ט"ו באדר ב' ה'תשע"ט   |   22 במרץ 2019   |   יום שישי
לייף סטייל רכב טכנולוגיה נדל בארץ עולם פיננסי
עשו מנוי
למגזין פורבס
ועכשיו – במבצע היכרות
מיוחד למנויים חדשים
מצטרפים למועדון: הכירו את השמות החדשים ברשימת עשירי העולם
15/03/2019 | קייטלין צ'ייקובסקי
רכב החלל של טויוטה יסייע ליפנים לחקור את הירח
18/03/2019 | ג'יימי קרטר
הדור הבא: Airtable רוצה שתשכחו מאקסל ו-Google Sheets
20/03/2019 | סטיבן ברטוני
  המדורגים  < ראשי

ארבע הראשונות: קרנית פלוג, רקפת רוסק עמינח, סמדר ברבר צדיק ולילך אשר טופילסקי

שלושה מתוך חמשת הבנקים המובילים בישראל מנוהלים בידי נשים. השניים האחרים בשליטה נשית וגם בנק ישראל מנוהל לראשונה בידי אישה.למעשה, רוב צמרת הבנקאות בישראל מנוהלת כיום בידי נשים. המקום הראשון בדירוג הנשים החזקות של פורבס – כפול ארבע
25/08/2014 | שרה ליבוביץ דר

בשנת 1995 מונתה גליה מאור למנכ"לית בנק לאומי והיתה לאישה הראשונה העומדת בראש בנק בישראל. "היתה תחושה ששברתי את תקרת הזכוכית, לא עבורי אישית אלא למען הקולגות הנשים", אמרה בראיון לפני שנים אחדות, ובמידה מסוימת היא בהחלט צדקה. אולם כמעט 20 שנה נוספות יחלפו בטרם תקרת הזכוכית תתנפץ כמעט לגמרי ואת רוב המשרות הבנקאיות הבולטות בישראל יאיישו נשים.

הכתבה המלאה התפרסמה במגזין פורבס ישראל

לרכישת הגיליון חייגו: 077-5273355

סמדר ברבר צדיק היתה האישה השנייה להתמנות למנכ"לית של בנק. בצעד נועז החליטה מי שהיתה אז בכלל על המסלול לשותפות במשרד רואי חשבון, לחבור לצדיק בינו, עוד לפני שהיה צדיק בינו. ההימור התגלה כמוצלח: בינו טיפח את ברבר צדיק במקביל לאימפריה שבנה, וגמל לה בתפקיד נחשק כשקיבלה לידיה ב־2007 את הניהול של בנק הבינלאומי. 12 שנה חלפו - ומניין הנשים בצמרת הבנקאית עלה לשתיים.

ב־2012 העבירה מאור את שרביט הניהול לבת טיפוחיה רקפת רוסק עמינח, מנהלת שנייה ללאומי, שדאגה לרשום הישג ראשון אף היא - המנכ"לית הצעירה בתולדות הבנק. מאור הכשירה את הקרקע, ורוסק עמינח השאפתנית, שסימנה לעצמה מטרה, סללה בעקשנות את הדרך.

אבל רק בסוף 2013 נפל דבר בישראל: ההכרזה על מינויה של לילך אשר טופילסקי למנכ"לית דיסקונט שינתה את מפת הבנקאות המקומית - מתוך חמישה בנקים גדולים, הרוב מנוהל כעת בידי נשים.גולת הכותרת של המהלך התרחשה בשנה האחרונה כאשר לראשונה נבחרה נגידה לעמוד בראש הבנק המרכזי בישראל. ד"ר קרנית פלוג היא הצלע האחרונה המרכיבה את רביעיית הנשים העומדת בראש רשימת הנשים המשפיעות של פורבס לשנת 2014 - שלוש מהן מנהלות בנק מסחרי גדול, ואילו האחרונה היא כלכלנית העומדת בראש בנק ישראל, הגוף האחראי לניהול המדיניות הכלכלית, שאחד מתפקידיו הוא פיקוח על הבנקים.

הנגידה ד"ר פלוג היא זו שמכתיבה מהלכים שמטרתם השגת יציבות מחירים במשק, היא זו שאחראית על ניהול המדיניות המוניטרית ויתרות המטבע של ישראל והיא אף משמשת כיועצת כלכלית לממשלה. היא עובדת בצמוד לראש הממשלה בנימין נתניהו, על אף חילוקי הדעות ביניהם בנוגע למדיניות הכלכלית, ויש לה השפעה רחבה על השיח הכלכלי. נתניהו בתחילה לא רצה בה לתפקיד - הוא הכריז על שני מינויים אחרים בטרם העניק אותו לפלוג. בראיון לערוץ 2 הודתה פלוג כי הליך הבחירה שלה היה "לא נעים", אך הוסיפה כי זה מאחוריה: "אם הייתי עסוקה בזה, אני מניחה שלא הייתי מקבלת על עצמי את התפקיד", אמרה. נעים או לא, בסופו של דבר, יושבת כיום ד"ר פלוג בעמדת מפתח, עם אחריות עצומה על הכתפיים. והיא האישה הראשונה בישראל שעושה זאת.

פלוג, רוסק עמינח, אשר טופילסקי וברבר צדיק - מלבד היותן דמויות מעוררות השראה, שהוכיחו כי נשים בישראל יכולות להתברג בצמרת המקצועית בתחום הבנקאי - מחזיקות במשרות הבכירות ביותר בכלכלה הישראלית, ויש להן הרבה מאוד כוח בידיים. כמנהלות שלושה מהבנקים הגדולים במדינה הן האחראיות על השירותים שנקבל בסניפים, על גובה העמלות שנשלם, קובעות למי מהטייקונים יינתן אשראי ובאיזה היקף, וכן, גם למי יימחק החוב - ובקיצור, הן אחראיות על הכסף שלנו. הנגידה קובעת את הריבית, מנסה לשלוט בשער הדולר, והיא זו שלזכותה או לרעתה יירשמו שגשוג או כישלון של המשק הישראלי.

עושה רושם כי לאט לאט משתלטות הנשים על עמדות המפתח בעולם הפיננסים הישראלי: מנכ"לית למשרד האוצר כבר יש, גם חשכ"לית, ובראש בנק ישראל עומדת נגידה, ולה משנה לנגידה שזה אך נכנסה לתפקיד. מעניין לראות שדווקא בשני הבנקים הגדולים שבשליטת נשים - הפועלים שבשליטת אשת העסקים שרי אריסון ומזרחי־טפחות שבו שותפה ליאורה עופר בגרעין השליטה - עדיין לא יושבת אישה בכס המנכ"ל, אבל אולי גם זה עוד ישתנה בעתיד. בינתיים, אחוז הנשים המנהלות בשדרת הניהול של מזרחי־טפחות עומד על 45, ואחוז הנשים בהנהלה הבכירה של הבנק עומד על 46%.

סביר להניח שבשנים הבאות כוחן של הנשים במערכת הבנקאות ילך ויגדל, אבל היום שבו נשים יכהנו כשוות בין שווים בתפקידי מפתח בעולם הפיננסי ובכלל, יהיה ככל הנראה היום שבו לא נרגיש עוד צורך לציין כי נבחרה אישה לתפקיד. יספיק להגיד שנבחר האדם המתאים ביותר.

מקבוצת
אודות   |   צור קשר   |   הזמנת מנוי   |   שירות לקוחות מנויים   |   תנאי שימוש   |   פרסום בפורבס
Website created by   Cyberserve
אין המערכת אחראית לתוכן המודעות ואינה מחזירה כתבי יד ותמונות  |  כל הזכויות שמורות לפורבס ישראל / FI Media