הרופאים 2019
   
כ"ה בשבט ה'תש"פ   |   20 בפברואר 2020   |   יום חמישי
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
לרגל ה-14 בפברואר: כך חוגגים את יום האהבה מסביב לעולם
14/02/2020 | שרונה קרני כהן
כפית קסמים: הכירו את נפח הברזל אבי פינס
17/02/2020 | מיטל כץ
משקיע בנדל"ן: ג'ף בזוס רוכש אחוזה בבוורלי הילס תמורת 165 מיליון דולר
16/02/2020 | ברנדה ריצ'רדסון
  המדורגים  < ראשי

9. יעקב פרי

הון מוערך: 18 מיליון שקל
15/06/2015 | אבי גרצמן

רבים שוכחים שיעקב פרי היה ראש השב"כ. הוא כיהן בתפקיד הרגיש בתקופות לא פשוטות, לאחר החתימה על הסכמי אוסלו, כשהטרור הכה באוטובוסים וניסה למנוע התקדמות מדינית. רבים שוכחים שהקדיש את חייו לביטחון המדינה וזוכרים לו את התקופות בהן עבד בסלקום ובבנק מזרחי. התקופות הללו צרבו אותו בתודעה הציבורית כאיש עשיר מאוד. בפועל, פרי כמובן רחוק מלהיות רעב ללחם - אך השווי המוערך שלו כיום אינו עולה על 18 מיליון שקל.

בדירוג פורבס האחרון של הפוליטיקאים העשירים בישראל, שהתפרסם ב־2013, היה פרי השר הראשון בממשלה שניאות להציג בפומבי את הצהרת הונו הרשמית. היה זה אקט של שקיפות ופתיחות מחד, ומאידך ניסיון להבהיר שהוא אינו טייקון, אלא שכיר שעבד קשה והרוויח לא רע.

יחד עם זאת, אנו מעריכים כי הונו של פרי רב בהרבה מזה עליו הצהיר. הפער נובע מכספים שלטענתו אינם שייכים לו (ראו פירוט בהמשך).

בראיון למעריב ב־2012 אמר: "לא אמרתי שאני לא יכול להרשות לעצמי לקנות לי בית או מכונית. אני רק לא סובל שמפריחים סביבי מספרים לא הגיוניים. אני האדם הרחוק ביותר משיאני השכר והתגמולים במשק. כשהתפרסם ש־י' פורש מהשירות, הגיעו אלי מה שאתם מכנים 'טייקונים' והציעו לי תפקידים מפתים שכל אחד מהם היה יכול להפוך אותי לעשיר גדול".


פרי | צילום: אלעד גוטמן

עם סיום שירותו בשב"כ הכנסתו העיקרית של פרי היתה במסגרת עבודתו בחברת ליפמן. פרי כיהן כיו"ר פעיל של החברה (ב־40% משרה) וקיבל שכר של 42 אלף שקל בחודש, חצי מיליון שקל בשנה. ב־2005 גם מימש מניות בחברה זו. כיו"ר הדירקטוריון של בנק מזרחי טפחות (60% משרה) קיבל במשך עשור שכר בגובה של 90 אלף שקל בחודש. בסלקום, שם כיהן כמנכ"ל במשך שמונה שנים, הרוויח תחילה 45 אלף שקל בחודש ובהמשך 60 אלף שקל בחודש. כמענק פרישה קיבל 730 אלף דולר.

החל מ־2009 עבד פרי גם בוועדה המייעצת של קרן מרקסטון וקיבל, על פי ההערכות, שכר של 3,000־5,000 דולר בחודש. במקביל, כיהן במשך תקופה גם כיו"ר חברת האבטחה מגל ביטחון בתמורה לשכר של 50 אלף שקל בחודש ועוד כ־400 אלף שקל באופציות. בנוסף, כיהן כדירקטור במספר רב של חברות וקיבל שכר בהתאם לשכר הדירקטורים בשוק (כ־30 אלף שקל בשנה).

הצהרת ההון הרשמית שפרסם לפני הבחירות האחרונות עומדת על פחות מ־10 מיליון שקל. הפער בין הצהרת ההון שלו לבין הערכת פורבס נובע מכספים נוספים הרשומים על שמו, אך נמצאים (כחוק) בחשבונות זרים ומיועדים, לדבריו, לגרושותיו במסגרת הסכמי ממון. מדובר בכסף שלהבנתנו נמצא עדיין בידי פרי ועל כן מצאנו לנכון לכלול אותו בהערכת שוויו. בנוסף, לאור העובדה שבשנתיים האחרונות מרוויח פרי שכר שר וחבר כנסת סביר להניח כי ישנה שחיקה בהון שלו (ועל כן הירידה בשווי הונו המוערך בהשוואה לדירוג האחרון).

על פי הצהרת ההון הרשמית שהציג פרי, ברשותו בית במושב שומרה שעלותו 1.6 מיליון שקל, פנסיה משירותו בשב"כ בסכום זהה וכן ביטוח מנהלים ופנסיה מסלקום, שעומדים על 4.9 מילון שקל. לדברי פרי, ברשותו 2 מיליון שקל בחשבון בנק בשוויץ ועוד 370 אלף שקל בחשבון בנק בארה"ב.

------------------------------
פרי פרסם הצהרת הון, ואף חשף אותה בפני פורבס בשנה שעברה.

רופאים הכי טובים 2019
מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media