כ"ט בשבט ה'תש"פ   |   24 בפברואר 2020   |   יום שני
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
כפית קסמים: הכירו את נפח הברזל אבי פינס
17/02/2020 | מיטל כץ
האם לאוניד נבזלין יהפוך לאדם העשיר בישראל?
19/02/2020 | מערכת פורבס
מבאפט לבלומברג: 25 הפילנתרופים הנדיבים ביותר באמריקה
17/02/2020 | ג'ניפר וונג
  פיננסי  < ראשי

לבנות במקום לפרק: המהפך של ענקית ניהול הנכסים KKR

הנרי קרביס וג'ורג' רוברטס היו הפנים האכזריות של וול סטריט בשנות ה-80, ונחשבו אנשי ההון שכובשים את אמריקה היצרנית ומפרקים אותה לרסיסים • היום, אחרי מהפך משמעותי, הם מסייעים לחברות שהם רוכשים, מנסים להגן על הסביבה – וגם משלמים פיצויים לעובדים שפוטרו
20/05/2019 | אנטואן גרה

במהלך רוב העשור האחרון, הסאגה של גארדנר דנוור, חברה שמייצרת מכשור תעשייתי מאז 1859, נראתה כמו סרט המשך לסרטו האיקוני של אוליבר סטון, "וול סטריט". המכירות ממשאבות הנפט והקומפרסורים צנחו, המניות בבורסה בניו יורק נחלשו, וב-2012 הגיעו מממנים אופרטוניסטים - בגלגול הנוכחי בפורמט של קרנות גידור - דפקו על השולחן ודרשו שינוי. בסופו של דבר, אחרי שינויים בהנהלה, פיקחה גולדמן זקס על מכירה, וחברה ניו יורקית הגישה את ההצעה הזוכה ב-2013, 3.9 מיליארד דולר. הדבר היחיד שהיה חסר בתמונה זה מייקל דאגלס.

אבל בדרך להפוך לסיפור קלישאתי על מפעלים - וחלומות - שבורים, קרה משהו משונה. למעלה מ-325 מיליון דולר הושקעו בציוד חדש, בהפיכת המפעלים לבטוחים יותר ובשיפור התפעול. מימון חדש איפשר לחברה להתרחב לענפים הרפואים והסביבתיים. מצבת כוח האדם, שעמדה על 6,400 איש, צמחה ב-5%. ההכנסות עלו ב-15% והרווח התפעולי זינק ב-54%. כשגארדנר חזרה לבורסה לפני כשנתיים, כל עובד בחברה קיבל מניות בשווי של כ-40% משכר הבסיס השנתי שלו, ובסך הכל כמאה מיליון דולר. "אם נהיה טובים יותר, החברה תהיה טובה יותר, וזה אומר שהמניות שלנו יהיו שוות יותר", אומר ג'וש של, 29, מפקח בפס הייצור, שלקח קורס בחינוך פיננסי באדיבות גאדרנר דנוור, במטרה שיחשוב יותר כמו בעלים ופחות כמו עובד. "כולם מנצחים".

מימין: רוברטס וקרביס. מייסדי .KKR & Co | צילום: KKR

לעלילת סיפור הפיל-גוד הזה יש שני במאים מפתיעים: הנרי קרביס וג'ורג' רוברטס, השותפים המיליארדרים שייסדו את .KKR & Co, ענקית ניהול הנכסים הפרטיים ששווה היום 200 מיליארד דולר. "אתה לא יכול לקנות חברה ולפרק אותה. זה לא מודל עסקי שיחזיק מעמד", אומר קרביס, 75, מחדר הישיבות הפרטי שלו בניו יורק, אל מול הנוף לסנטרל פארק. "אם אתה לא מזרים בחזרה כסף ויוצר מוצרים חדשים, מפעלים חדשים ודרכים חדשות לעשות עסקים באזורים חדשים, בסופו של דבר אתה תמות".

רוברטס, 75, שותפו משכבר הימים, מוסיף, "עסקים שיש להם בעלים שאכפת להם מהם, והנהלה שאכפת לה, תמיד יגיעו לביצועים הטובים יותר".

חובבי ההיסטוריה של וול סטריט מוזמנים להרים את הלסת שלהם מהרצפה. KKR, שהיתה הבחור הרע בסיפורי האייטיז, בהם חברות פיננסיות רכשו, פירקו וחיסלו תאגידים כל-אמריקאים, מגלמת עכשיו את הבחור הטוב? רוברטס וקרביס, שהפכו למפורסמים בזכות הספר והסרט "ברברים בשער", בו תוארה ההשתלטות העוינת שלהם על RJR נבסיקו, נחקרו בקונגרס על העלמות מס ועל האופן האגרסיבי שבו השתמשו במינוף ובחובות כדי לבלוע את נבסיקו וענקיות אחרות.

היום KKR היא כבר לא המועדון המגניב של החבר'ה, אלא תאגיד שנסחר בבורסה. רוב ההשקעות והעובדים שלהם פועלים מחו לארה"ב, כשפוטנציאל הצמיחה הגדול ביותר נמצא באסיה. במקום להתעלל במנהלים של החברות הנרכשות, קרביס ורוברטס מנהלים אותן, ואחרים בפועל על 114 חברות עם הכנסות שתיות של 123 מיליארד דולר ו-753,000 עובדים.

בחמש השנים האחרונות נשפכו 3.7 טריליון דולר לקרנות פרטיות. KKR פועלת היום בממדים אחרים לגמרי מאלו שבהם פעלה כשהשתלטה על נבסיקו. הקרן הבאה של החברה לרכישה בתוך גבולות ארה"ב צפויה להיות סכום מסחרר של 20 מיליארד דולר, הקרן באסיה - 15 מיליארד, ובאירופה - 5 מיליארד. העמלות צמחו ביחד עם הנכסים - KKR הגיעה ל-1.8 מיליארד ב-2018 ובלקסטון ל-3.1 מיליארד. אבל השאלה הקיומית היא איך להגיע לביצועים טובים יותר משל S&P500 ולהצדיק את העמלות האלה. לחמש קרנות הרכישה הראשונות של KKR, מ-1976 ועד 1986, היה החזר של פי 4-17 ההשקעה. אבל היום יש מאות חברות הון פרטיות. וגרוע מזה, המהלכים הפיננסיים והתפעוליים שחברות רכישה המציאו הם היום הפעולות הבסיסיות ביותר של כל סמנכ"ל כספים. מאז 2002 לא הציעה אף קרן של KKR החזר על ההשקעה שעלה על 2.4. כמו שג'ורג' רוברטס אומר על משחק הרכישות הממונפות, "אין בזה אמנות יותר. מה שחשוב זה מה אתה הולך לעשות עם העסק".

כל אידיוט יכול לקנות חברה

כמו רוב הצמדים האיקונים, קרביס ורוברט הם דוגמה ומופת להפכים שנמשכים. הם בני דודים וחברים הכי טובים כבר 70 שנה. האבות של שניהם התעשרו מנפט, והם נרשמו ביחד ללימודים באוניברסיטת קלרמונט מק'קנה בקליפורניה. הם למדו את אמנות העסקים מאותו המנטור - השותף המייסד השלישי של KKR, ג'רום קוהלברג - והם שותפים עסקיים כבר 43 שנים. הם עובדים בהרמוניה רוב הזמן, גם כש-4,000 קילומטרים מפרידים בינהם: קרביס במשרד המוכר בניו יורק ורוברטס, ששומר על פרופיל נמוך יותר, בסן פרנסיסקו.

כדי לפגוש את קרביס במשרדו ברחוב 57, המבקרים צריכים לעבור על פני שורת מעליות מכוסות מהגוני לכיוון מאבטח שיושב מאחורי חלון רשמי שדומה לכלוב בקזינו. ממשיכים במורד מסדרון שגם הוא עשוי מהגוני, וחולפים על פני חדרי ישיבות רשמיים ומבחר מסיכות שיצר האמן יוגו רונדינון. בסוף כל זה יושב קרביס, בחדר הישיבות הפרטי שלו, גוף שרירי בגובה 1.70 מטר, עם עיניים כחולות ונוקבות, לבוש בחליפה מחויטת עם עניבה בגוון מגנטה.

KKR. מהפך שהתחיל לפני המשבר הכלכלי ב-2008 | צילום: shutterstock

נדמה שקרביס, ששמו מתנוסס על אגפים במוזיאון המטרופוליטן לאמנות, בבניין בבית הספר למנהל עסקים של אוניברסיטת קולומביה ובבית החולים לילדים במאונט סיני, התאמן היטב על הדברים שהוא אומר. "תמיד חשבנו על השקעות כמו תעשיינים", הוא אומר. "אל תברכו אותנו כשאנחנו קונים חברה. כל אידיוט יכול לקנות חברה".

בניגוד לממלכתו של רוברטס, הבניין הדו-קומתי במנלו פארק נח בין פרחי צבעוני, אצבעונים וגדרונים מצייצים. האמנות כאן יותר משועשעת ופרובקטיבית, גם אם לא פחות יקרה. יש ציור גדול בשחור ולבן מאת אנדי וורהול של היו"ר מאו, ליטוגרפיה של ג'ספר ג'ונס וגרם מדרגות בקווים כחולים של האמן העכשווי טרי הגרטי. בהתאם לתפאורה הצפון קליפורנית, לרוברטס יש פרופיל אינסטגרם פעיל עבור הכלב שלו (ScruffyRoberts@) והוא מאתגר את ההוגים העמוקים של החוף המערבי עם תצוגת פלורסנט כחולה ומסקרנת: "אל תשלמו יותר מ-18,000 דולר".

רוברטס אחראי להתחלה של הצמד בעסקי הרכישות. במהלך הלימודים שלו בקלרמונט, שהיה אז קולג' לגברים בלבד, הוא התמחה אצל Bear Stearns בניו יורק, ועסק בתחום של חברות ביטוח. הצעיר האמביציוזי והסקרן משך את תשומת לבו של קוהלברג, שהיה ראש החטיבה הפיננסית התאגידית, והוביל את כוח החלוץ של הרכישות הממונפות באותה תקופה. קוהלברג יישם שיטות מימון חדשניות ועזר למנהלים חריפים של מחלקות ואגפים לרכוש עסקים מבעלים עמוסים מדי.

קרביס, שגדל בטולסה, התחיל את הקריירה בקרן מדיסון בניו יורק, ששלטה במפעילת רכבות בשם Katy Industries והשתמשה בהפסדי המס שלה כדי לבצע רכישות. בזמן שלמד לתואר שני במנהל עסקים בקולומביה, הוא סרק את אזור הדרום-מזרח האמריקאי לחברות שירותי נפט שיוכל לקנות. כשרוברטס ההתקדם בבר, הוא המליץ לקרביס לבדוק את המצאת הרכישות של קוהלברג. ב-1969, השלושה שילבו כוחות, וניהלו קבוצה קטנה בבנק השקעות: קרביס פעל מניו יורק ורוברטס עבר לקליפורניה. אחרי כתריסר עסקאות מוצלחות, הם יצאו לדרך עצמאית ב-1976.

קרביס ורוברטס קנו חברות גדולות בצורה יעילה: Beatrice ו-Safeway ב-1986, Owens-Illinois בשנה שאחרי, דוראסל, סטופ&שופ ו-RJR בשיא עידן החוב של שנות ה-80. קוהלברג נרתע מהמודל האגרסיבי ונדחק החוצה ב-1987, וקרביס ורוברטס, בעיקר קרביס, הפכו לפנים של עידן הרכישות, בעיקר אחרי ההוצאה לאור של "ברברים בשער" ב-1989.

"אני מומר"

המהפך של KKR התחיל לפני המשבר הכלכלי של 2008. באופן מפתיע, הוא התחיל באחת העסקאות הגרועות שלהם, עם יצרן החשמל הטקסני TXU. הרכישה שנחתמה ב-2007, על סך 45 מיליארד דולר, היתה שנויה במחלוקת מההתחלה, בגלל התוכניות של TXU להתרחב לעסקי הפחם. כש-KKR ושותפותיה ניהלו את העסקה, הם פנו לקרן להגנה סביבתית, קבוצת הלוביסטים שגרמה למקדונלד'ס להפסיק את השימוש בקופסאות קלקר. קרביס ורוברטס התעניינו בקשר בין יעילות סביבתית לרווחים.

בתוך שנה מסגירת TXU, KKR והעמותה חתמו על שותפות "פורטפוליו ירוק", במסגרתו תנהל KKR מעקב צמוד על הפסולת של החברות שבבעלותה, פליטות גזי חממה, צריכת מים ושימוש בחומרים רעילים; בתוך חמש שנים, מאמצי השימור הובילו לחיסכון של כמיליארד דולר בחברות הפורטפוליו. החיסכון המשמעותי ביותר היה עבור הקמעונאית Dollar General, שחסכה 775 מיליון דולר - או 6 מיליון טונות של פסולת - והיתה אחת הרכישות המוצלחות ביתר של תקופת המשבר, עם החזר על ההשקעה של פי 4.5. "לפני עשרים שנה לא הייתי מאמין גדול בסביבה, חברה וממשל, ESG. חשבתי שהדבר הכי חשוב הוא לעשות כסף עבור החברה, כך שכל מחזיקי המניות ירוויחו", אומר קרביס. "היום אני מומר".

Dollar General. אחת הרכישות המוצלחות של תקופת המשבר | צילום: shutterstock

סיוע לחברות הפורטפוליו הוא העדיפות הראשונה עבור החברה. לצורך העניין הרחיבה KKR את הזרוע הייעוצית שלה, Capstone, שמעסיקה 66 יועצים שתומכים בחברות הפורטפוליו בנושאי צמיחה, רכישות וחיסכון בעלויות. לצורך איתור סיכונים, KKR הוסיפה צוותים למחקר מאקרו-כלכלי גלובלי, דיסרפשן טכנולוגי ושינוי פוליטי.

ב-2010 מונה פיט סטברוס לראש מחלקת הרכישות התעשייתיות של KKR. סטברוס, היום בן 44, בנו של פועל בניין יווני-אמריקאי והראשון ממשפחתו שסיים קולג', מאמין שיעילות ורווחיות יתגברו אם נותנים חלקים מהחברה גם לעובדים השעתיים בפסי הייצור, לנהגי המשאיות ולשאר העובדים בדרגים הלא ניהוליים. בבית הספר למנהל עסקים של הרווארד, סטברוס הקדיש את התזה שלו ליתרונות של בעלות על מניות בקרב עובדים. הוא יישם את הרעיון שלו ב-KKR, וחילק ל-20,000 ומשהו העובדים של החברה מניות בשווי חצי מיליארד דולר.

המניה של גארדנר דנוור עלתה ב-73% מאז ההנפקה שלה. כשהצוות של סטברוס מיזג את גארדנר דנוור עם יריבה גדולה ממנו, הם חילקו מניות בשווי 150 מיליון דולר לעובדי החברה החדשה והממוזגת. בסופו של דבר, 4 מיליארד הדולר שסטברוס והצוות שלו השקיעו בשמונה הרכישות התעשייתיות שלהם, ביניהן Capsugel, Capital Safety ו-CHI Overhead Doors, שווים עכשיו מעל 12 מיליארד דולר. "זאת דרך שונה לפעול. אתה צריך להיות מסוגל להפעיל אנשים בצורה אחרת", אומר סטברוס. "להתייחס אליהם כמו אל שותפים עסקיים".

הסיפור של טויז אר אס מדגים את התזה של סטברוס יותר מכל חוויה אחרת של KKR. ב-2005 הם רכשו את החברה תמורת 6.6 מיליארד דולר. הקמעונאית הגישה בקשה לפשיטת רגל ב-2017 וסגרה את החנויות שלה בארה"ב ב-2018. במקום ללקק את הפצעים ולהתרחק מהתאונה, כמו ש-KKR היו עושים לפני 30 שנה, החברה ושותפיה תרמו 20 מיליון דולר לקרן פיצויים לעובדים המפוטרים. "לקוחות רוצים להשקיע בחברות שעושות טוב לעולם, ולא בכאלה שמשמידות את כדור הארץ או את כוח העבודה", אומר מייסון מורפיט, סמנכ"ל השקעות בכיר בקרן הגידור ValueAct Capital, מחזיקת המניות החיצונית הגדולה ביותר של KKR.

1.5 מיליארד ל-1,300 עובדים

אבל המהפך של KKR הוא לא רק כדי להרבות טוב בעולם. זה גם כדי לקבל עמלות גבוהות יותר, שמגיעות היום לממדים שהיו גורמים ל-390 מיליון דולר שהרוויחו מהעסקה של נבסיקו להחוויר.

כך למשל הכניסה של החברה לתחום האשראי, שסגרה חור עצום ביכולות שלה. עסקי האשראי של החברה עומדים היום על נכסים בשווי 66 מיליארד דולר. למרות ההפסדים בחובות האלטרנטיביים שלהם וסגירת עסקי ההלוואות המאוגחות שלה (CLO) בשנה שעברה, KKR הכניסה כ-400 מיליון דולר בשנה שעברה מניהול אשראי ועמלות פעולה.
ההקמה של עסקי חיתום היתה עוד בוננזה. "בין 2005 ו-2007, שילמנו לדה סטריט כמעט 5 מיליארד דולר בעמלות שלא קיבלנו בחזרה, אבל הוזמנו לכמה מכירות פומביות", אומר קרביס. אז סקוט נטל, הנשיא השותף של החברה, הקים עסק חיתום אין-האוס עבור חברות הפורטפוליו של KKR, מה שהניב עמלות בגובה 631 מיליון דולר ב-2018.

ההכנסות מעמלות של החברה עלו ב-2018 ב-19%, ל-1.8 מיליארד דולר, מתוכם מעל מיליארד דולר במה שמכונה עמלות חליפין ופיקוח, אותן קיבלה החברה עבור יעוץ ניהולי לחברות הפורטפוליו שלה, בין היתר. היו גם החזרים עבור הוצאות בגובה 147 מיליון דולר ותשלום עבור יעוץ בגובה 60 מיליון דולר. העמלות הגבוהות מיתרגמות לתגמול נדיב לשותפים ב-KKR. בשנה שעברה שילמה החברה סכום מסחרר של 1.5 מיליארד דולר ל-1,300 העובדים שלה.

מלכודת העכברים KKR

החידוש הגדול ביותר של KKR הוא השינוי המבני. לפני כמה שנים, בטיסה בדרך לקליפורניה, ביצע רוברטס חישוב משמעותי: אם KKR היתה מסוגלת להחזיק בהשקעות שלה לנצח, יהיה לה שווי שוק גדול יותר משל ברקשייר הת'אוויי. לכן, ב-2006, KKR היתה חברת הרכישות האמריקאית הגדולה הראשונה בארה"ב שפנתה לבורסות הציבוריות, וגייסה 5 מיליארד דולר באמסטרדם כדי להשקיע בעסקאות של עצמה. כשהמניות של הכלי הציבורי הזה צנחו מ-25 דולר ל-2 דולר במהלך המשבר הכלכלי, קרביס ורוברטס ידעו שרבות מהעסקאות שלהם נמצאות בהערכת חסר, ונסחרות בגרושים. אז בחוכמה רבה קיפלו השותפים את העסקים המרכזיים של KKR לתוך החברה הציבורית, KKR Private Equity Investors, ורשמו את הישות החדשה בבורסה של ניו יורק. מאז ההתאוששות במחירי הנכסים, ההון הקבוע של KKR צמח ל-14 מיליארד ואיפשר להם להתרחב למגזרים חדשים כמו תשתיות, נדל"ן, שירותי בריאות וטכנולוגיה.

ההון החדש שימש גם לרכישה של 35% מ-Marshall Wace, קרן גידור כמותנית שנכסיה הכפילו לכמעט 40 מיליארד דולר, ולהחזיר לחיים את ההשקעה של KKR במעבד התשלומים First Date, שמוצג עכשיו בדוחות של החברה בסך 1.5 מיליארד דולר, אחרי עלייה של 67% במחיר המניה שלו בשנה שעברה. "הפכנו כמה לימונים ללימונדה", אומר רוברטס. "יש לי כבוד רב למתחרים שלנו, אבל לאף אחד מהם אין את מלכודת העכברים שיש לנו".

בשנה שעברה הגיעה האסטרטגיה הכללית של החברה לשיאה, עם המרה של החברה משותפות לתאגיד. השינוי הזה, בצירוף שינוי מוקדם יותר שאפשר חלוקת דיבידנדים לאחר רווחי מס (כרגע 13%), מבטיח שהחברה תגיע לרווחים גבוהים יותר ממתחריה. זה כנראה יהפוך את המניה שלהם לנחשקת יותר בקרב המשקיעים המוסדיים. "רצינו ליהנות מהכוח של ריבית", אומר קרביס, נישא על העובדה של-KKR יש השקעות בשווי של 10.7 מיליארד דולר במאזן שלה. "אם אתם חושבים על וורן באפט, שמעולם לא שילם סנט של דיבידנדים, ואתם רואים כמה הון הוא צבר, זה מאוד מרשים. אנחנו יכולים לעשות את אותו הדבר".

בקרב ענקי ההשקעות הוותיקים, KKR היא הראשונה להצהיר על סדר ירושה. הם הצהירו על סקוט נטל, 46, וג'וזף ביי, 47, כנשיאים שותפים, והעניקו לכל אחד מהם מניות בשווי 121 מיליון דולר ב-2017. נטל הוא פנים מוכרות לציבור מחזיקי המניות והכוח המניע מאחורי ההתרחבות של KKR לשווקי האשראי וההון. ביי מפקח על עסקי הליבה הבינלאומיים של החברה, כלומר, הרכישות, שכוללות התרחבות משמעותית לאסיה, כמו גם לנדל"ן ותשתיות. עסקי החברה באסיה כוללים עכשיו שמונה משרדים ונכסים בשווי 20 מיליארד דולר. "כשבוחנים את המורכבות של העשייה שלנו, ואת האופן שבו אנחנו פועלים מסביב לעולם, ברור שאנחנו צריכים שני אנשים", אומר רוברטס.

בני הדודים קרביס ורוברטס בעת לימודיהם בקולג' | צילום: KKR

מענקי המניות הגבוהים לביי ונאטל גרמו למרמור בתוך החברה, בעיקר בהתחשב בכך ש-KKR צמצמה בצורה משמעותית את הפיצוי באמצעות מניות שלה לעובדים, במה שעשוי להיות מהלך שמטרתו להפחית את דילול המניות ולחזק את מחירן. הביצוע של מניות KKR, כמו חברות השקעות נוספות, לא מרשימה. בחמש שנים האחרונות יש לה החזר ממוצע של רק 5%, פחות מה-12% של S&P 500.

חלק מהיוזמות החדשות של KKR כבר נתקלו בבעיות. ב-2012, KKR הימרה על קרנות גידול באמצעות עסקי מימון, וקנתה את פריזמה קפיטל תמורת 8 מיליארד דולר, רק כדי לראות את הביצועים שלה כושלים. קרן משאבים טבעיים בשווי 884 מיליון דולר, שגויסה ב-2010, איבדה את רוב ערכה. בין 2012 ו-2014, KKR גייסה כמעט חמישה מיליארד דולר בקרנות למקרים מיוחדים שייצרו החזר שנתי של 3% ופחות.

במשך רוב שנות ה-80, המנהלים של KKR יכלו להיכנס לחדר ישיבות אחד. "אם אתם חושבים על איך החברה היתה הזה, פחות או יותר התחלנו עם שלושה אנשים ומטאטא - ג'רי, ג'ורג' - ואני", אומר קרביס. ב-1996, כשהיורשים נטל וביי הצטרפו לחברה, היא העסיקה שני תריסר משקיעים. היום היא מעסיקה 447 עושי עסקאות, ושני שליש מ-1,300 עובדי החברה לא משקיעים אלא מבצעים פעולות כמו בקאופיס, ענייני מיסוי ומשפטים.

למרות כל השינויים ב-KKR, קרביס ורוברט לא מגלים שום סימני האטה - והם מתרגשים בעיקר מהעתיד באסיה. תחת הליווי של ביי, יליד קוריאה, ונטל, יליד ניו זילנד, KKR בונים עסק חדש לגמרי באזור הזה. באפריל אספה החברה את כל 75 שותפיה למפגש השנתי בטוקיו. "אני נוסע ליפן מאז 1978. תמיד ראיתי את האור בקצה המנהרה. עכשיו זה אמיתי", אומר קרביס עם ניצוץ נעורים בעיניו. "יפן של היום מזכירה לי את שנות ה-60 וה-70 בארה"ב".

רק שהפעם, החבר'ה הנחמדים ב-KKR ייאלצו להילחם בדחף לקצץ ולהשמיד, ובמקום זה למצוא דרך לקנות ולבנות.

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media