעה מוחית, התנוונות ולבחון את הקשר בין זה לבין ספורט.

ובזכות מובילות דעה כמו אקרס וצ'סטין, כדורגל הנשים יכול להיות שוב זה שמצעיד את העולם קדימה. "זו הפעם הראשונה שחוקרים מתבוננים בכדורגל נשים, במוח נשי, וחשוב לנהל את השיחה הזאת, זה צריך להיות שווה להסתכל על נשים וגברים, ועד עכשיו זה לא היה", אמרה אקרס ל-ESPN.

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media