הרופאים 2019
   
כ"ד בשבט ה'תש"פ   |   19 בפברואר 2020   |   יום רביעי
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
לרגל ה-14 בפברואר: כך חוגגים את יום האהבה מסביב לעולם
14/02/2020 | שרונה קרני כהן
פלטפורמה אחת למגוון דגמים: כך מתכוונת יונדאי לחסוך בעלויות
13/02/2020 | אלן אונסמן
כפית קסמים: הכירו את נפח הברזל אבי פינס
17/02/2020 | מיטל כץ
  פיננסי  < ראשי

איך תשפיע הצניחה בהערכת שוויה של WeWork על סופטבנק?

הצניחה בהערכת שוויה של WeWork צפויה להשפיע באופן משמעותי על השקעות נדל"ן אחרות של סופטבנק, כמו Compass ו-Opendoor • האם פילוסופיית ההערכה של הבנק היפני שעומד מאחוריהן היתה מוטעית מלכתחילה?
22/09/2019 | מייק דל-פרטה

בדרכה להנפקה שעוכבה כעת, הערכת השווי של WeWork, שמגובה על ידי סופטבנק, צנחה מ-47 מיליארד דולר למקום כלשהו בין 10 ל-15 מיליארד דולר. נראה כי הירידה הדרסטית הזו מהווה דחייה קולקטיבית לא רק של המודל העסקי של WeWork ופילוסופיית ההערכה של SoftBank, אלא של הכלכלה שהולכת בדרך הפוכה מזו של חדי קרן ללא דרך לרווחיות. 

אתגרי ההערכה של WeWork מדגישים את הסוגיות הפוטנציאליות שעשויות השקעות הנדל"ן האחרות של סופטבנק - כלומר קומפאס ואופנדור - להתמודד בדרך שלהם לקראת הנפקה. 


אתגרי ההערכה של WeWork מדגישים את הנושאים הפוטנציאליים שהשקעות הנדל"ן האחרות של SoftBank יצטרכו להתמודד איתם | צילום: shutterstock

צמיחה חזקה, מונעת על ידי הון

WeWork חולקת מספר תכונות עם קומפאס, חברה לתיווך נדל"ן, ואופנדור, חברה שעוסקת במכירה און ליין: כולן עוסקות בנדל"ן, גייסו סכומי הון אדירים מסופטבנק בהערכות שווי של מיליארדי דולרים וצומחות במהירות מדהימה. שלושתן אינן רווחיות, משלמות את מירב הכנסותיהן כעלות מכירה, נאבקות בזהות שלהן כחברת טק, ובמקרה של קומפאס, יש להן יריבה רווחית, הנסחרת בציבור, שמוערכת בהרבה פחות.

המודל העסקי של קומפאס מונע על ידי הון. היא גייסה למעלה ממיליארד וחצי דולר, בהם היא משתמשת לרכישת נכסי תיווך ולגיוס סוכנים בסדר גודל חסר תקדים. זה הופך דולרים לסוכנים, שבתורם מייצרים הכנסות.

אופנדור גייסה למעלה ממיליארד דולר - יותר מפי עשרה מהמתחרה הקרובה ביותר - והשתמשה בהון להתרחבות מהירה (בנוסף להשקת מיזם משכנתה ורכישת חברת חיתום). אופנדור בדרך לרכישת כ-17,000 בתים בשנת 2019.

כשחברה מגייסת סכומי הון כה גדולים, יש רק יציאה אפשרית אחת: הנפקה. הנתיב האחר - רכישה של חברה אחרת - מתומחר מתוך המשוואה בגלל הערכות השווי האדירות הכרוכות בכך; חברות אחרות אינן יכולות להרשות לעצמן את העסקה. במקרה זה: הערכת השווי של 6.4 מיליארד דולר של קומפאס עומדת על שווי קרוב לזה של Zillow וגדולה כמעט פי ארבעה משל Redfin.

סופטבנק בהחלט אשם בבדיקת הגבולות העליונים של הערכות שווי של חברות פרטיות, והפרק של WeWork מבהיר שמה שסופטבנק מוכן לשלם עבור חברה שונה לגמרי ממה שכולם חושבים.

מצדיק הערכת שווי גבוהה

"גם ל-WeWork וגם לקומפאס יש יריבים רווחיים, הנסחרים בציבור ומוערכים בהרבה פחות. במקרה של WeWork, ל-IWG יש יותר שטח מרובע ויותר לקוחות, ולמעשה היא החלה להרוויח - עם זאת, שווי השוק שלה הוא רק 8% ממה שסבב הגיוס האחרון של סופטבנק העריך ש-WeWork שווה", לפי Recode.

ל-WeWork, קומפאס ואופנדור יש הערכות שווי המחוברות לשיעורי הצמיחה המרשימים שלהן, אך כאשר צמיחה זו תלויה בהשקעה ובזבוז של סכומי כסף עצומים באופן שאינו בר-קיימא, קשה להצדיק זאת.

השפעה על קומפאס ואופנדור

אם הלחץ מהשווקים הציבוריים ימשיך לדחוף לרווחיות, הוא עשוי להאיץ (או לכפות) שינוי בכלכלת התפעול בקומפאס ובאופנדור, שעד כה תדלקו את צמיחתן האדירה בהוצאות מאסיביות.

סיבה להגדלת הכנסות יכול לגרום לאופנדור להעלות את שכר הטרחה שלה, או שקומפאס תצמצם את התפלגות העמלות הנדיבה עם הסוכנים; כל אחד מהצעדים יגביל מאוד את הצמיחה. הפחתת ההוצאות תגיע בצורה של איחוד משרדי (לקומפאס יש יותר מ-250 משרדים ברחבי ארה"ב), קיצוץ בהטבות לעובדים או אפילו פיטורי עובדים.


סופטבנק. גם לסבלנות המשקיעים יש גבול | צילום: shutterstock

(Uber, עוד אחת מההשקעות של סופטבנק, הודיעה לאחרונה על סבב פיטורים מצוותי המוצר וההנדסה שלה: 435 אנשים, או 8% מכלל כוח העבודה שלה, שוחררו. זה מגיע רק כמה חודשים אחרי ש-Uber, שמניותיה ירדו ביותר מ-20% מאז ההנפקה הודיעה כי היא מפטרת 400 עובדים מחטיבת השיווק שלה).

אופציות למניות

אלה שהכי יושפעו בקומפאס, אופנדור, ו-WeWork עשויים בסופו של דבר למצוא את עצמם עובדים וקבלנים שיש להם אופציות למניות. במיוחד קומפאס השתמשה בזה ככלי מפתח לגיוס סוכן ושימורו, והערכת שווי צונחת תגרום לאופציות הללו להיות שוות חלק מאוד קטן ממה שהובטח בתחילה.

ובעוד הערכת השווי של קומפאס לא יורדת - היא עלתה לאחרונה מ-4.4 מיליארד דולר ל-6.4 מיליארד דולר - קצב העלייה מאט.

קומפאס אינה WeWork, וגם אינה אופנדור. אך כדי להצליח, כל שלושת העסקים דורשים הון חסר תקדים ונכונות לקנות חזון שמונע יותר על ידי מילים מאשר מספרים ושם קל יותר לטעון לתוקף לטווח הארוך של המודל העסקי מאשר להוכיח אותו.

הפיאסקו הנוכחי של WeWork (וכדי שיהיה ברור, מדובר על ירידת ערך של 70% עד 80%, פשוט כתוצאה מפתיחת הספרים וכנות לגבי העסק) מראה כי הערכות שווי אינן יכולות לעלות ללא ביקורת על ידי מציאות של עקרונות כלכליים בסיסיים - ולסבלנות המשקיעים אכן יש גבול.

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media