ו' בניסן ה'תש"פ   |   31 במרץ 2020   |   יום שלישי
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
דווקא בימי קורונה - המורים חשובים מאי פעם
26/03/2020 | אורי בן-ארי
כדאי להתרגל: מעקב אחר טלפונים – לא רק בישראל
26/03/2020 | זאק דופמן
לשמור על החולים: המהנדסים האיטלקים שמדפיסים שסתומים למכונות הנשמה
24/03/2020 | איימי פלדמן
  פיננסי  < ראשי

בין הונג קונג לוושינגטון: האם סין תתן לארה"ב להתערב בענייניה הפנימיים?

בתוך מהומת מלחמת הסחר שמתנהלת בין ארה"ב לסין בולטת החרגתה של הונג קונג מהמכסים שהטיל טראמפ על סחורות סיניות • מדוע ארה"ב מקדמת את ההפרדה הזו ואיך זה קשור למהומות שמתחוללות במחוז המשגשג?
28/08/2019 | עדי ויצהנדלר

ההפגנות בהונג קונג התחילו בעקבות תכנית לחקיקה שתאפשר הסגרה מהונג קונג לסין. נכון לעכשיו, החקיקה הוקפאה, אבל המפגינים דורשים ביטול מוחלט שלה, רפורמה, ואפילו נשמעים קולות הדורשים להחליף את קארי לאם, מנהיגת הונג קונג.

מבחינה היסטורית, בתקופה שבה סגרה סין את שעריה לעולם, הונג קונג היתה הגשר ליחסים המסחריים והבינלאומיים של סין עם המערב. גם היום להונג קונג חשיבות כלכלית גדולה עבור סין. התמ"ג באזור ה-Greater Bay Area שכולל את הונג קונג, מקאו ושנז'ן, מהווה 12% מסך התמ"ג של סין. אולם, חשוב לציין כי על אף שלא ניתן להפחית במידת החשיבות של הונג קונג, התלות בה הלכה ופחתה בעשורים האחרונים ככל שסין הרחיבה את שיתופי הפעולה הבינלאומיים שלה וצברה השפעה ועצמה כלכלית.

הפגנה בהונג קונג נגד ההסגרה | צילום: shutterstock

אזורי סחר חופשי בתוך Mainland China יכולים להתחזק באופן שיהפוך אותם, ללא ספק, לאלטרנטיבה להונג קונג. כך למשל, הגברת האוטנומיה של נמלים בתוך סין תאפשר ניהול חופשי של כניסת ויציאת סחורות מסין ותחליש את כוחה של הונג קונג כמרכז שילוח בינלאומי.

כשהונג קונג הוחזרה לשליטת סין הוחלט כי תונהג ביחס אליה מדיניות ,One Country Two systems. כלומר, על אף שמדובר במדינה אחת, הונג קונג תשמור על עצמאות כלכלית ואדמיניסטרטיבית, עם שיטת ממשל נפרדת, מערכת חקיקה נפרדת ועצמאות פיננסית.

סין והונג קונג הן חברות נפרדות בארגון הסחר העולמי, שיטת המשפט בהונג קונג היא "המשפט המקובל" (common law) בעוד שבסין היא קרובה לשיטת המשפט הקונטיננטלי (למעשה, חוק החברות ההונג קונגי דומה מאוד לחוק החברות שאנו פועלים לפיו כאן בישראל, ירושה משותפת מתקופת השלטון הבריטי).

מנוף לחץ?

איך כל זה קשור למלחמת הסחר הארוכה שמתנהלת מול ארצות הברית? מלחמת הסחר היא למעשה מאבק על מעמדה של ארצות הברית מול סין כמעצמה כלכלית. ארצות הברית מנסה להשפיע על המאזן הקיים ולהפחית מעצמתה הכלכלית של סין ומהשפעתה בעולם.
המלחמה הזו מפעילה לחצים כלכליים כבדים על שני הצדדים, עם תגובות ותגובות נגד, המשפיעות על שוקי המניות, הנדל"ן, התעשייה - וכאן מעניין לציין דוגמה נוספת להפרדה בין הונג קונג וסין: המכסים שמטילה ארצות הברית על סין אינם חלים על הונג קונג. הנשיא טראמפ מנסה לקשור בין המחאות בהונג קונג ובין מלחמת הסחר כיוון שהוא חושב שהוא מזהה נקודת חולשה ומנסה להפעיל לחץ על סין. אולם, מה שהוא לא מבין הוא שהסינים לא יתנו לגורם זר להתערב בענייני פנים ולא יתנו לטראמפ להשפיע על מהלכיהם בהתמודדות עם סוגיית הונג קונג. גם בריטניה שניסתה להתערב במגעים בין גורמי הממשל זכתה לתגובה חריפה ולתזכורת שהונג קונג כבר אינה בשליטתה, ונראה שבינתיים נסוגה.

ארצות הברית לא נותרת חסינה במלחמת הסחר שיזמה ובסקטורים רבים כבר מסתמנת ירידה. שוק התיירות הסינית לבדו, אשר ירד ב-6% בהשוואה לאשתקד, יצר פגיעה שהחלה בעסקי התיירות אך הלכה והתפשטה לשחקניות ותיקות ומרכזיות בשוק הקמעונאות האמריקאי. התיירים הסינים ידועים בתור תיירים אשר הוצאותיהם במדינה זרה גבוהות משל התייר הממוצע וירידה בתיירות משמעותה גם פגיעה משנית בסקטורים נוספים. מכירותיה של הרשת האמריקאית טיפאניס ירדו ב-25%, כאשר הירידה המיוחסת לצרכנים הזרים הסינים גבוהה אף יותר משיעור זה. גם רשת מייסיס נאלצה לפרסם אזהרת רווח כתוצאה מהירידה במכירות.

ולא רק ארצות הברית, חברות רבות נמצאות בסיכון משמעותי לקיומן אם יאבדו את השוק הסיני ואף גרמניה נמצאת בסיכון למיתון, לאחר הצטמקות התמ"ג שנבעה בין היתר ממלחמת הסחר של סין וארצות הברית. סין הודיעה כי היא מתכוונת לקיים את שיחות הסחר אשר נקבעו לחודש ספטמבר ונראה שטראמפ יפעל בתבונה אם יקבל את היד המושטת לו וינצל את ההזדמנות להגיע לפתרון.

הכותבת היא עו"ד, בעלת חברת ייעוץ אסטרטגי לעסקים עם סין ומייצגת חברות סיניות הפועלות בישראל

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media