ו' בניסן ה'תש"פ   |   31 במרץ 2020   |   יום שלישי
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
דווקא בימי קורונה - המורים חשובים מאי פעם
26/03/2020 | אורי בן-ארי
כדאי להתרגל: מעקב אחר טלפונים – לא רק בישראל
26/03/2020 | זאק דופמן
לשמור על החולים: המהנדסים האיטלקים שמדפיסים שסתומים למכונות הנשמה
24/03/2020 | איימי פלדמן
  פיננסי  < ראשי

כך משפיעה מלחמת הסחר על הצמיחה הגלובלית

ההסלמה האחרונה במלחמת הסחר המתמשכת הנחיתה על הצמיחה הגלובלית מכה נוספת אשר עלולה לדרדר אותנו אל סיפו של מיתון • אך מה שגרם לתסבוכת האחרונה יכול גם להוביל לתיקון בריא של השווקים הפיננסים, שנראה כי התנפחו לממדים לא פרופורציונאליים
20/08/2019 | איתי זהוראי

"הירידה בתחזיות הצמיחה של הכלכלה הגלובלית לשנת 2019 משקפת את ההפתעות השליליות בצמיחת הכלכלות המתפתחות השנה, אשר מותנו רק חלקית על ידי הפתעות חיוביות מצד מספר כלכלות מפותחות". במילים מסורבלות אלו בחרה הכלכלנית הראשית של קרן המטבע הבינלאומית, לפתוח את מסיבת העיתונאים שערכה הקרן לרגל פרסום עדכון תחזיות הצמיחה העולמית.

הכתבה מופיעה בגיליון אוגוסט 2019 של פורבס ישראל

לרכישת הגיליון לחצו כאן

לכל העדכונים, הכתבות והדירוגים: עיקבו אחרינו בפייסבוק ובאינסטגרם

"הפתעות" היה המוטיב החוזר בדבריה ואם היתה משערת אילו עוד "הפתעות" מכין עבורה הנשיא האמריקאי בהמשך הדרך, אולי היתה מאמצת גישה פסימית יותר מגישתה הפסימית גם כך. בשורה התחתונה מה שלא הפתיע אף אחד בעדכון האחרון היא העובדה ששוב תחזיות הצמיחה עודכנו למטה - זו הפעם הרביעית ברציפות.

נפילה חופשית או נחיתה רכה? | צילום: unsplash

לאור ההתפתחויות האחרונות במלחמת ארה"ב־סין המתמשכת, נראה כי עדכון שלילי זה היה עדין מדי. עוד לפני שידעו כי אנו עומדים בפני הסלמה משמעותית, סימנו כלכלני קרן המטבע את שנת 2019 כאחת השנים החלשות בעשורים האחרונים והחלשה ביותר מאז 2009 - שנת משבר האשראי העולמי. מדדי הייצור, הרכש והסנטימנט העסקי המשיכו לרדת ומשקיעים השהו השקעות על רקע אי הוודאות הגלובלית. אי הוודאות מאז הוחרפה עשרות מונים.

הסחר העולמי, שמקיים קורלציה גבוהה עם זרם ההשקעות, הואט משמעותית ברבעון הראשון של 2019 לקצב של 0.5% - הנמוך ביותר מזה שבע שנים. בהתאם, תחזית צמיחת הסחר הגלובלי נחתכה באופן חד (ואולי אף לא חד מספיק, בראייה רטרוספקטיבית) וכעת עומד צפי הגידול של הסחר על 2.5% בלבד. שוב, מהשנים החלשות שידענו מאז המיתון החמור של 2009 - ועוד לפני ששוקללו בפנים ההתפתחויות השליליות האחרונות.

השווקים המפותחים מאבדים מומנטום והצמיחה בהם תואט משמעותית ברבעונים הבאים. בלימת צמיחת הכלכלה הסינית תימשך ותרד לקצב הנמוך ביותר מזה 30 שנה. הודו וברזיל, שלא הושפעו לשלילה עד כה מהסערה בשווקים הבינלאומיים, ירשמו צמיחה מתונה יותר עקב חולשה רבה מהצפוי של הביקושים הפנימיים. צמיחת השווקים המתפתחים השנה תסתכם ב־4.1% בלבד ותהיה החלשה ביותר זה עשור.

מה שמטריד במיוחד היא העובדה כי אותם סיכונים שסומנו בשנים האחרונות רק כ"פוטנציאלים", ניצבים היום כאיומים ממשיים. חרחורי מלחמה וחילופי האשמות בין ארה"ב לסין הפכו לתחרות משתוללת של העלאות מכסים ופיחותי מטבע. בריטניה התדרדרה אל כאוס פוליטי וכלכלי חסר תקדים, תוך שהיא שוקעת לאיטה במיתון. התגברות המתיחויות הגיאו־פוליטיות בעולם, מה שהיה רק איום אמורפי עד לפני כשנה, הפך לכדי הסלמה ממשית במפרץ הפרסי ולשיבושים תדירים באספקת הנפט העולמית - וזה במקביל להתחממות ניכרת בגזרה הקוריאנית ובגזרת הודו־פקיסטאן הגרעיניות.

סיבה למסיבה

כל הסימנים והנורות האדומות הללו, אשר הבהבו בעוצמה עוד לפני הציוץ הנשיאותי האחרון שבישר על עליית השלב בלחימה, זכו להתעלמות מוחלטת מכיוון השווקים הפיננסים. אלו העדיפו להסתמך על ציפיות להורדות ריבית הפד, רווחי חברות הטכנולוגיה הגדולות, ונתוני המאקרו החזקים - על אף שגם אלו באו עם הערת אזהרה ואיתותים ברורים לכך שברבעונים הבאים המנגינה צפויה להשתנות. תמרורי ההאטה שניצבו בצידי הדרך לא הועילו, הורדות תחזיות הצמיחה לא הזיזו ואפילו פיצוץ המשא ומתן ואינדיקציות ברורות להסלמת מלחמת הסחר לא גרמו לדאגה מיוחדת או סיבה מספקת להפסקת החגיגה.

באין תמרורים המשיכו מדדי הבורסות המובילים לטוס על האוטוסטרדה המהירה. מדד הנאסד"ק למשל, השלים עד סוף יולי השנה תשואה פנומנאלית של 25%, מדד ה־S&P טס בשיעור של 20% לעומת שוויו בתחילת השנה וגם הדאו התעשייתי הצטרף לחגיגה בוול־סטריט עם תשואה של למעלה מ־15%.

שתי הסלמות משמעותיות התחוללו עד אז - אחת באוקטובר 2018 והשנייה במאי האחרון. גם הן נשכחו והושארו מאחור כזיכרון מעומעם ורחוק. שתיהן גרמו לפאניקה זמנית בשווקים ולירידות חדות, אך בשני המקרים נמחקו הירידות לחלוטין ותוך זמן קצר חזרו המדדים לטוס ולשבור שיאים בקנה מידה היסטורי. עד שהגיע אוגוסט.

הראשון לזהות

הורדת הריבית עליה הכריז יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, בתחילת אוגוסט, היתה היסטורית - מעולם לא בוצעה הורדה במצב של תעסוקה מלאה (מתחת ל־4% אבטלה). יתרה מכך, שינוי מדיניות הריבית ממרסנת למרחיבה בשנה שבה צפויה הכלכלה האמריקאית להשלים את רצף הצמיחה הארוך ביותר בהיסטוריה שלה - היא אירוע חריג.

פאואל כמובן יודע זאת טוב מכולם - ומה שהוא ראה לנגד עיניו כאיום הגדול ביותר כיום, בוול סטריט סירבו, או לא יכלו, או לא רצו לראות: היחלשותה של הצמיחה העולמית והשלכותיה המשמעותיות של מלחמת הסחר על הכלכלה הגלובלית וספציפית על כלכלת ארה"ב. "החולשה בצמיחה הגלובלית ומתיחויות הסחר משפיעות על הכלכלה האמריקאית", הודה פאואל לאחר ההכרזה על הורדת הריבית, "אנו רואים זאת עכשיו ברבעון השני של השנה בנתונים החלשים של ההשקעות והייצור התעשייתי".

טראמפ עם פאואל בטקס מינויו בבית הלבן. המבוגר האחראי | צילום: The White House

חששותיו של פאואל קיבלו משנה תוקף מהר מן הצפוי, פחות מ־24 שעות לאחר הודעתו. כמו תמיד שוחררה הפצצה באמצעות ציוץ בטוויטר הנשיאותי שהכריז כי החל מה־1 בספטמבר סחורות בהיקף של כ־300 מיליארד דולר המיובאות מסין ימוסו בשיעור של 10%. במילים אחרות כל הסחורות המיובאות על ידי ארה"ב מסין בשנה, כמעט חצי טריליון דולר, ימוסו ויוגבלו בצורה כזו או אחרת.

סין כמובן לא ישבה בחיבוק ידיים וביצעה פיחות חד בערך היואן. פגיעה ישירה ומדויקת בנקודה אמריקאית רגישה. התרחיש ממנו חששו כולם התממש תוך זמן קצר - האיום הוחרף והועצם ומלחמת הסחר התדרדרה במהירות והתפתחה גם למלחמת מטבעות גלובלית. הלחימה הקונבנציונאלית לבשה ממדים אפים מפחידים ועשתה עוד צעד אל עבר תרחיש יום הדין.

שימוש באמצעי לחימה בלתי קונבנציונאליים הוא התממשות הסיוט האפוקליפטי. אחזקותיה של סין באג"ח ממשלת ארה"ב בשווי של 1.12 טריליון דולר הן נשק אטומי והאצבע על הכפתור האדום. בינתיים אנו רחוקים משם, אך ההתפתחויות האחרונות הן ללא ספק עוד צעד מיותר בכיוון הלא נכון ובזמן הלא נכון. בהתפתחויות השליליות של אוגוסט היה די והותר על מנת לשלוח את המדדים המובילים של בורסות העולם מטה.

הורדת הריבית, לגישתו של פאואל, משמשת כמעין "תעודת ביטוח" בדיוק מפני הסיכונים מהם התריע, זמן קצר לפני שאכן התממשו בהסלמה האחרונה. אך בסירובו להכריז כי צפויות הורדות נוספות רמז אולי כי בבנק הפדרלי סבורים שהרחבות נוספות בתקופה הרגישה הזו יהיו מסוכנות אף יותר.

לשחרר קיטור

בראיה זו ניתן להבין מדוע נמנע הפד מלהודיע על מדיניות מרחיבה חדשה. על הירידות האחרונות בבורסות ברחבי העולם ניתן להסתכל כעל תיקון בריא והכרחי של השווקים. המדדים המובילים עלו בשנה האחרונה באופן מהיר ולא פרופורציונאלי לקצב התפתחות הכלכלה הריאלית. ניתוח של היחס בין שווי השוק המצרפי של כלל החברות הציבוריות בארה"ב, לבין התוצר הכולל של המשק - יעיד על כך באופן מובהק.

בטווח הארוך, שוק המניות חייב לשקף את הפעילות הכלכלית הריאלית במשק ולהתכנס לערך מסוים המבטא בצורה הוגנת את היחס בין השווי הפיננסי לפעילות הריאלית - והיחס הזה חורג בשנים האחרונות בהרבה מהנורמלי. ברבעון השני של 2019 הואטה הצמיחה של המשק האמריקאי מ־3.1% ל־2.1%. לעומת זאת, מדד Wilshire 5000 (המדד הכללי של כל המניות הנסחרות בארה"ב) עלה באופן ניכר, מה שהוביל לגידול חד ביחס, שעומד נכון להיום על כ־140% - שיעור גבוה וחריג בהשוואה היסטורית. במילים אחרות, שווי המניות הכולל של כלל החברות הנסחרות בארה"ב עולה בהרבה על התוצר של המשק האמריקאי, ואף גבוה מהיחס שנרשם ערב המשברים החמורים ביותר שהיכו בנו בעוצמה בעשורים האחרונים. רק לשם השוואה, ערב פרוץ משבר הסב־פריים עמד היחס הזה על 105% ("בלבד") ולפני התפוצצות בועת הדוט.קום אותו יחס עמד על 137%.

בשני הרבעונים הקודמים דווקא ירד היחס לכ־130%. הנפילות בבורסות ותיקוני המדדים שנרשמו ברבעון האחרון של 2018 היו הגורם העיקרי לשיפור (על אף האטת הצמיחה לקצב של 1.1% בלבד). ברבעון הראשון של 2019 היו אלה בעיקר נתוני הצמיחה החזקים של התוצר (3.1%). עם זאת, ההאטה בצמיחה ברבעון השני וההתחממות המחודשת של מחירי המניות, הביאו לקפיצה הנוכחית של המדד אל רמות מסוכנות בפרספקטיבה היסטורית. גם אם מנתחים את נתוני התוצר הלאומי ולא המקומי, מתקבלת תמונה דומה המעידה על התחממות יתר של השווקים - כך שבבחינה זו, מהוות הירידות האחרונות בשווקים שהגיעו אל סף רתיחה, אמצעי חיוני לשחרור קיטור והפגת הלחץ הרב שהצטבר. דלי של מים קרים שיצננו את השווקים לפני שיגיעו לפיצוץ הרסני ומסוכן.

על צומת דרכים

"אנחנו נמצאים בצומת גורלי", הזהירה קרן המטבע הבינלאומית בעדכונים שפרסמו לאחרונה. לאור ההתפתחויות השליליות האחרונות נראה שכבר חלפנו על פני הצומת ופנינו בפנייה חדה לכיוון הלא נכון, בכביש המוביל אותנו לדרך אפלולית ורצופה מהמורות. נסיעה מסוכנת על סיפו של מדרון תלול וחלקלק.

אך נקודת האור החיובית בכל התחזיות העגומות הללו נובעת דווקא מתוך הבעיה העיקרית - הגורם האנושי בתנגשות הטיטאנים בין ארה"ב וסין שסחפה את הכלכלה הגלובלית לסחרור הנוכחי. פרשנים מסוימים שהעזו להתנבא והכריזו חגיגית כי מלחמת הסחר הסתיימה (ושסין היא המנצחת הגדולה בסבב הלחימה) הוכו בהלם נוכח ההסלמה הנוכחית, שהפתיעה רבים במהירותה ובעוצמתה. טראמפ הוכיח בכך בפעם המי יודע כמה, כי מעטים האנשים שיכולים לקרוא או לצפות את מהלכיו, במיוחד כשקמפיין הנשיאות הולך ומתקרב.

מה שברור כעת זו העובדה שהלחימה לא תמה ולא צפויה להסתיים בתקופה הנראית לעין. בסבירות גבוהה ניתן להניח כי הצבע האדום ישלוט בשווקים, העצבנות תגבר, התנודתיות תעלה ואי־הוודאות תחריף. בינתיים, אם תימשך ההידברות בין הצדדים הלוחמים והם יגלו אחריות אשר תמנע הסלמות נוספות ומסוכנות - מדובר בתיקון בריא.

העולם זקוק כיום נואשות למבוגר אחראי, חף מאינטרסים זרים ולחצים פוליטיים שטובת הכלל וההיגיון הישר מנחים אותו. ג׳רום פאואל, העומד בראש הבנק הפדרלי, אותו גוף שאחראי במידה רבה לניפוח שוקי המניות בעשור האחרון, יכול להיות אותו מבוגר אחראי.

את זה ניתן היה לזהות כשעמד לאחרונה איתן מול מכבש הלחצים האדיר שהופעל עליו מכיוון הבית הלבן ווול סטריט - ונמנע מלהצהיר כי יהיו הורדות ריבית נוספות. ברמות השווי הנוכחיות גם הוא יודע כי הדבר האחרון שהשווקים צריכים בתקופה הרגישה הזו, זה עוד תמריץ לעליות.

הכתבה מופיעה בגיליון יולי 2019 של פורבס ישראל

לרכישת הגיליון לחצו כאן

לכל העדכונים, הכתבות והדירוגים: עיקבו אחרינו בפייסבוק ובאינסטגרם


רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media