ו' בניסן ה'תש"פ   |   31 במרץ 2020   |   יום שלישי
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
דווקא בימי קורונה - המורים חשובים מאי פעם
26/03/2020 | אורי בן-ארי
כדאי להתרגל: מעקב אחר טלפונים – לא רק בישראל
26/03/2020 | זאק דופמן
לשמור על החולים: המהנדסים האיטלקים שמדפיסים שסתומים למכונות הנשמה
24/03/2020 | איימי פלדמן
  פיננסי  < ראשי

בשעה טובה: WeWork חושפת את תכנית ההנפקה שלה

אחת ההנפקות המדוברות של השנה, אחרי הערכת שווי של 47 מיליארד דולר, יוצאת לדרך: חברת WeWork, שהוקמה על ידי הישראלי אדם נוימן, הגישה את המסמכים הדרושים לוועדה לניירות ערך ובורסות • הפסדיה במחצית הראשונה של השנה גדלו ב-25%
15/08/2019 | סמנתה שרף

ביום רביעי חשפה WeWork את טופס S-1 שלה ל-SEC, הוועדה לניירות ערך ובורסות של ארה"ב, הטופס שמשמש חברות שמתעתדות לצאת להנפקה. הגשת הטופס מתחילה למעשה את התהליך על מה שצפויה להיות ההנפקה הגדולה של השנה.

הסטארט-אפ, שפועל בניו יורק ועוסק בחללים משותפים, הכריז כבר באפריל שנרשם בוועדה. על פי ההגשה, ההנפקה תעמוד על מיליון דולר, מספר מקובל שמשמש כ"מראה מקום" עד שהתנאים נקבעים. על פי דיווחים, החברה שואפת למכור מניות בשווי 3.5 מיליארד דולר.

בניין בהרצליה פיתוח בו קיימים חללי עבודה משותפים של החברה | צילום: shutterstock

מהמסמך שהוגש ל-SEC ניתן לראות שהמנכ"ל, אדם נוימן, יחזיק בלפחות מחצית מכוח ההצבעה אחרי ההנפקה. בפורבס מעריכים שהנתח של נוימן יהיה שווה כ-4.1 מיליארד דולר, ושל השותף שלו, מנהל התרבות הראשי מיגל מקלבי, יהיה שווה 2.9 מיליארד.
כל זה מבוסס על הערכה שמרנית יותר מזאת שפורסמה בינואר, ומעריכה את שווי WeWork ב-47 מיליארד דולר, על סמך השקעה בשווי 6 מיליארד דולר מ-SoftBank.

גיוס הכספים הזה מנותק מהמציאות, לדעת רבים, ולא מציאותי, מכיוון שהוא גבוה פי 26 מהכנסות החברה ב-2018.

חברת Boston Properties, הבעלים הגדולים ביותר בארה"ב של חללי משרדים עירוניים, מוערכת בפי 12 מההכנסות שלה (מנכ"ל החברה לשעבר, מורטימר זוקרמן, היה אחד המשקיעים הראשונים ב-WeWork). IWG, חברת האם של Regus, המתחרה בתחום שיתוף החללים המשרדיים - מוערכת בפחות מארבע פעמים פי ההכנסות שלה.

הפסדים חדים

השווקים לא הועילו להנפקות מדוברות אחרות, שהגיעו עם הערכות גבוהות אך לא הציגו רווחים. אובר, שלושה חודשים אחרי ההנפקה, נסחרת בהערכה נמוכה מסבב הגיוס הפרטי האחרון שלה. המניות של ליפט ירדו ביותר מ-25% מאז השקתן במרץ.

כמו החברות החדשות הנוספות בבורסות, גם WeWork יוצאת להנפקה תוך שהיא מתמודדת עם הפסדים חדים. לאחרונה חשפה הפסד של 1.9 מיליארד דולר ב-2018, עם הכנסות של 1.8 מיליארד בלבד. המסמכים החדשים שהגישה חושפים הפסד של 905 מיליון דולר בששת החודשים הראשונים של השנה, עם רווחים של 1.54 מיליארד דולר. ההכנסות הוכפלו ביחס לתקופה המקבילה אשתקד, וההפסדים צמחו ב-25%.

חללי העבודה של החברה במתחם שרונה שבתל אביב | צילום: shutterstock

החברה אומרת שמיקומים מסוימים, בני למעלה משנתיים, מכניסים כסף, מה שמצביע על כך שהיא צפויה לעבור לרווחיות גלובלית אם תפסיק להשקיע בצמיחה. מתוך 527 המיקומים של החברה, 103 נפתחו ב-2019.

זווית מרעננת

ל-WeWork, שנפתחה ב-2010, יש אווירה רגועה, ברזים של קומבוצ'ה ודגש רב על קהילה. היא מציעה זווית מרעננת למודל העסקי הישן: השכרה של חללים מבעלי בניינים, וסאבלט, בחתיכות קטנות יותר. את הרווח שהיא עושה בדרך - מכניסה החברה לכיסה.

כשלקוח בוחר להקים את העסק שלו בחלל של WeWork, הוא לא צריך לדאוג לתשתיות תקשורת, חדר דואר או קפה, כך שהחברה יכולה לדרוש סכומים נוספים תמורת הנוחות והגמישות.

לחברה יש 527 אלף מנויים, והקונספט הופך פופולרי יותר מדי יום. יחד עם זאת, כמה סוכני נדל"ן משרדים בניו יורק אומרים שנוכחות גדולה של WeWork עשויה לפגוע בערך המכירה מחדש של בניינים, מכיוון שהעסק לא נבחן עדיין בשווקים חלשים. מצד שני, מספר בעלי משרדים גדולים השקיעו ב-WeWork, וחלקם מתכוונים לפתוח חללי משרדים שיתופיים בעצמם. החברה התחילה לרכוש נכסים, כמו את חנות הדגל של הכלבו Lord & Taylor בניו יורק, אבל רוב הנכסים שלה שכורים.

מוקדם יותר השנה, השותפים המייסדים הקימו את The We Company, ארגון גג שכולל את מגוון החברות שלהם, החל מהעסק הראשי לחללי העבודה השיתופיים ואת המותג בן השלוש שלהם למגורים שיתופיים, WeLive. יש גם בית ספר שמנהלת אשתו של נוימן, רבקה (WeGrow), מרכז כושר (WeRise) וקונספט קמעונאי שבו גם מי שאינו חבר יכול להזמין חלל (Made by We): כאן פועלים כ-100 שולחנות עבודה שניתן להזמין ומוצגים שלל מותגים ומוצרים.

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media